Kismet

  • Креатор на темата Blacks
  • Време на започнување
B

Blacks

Гостин
Ме интересира дали некој знае некој нешто повеќе за групава? Единствена информација која ја знам е дека се Македонци кои творат во Австралија. Каде можам да ги превземам нивните песни + супер ќе биде некоја екстра информација. На youtube имам видено само неколку песни од нив.

Преработка на Санјам од Индекси



Кој знае нека кажува оти че го бијам
 
T

Tetro

Гостин
на брзање сум сега, деновиве ќе Ви кажам се` што знам за нив :salut:
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
А тебе те мрзи да побараш сам? Имаш wikipedia, last.fm и многу други страни на кои можеш да најдеш многу работи.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Ова ми е омилено од Кисмет, иако клипчево нема врска со музиката. Ред Зурла партали трака :music3:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Одличен бенд, само засекогаш у сенка на Анастасија (според мене)
 
B

Blacks

Гостин
А тебе те мрзи да побараш сам? Имаш wikipedia, last.fm и многу други страни на кои можеш да најдеш многу работи.
На wikipedia нема ништо а за last.fm немав слушнато. Фала нинџа :baeh:

A metalhammer пиши инфо брат молим те...
 
T

Tetro

Гостин
Еве, како што реков, ама малце задоцнив. Обврски кон некои личности и така. :toe:

Кисмет е македонска рок-група формирана во 1993 од страна на гитаристот на Мизар - Горазд Чаповски. Успешно комбинирајќи ги македонскиот фолклор и дарк звуците на рокот постанува една од највлијателните групи на Македонската музичка сцена. (од википедија)

Дискографија

Dormant dire - 1994
Damjan's war - 1995
Wake up gods - 1998
North Atlantic Balkan Express - 2000
Dreaming - 2002


Официјалната страна е со информации до 1999 година, после тоа нема нови информации.

Заштитно лого - црна подлога, со бел крст и црвената петокрака.


слични бендови од Македонија: http://directory.vmacedonia.net/Entertainment/Music_Performers_and_Bands/

 
T

Tetro

Гостин
mnogu neznam za grupava,ama znam deka imaat dobri pesni
i kako so kaza metalhammer imaat nesto zaednicko so mizar ali neznam sto e :)
Мизар беше составена од: Горазд Чаповски (гитара), Ристо Вртев (вокал), Илија Стојановски (бас гитара) и Панта Џамбазоски (тапани).
Тоа беа почетоците на групата во 1983 година.

Првиот албум наречен „Мизар“ е снимен во 1988, со тогашните членови на групата: Горан Таневски (вокали), Горазд Чаповски (гитара), Борис Георгиев (тапани), Сашо Крстевски (бас гитара) и Катерина Велјановска (клавијатури).

повеќе ТУКА

--- надополнето ---

уште еден линк од мене
http://mk.wikipedia.org/wiki/Македонска_авангардна_музика
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Супер бенд во свое време. Извадија тоа што извадија. Воедно според мене ја имаат една од подобрите преработки на Love will tear us apart oд Joy Division
 

Kajgana Shop

На врв Bottom