Македонски изведувачи

Статус
Затворена за нови мислења.

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.616
Пушти ги сетилата на дивеење!

Македонска музика, шуштење од душата на овој народ, хронична естетика, нафора, бескрај, бесконечност, непребол, непокор, неопфат, опуштени дојки, жонглирање со чувства, метеж од спомени, впивање на сонцето, експлозија на космосот, истенчена духовна преобразба, тишина на битието... Купишта од епитети, соништа, мноштво човечки судбини, сатирични рефлексии на секојдневието, интимни копнежи, многу исконско, многу модерно, многу рок, многу соул, многу хип хоп, многу етно... Многу се!

На овој народ се може да му земеш, но не можеш да го лишиш од култот кон музиката. Не за џабе и тетовската Менада џускала уште во VI век п.н.е.

Клише: „Во Македонија не се ни обидувај да заиграш или да запееш, затоа што секогаш ќе бидеш надигран и натпеан!“


Нуму на листава да и пријдете ко на попис, ко на стерилно набројување на нашите музичари. Прифатете ја ко номенклатура, ревизија, хронологија на македонскиот музички идентитет кој вирее на кајганава.

П.с Темава ќе е од затворен тип и не значи дека не треба да ја користите опцијата срч :D
Целта на авторот е полесно вивнување во белината на подфорумот музика и да се спречи талкањето по одреден музичар, како и сведување на минимум на можноста за отворање на дупли теми.

0-9
2Crew
350TERIC

A
Адријан Гаџа
Ај кју (Eye Cue)
Александар Белов
Александар Галоски
Александар Сариевски
Александар Тарабунов
Александра Пилева
Aнастасија
Аномалиjа Натива (Anomalia Nativa)
Анонимус (диџеј)
Ања Ветерова
Ареа
Архангел
Ацо Андонов

Б
Баклава
Беј д фиш (Bei The Fish)
Берлински Ѕид
Бернајс пропаганда (Bernays propaganda)
Биг Е (Big E)
Биг ес адреналин (Big S Adrenaline)
Били ѕвер
Биоритам
Боби Андонов
Боби Мојсоски
Боби Спасенцовски
Бојс (Драган, Верица, Ивана)

В
Вања Лазарова
Васил Гарванлиев
Виктим Јилд (Victim Yield)
Владо Jаневски
Влатко и Морал
Влатко Лозановски
Влатко Стефановски
Волк Македонски

Г
Галиенто (Galiento)
Гринаут (Greenout)
Горан Маневски
Горан Папаз

Д

Д саунд месенџерс(The Sound Messengers)
Даме рулс (DameRulz)
Дамјан Пејчиновски
Дани
Дарио
Дарко Илиевски
Деана Николовска
Дебели
Дедикејтед фор лајв (Dedicated For Life)
Дејан Даскалов - Даскал
Деј оф (Day Off)
Дени те чува
Днк
Дружината В.Е.П. (Вардар, Егеј и Пирин)
Дуо СКАНДАЛ
Дуо трио

Ѓ
Ѓорѓи Крстевски
Е
Его диско (Ego Disco)
Елена Петреска
Елена Ристевска
Елитни одреди
Емил Арсов
Ена Веко
Ептен (ЕП10)

Ж

З
З.Р.У. (Западна Ритмичка Уметност)
Зад аголот
Зијан
Зоран Маџиров

Ѕ

И
Игор Џамбазов
Интелеџенс оф даун (Intelligence of Dawn)
Ион Аркенум (Aeon Arcanum)

Ј
Јаков Дренковски
Jован Јованов
Јонче Христовски

К
Калиопи
Канго
Капитал панишмент (Capital Punishment)
Каролина Гочева
Кирил Џајковски
Кисмет
Конкринг лајoн (Conquering Lion)
Кристијан Демјански
Кристина Арнаудова
Кросроуд блуз бенд (Crossroad Blues Band)
Куку леле

Л
Ламбе Алабаковски
Ласт експидишн (Last Expedition)
Леб и сол
Легијата
Летечки пекинезери
Лигл Суесајд (Legal Suicide)


Љ
Љубојна

М
Маја Вукиќевиќ
Мањифико
Mарас
Медуза (Medusa)
Меморија
Мс Масакар (MC Massacre)
Мајндлес вајленс (Mindless Violence)
Мики Растаман
Милош Митровски
Миста 93
Мизар
Мусака и Алмир
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom