Мизар

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Вчера бев на концертот Мизар во неродната ми Љубљана.
Отидов со уште еден нашинец и два словенци. Концертот се одржуваше во Гала Хала на Метелкова(автономна културна зона, во чиј склоп работат неколку клубови и хостел).
Гала Хала полна даркери. На стејџот се дере некој облечен како Лошата Вештерка од Запад. Остатокот од групата беа како од садо мазо шоп да си ги набавиле облеките. Знам дека е хелоувин, ама барем малце укус да се има.
Си викам, наеба Мизар.
Ги слушам овие кај дрндаат и правам муабет со другарите кога на шанк ги здогледувам Горан и Горазд. Идам, пружам рука, се представувам, се преставуваат и они и ги прашувам момците кога почињаат, пошто овие ме отекоја више.
Горан му вика на Горазд „наше дете бе“ и ме информира дека свират одма после овие, негде за пола сат. Правам уште троа муабет и ги оставам на раат да си го допијат пивото.
Кога конечно вештерката престана да се дере, фаќаме позиција у првите редови.
Се напрај таман гужва и им викам на словенците, држте се сега да видите што е музика.
Почнува интро ала Енигма и свират Почесна Стрелба. Словенците паѓаат на гс.
Им се свиѓаше ептен. Епа викам тоа ти е музика, не она полката кај што се тетеравите како тетреб паднат у казан препек, да ви ја ебам музиката.
Добра музика со крвои и вековна робија се плаќа. Ние, црнците и циганите. Другите можат само школо да учат.
Концертот траеше едно сат и пол, публиката воодушевена(и даркерите :) ). Глеам околу колку наши има(тие што го знаат текстот), двојца без тројца.
Маму ви ебам, кога доаѓа Ленче Дедејска на квази свадба у хотел Лав, сите сте таму.
На два биса ги вративме, ама скоро и да не беа, пошто словенците не се народ шо се дере, посебно некој пак да искочи. Не ги бива бе. Бечка школа ти е тоа.
Се развикавме неколку нашинци и некои црни овци, плус ја им претев на другарите ако не викаат пешки ќе си идат дома.
Чим заврши концертот(а можеше поише бисови да има, ама јебига, дисциплина, се растури руљата), трк у другиот клуб, пошто ми кажаа дека има наградна игра и главната награда е Ај Под.
Пак бев приморан да слушам даркерска музика едно два саати. Нејќе па нејќе у македонче. Добив од трите подл’гото.
Нејсе, свирката беше на место, и цело време им се пував на словенците колку сме надмоќни од нив на тоа поле(барем у нешто да ги тепаме :) )
Ова ми беше прв концерт на Мизар, ваљда не и последен.
Сакам да ги гледам во Скопје, на саем, каде што сите се луди по нив.
Кога следен пат Мизар ќе имаат концерт во вашиот град, исперете ги теписите, напишете ги домашните, букирајте ги бабите месец унапред да ви ги чуваат децата.
Не оставајте некоја обврска да ве смае. Не пропуштајте! Нема оправдувања.
Мизар е само еден, обврските се многу.
Лог аут.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
аферим, ашколсун, РИСПЕКТ, зашо сум те зел у закрила на форумов.

хуманоид, надоврзи се! (да не сте биле вие заедно?!)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
и не ја клучајте темава, не е само за концертот, општо за МИЗАР нека седи..
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Офчар напиша:
аферим, ашколсун, РИСПЕКТ, зашо сум те зел у закрила на форумов.

хуманоид, надоврзи се! (да не сте биле вие заедно?!)
Не сме биле. У Љубљана си, човеколики?
Каде?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Пиши му прајват месиџ на хуманоид, незнам дали го чита подфорумов.
И глеаш, уствари сте биле цимери! : )))
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Мистичен напиша:
Пиши му прајват месиџ на хуманоид, незнам дали го чита подфорумов.
И глеаш, уствари сте биле цимери! : )))
Тешко... Све се ми словенци цимерите.
Ќе му пишам.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Ти се дереше толку батка? :)
Абе како не се сретнавме, јас бев ударна бригада, во првиот ред.

Отупеа бааги со тоа готик рокот ама издржав до крај. Но како што приметив, кога завршија металците, публиката се смени за 80 %. Имаше многу од постарата генерација кои ги памтат Мизар уште од времето на Југославија, така што не можеш да дочекаш од нив да се дерат за бис, само аплаузи стриктно:) Додека го чекав моето друштво внатре, до мене имаше ептен стари парови, беа по едно 60 години. Се чудев и си мислев да не се родителите на Горазд и Горан:pos:. Но словенците се такви, тивок народ, тешко да ги намамиш да избувнат(освен кога пијат а пијат богами како стоки). Што е интересно свесни се за тоа и се критикуваат самите.

Најголемиот проблем беше [SIZE=-1]helloween. Јеби га, ги зафати и нив американската кич култура. Затоа имаше толку даркери и не знам што. Ама [/SIZE]NikolaP, мораш да признеш дека некои девојчиња изгледаа стварно добро и провокативно:) [SIZE=-1]Но искрено, уживав смеејќи се во сценските настапи на тие бендови. Потоа, плакатот за концертот на Мизар беше многу лош, беше во стил на горенапишаното. Па потоа новото лого на Мизар, кое е сосема непрепознатливо за старите фанови и изгледа некако недовршено. Многу луѓе кои ги ценат и ги познаваат со години, не можеа да ги забележат плакатите и да дознаат за нивниот концерт, се додека не почнаа промоциите на радио.

Инаку концертот беше одличен, како така, ги намаммивме двапати на бис, девојчињата(постари де:)) што беа со мене, се дереа како луди.
И мислам дека Мизар почнаа со едни цитати од еден филм на Ларс Вон Триер преведени на македонски, па продолжија со песната Амфилохиј. Уживав, само тоа можам да кажам. Прекрасно аранжирани песни, прекрасен звук и секоја чест за Горан. Мислев да им одам на концерт и во Марибор ама не стигнав, многу работа.

После концертот, влеговме во Channel Zero и искочивме. Ако останевме, ќе си ги расипевме впечатоците од Мизар.
[/SIZE][SIZE=-1]Channel Zero е добар клуб, но вечерта не беше.

[/SIZE]
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
NikolaP напиша:
Вчера бев на концертот Мизар во неродната ми Љубљана.
Отидов со уште еден нашинец и два словенци. Концертот се одржуваше во Гала Хала на Метелкова(автономна културна зона, во чиј склоп работат неколку клубови и хостел).
Гала Хала полна даркери. На стејџот се дере некој облечен како Лошата Вештерка од Запад. Остатокот од групата беа како од садо мазо шоп да си ги набавиле облеките. Знам дека е хелоувин, ама барем малце укус да се има.
Си викам, наеба Мизар.
Ги слушам овие кај дрндаат и правам муабет со другарите кога на шанк ги здогледувам Горан и Горазд. Идам, пружам рука, се представувам, се преставуваат и они и ги прашувам момците кога почињаат, пошто овие ме отекоја више.
Горан му вика на Горазд „наше дете бе“ и ме информира дека свират одма после овие, негде за пола сат. Правам уште троа муабет и ги оставам на раат да си го допијат пивото.
Кога конечно вештерката престана да се дере, фаќаме позиција у првите редови.
Се напрај таман гужва и им викам на словенците, држте се сега да видите што е музика.
Почнува интро ала Енигма и свират Почесна Стрелба. Словенците паѓаат на гс.
Им се свиѓаше ептен. Епа викам тоа ти е музика, не она полката кај што се тетеравите како тетреб паднат у казан препек, да ви ја ебам музиката.
Добра музика со крвои и вековна робија се плаќа. Ние, црнците и циганите. Другите можат само школо да учат.

Концертот траеше едно сат и пол, публиката воодушевена(и даркерите :) ). Глеам околу колку наши има(тие што го знаат текстот), двојца без тројца.
Маму ви ебам, кога доаѓа Ленче Дедејска на квази свадба у хотел Лав, сите сте таму.
На два биса ги вративме, ама скоро и да не беа, пошто словенците не се народ шо се дере, посебно некој пак да искочи. Не ги бива бе. Бечка школа ти е тоа.
Се развикавме неколку нашинци и некои црни овци, плус ја им претев на другарите ако не викаат пешки ќе си идат дома.
Чим заврши концертот(а можеше поише бисови да има, ама јебига, дисциплина, се растури руљата), трк у другиот клуб, пошто ми кажаа дека има наградна игра и главната награда е Ај Под.
Пак бев приморан да слушам даркерска музика едно два саати. Нејќе па нејќе у македонче. Добив од трите подл’гото.
Нејсе, свирката беше на место, и цело време им се пував на словенците колку сме надмоќни од нив на тоа поле(барем у нешто да ги тепаме :) )
Ова ми беше прв концерт на Мизар, ваљда не и последен.
Сакам да ги гледам во Скопје, на саем, каде што сите се луди по нив.
Кога следен пат Мизар ќе имаат концерт во вашиот град, исперете ги теписите, напишете ги домашните, букирајте ги бабите месец унапред да ви ги чуваат децата.
Не оставајте некоја обврска да ве смае. Не пропуштајте! Нема оправдувања.
Мизар е само еден, обврските се многу.
Лог аут.
Одличан пост! Р+ Посебно издвајам болдоване реченице:wink: А ја се увек чудио како то македонци имају генијалну музику.

Иначе стари сам љубитељ Мизара још од када су се појавили први пут. Вероватно најбољи македонски бенд икада (извини Влатко). Престао сам да их слушам у задње време, али би увек ишао на концерт.

Ух Македонијооо....
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
ре: Мизар

humanoid напиша:
Ти се дереше толку батка?
Абе како не се сретнавме, јас бев ударна бригада, во првиот ред.
Могуќе друже, можда ти беше оној шо ми бараше цигари :)
humanoid напиша:
Отупеа бааги со тоа готик рокот ама издржав до крај. Но како што приметив, кога завршија металците, публиката се смени за 80 %. Имаше многу од постарата генерација кои ги памтат Мизар уште од времето на Југославија, така што не можеш да дочекаш од нив да се дерат за бис, само аплаузи стриктно Додека го чекав моето друштво внатре, до мене имаше ептен стари парови, беа по едно 60 години.
И ја исто помислив. Абе имаше луѓе ептен стари, викам ова семкарите да несе :)
Имаше еден тип у Чанел Зиро, 40 комада, 3 влакна на глава, ама нема гајле. Ни даркерски облечен, ама рипа на Мерлин Менсон нема гајле.

humanoid напиша:
Но словенците се такви, тивок народ, тешко да ги намамиш да избувнат(освен кога пијат а пијат богами како стоки). Што е интересно свесни се за тоа и се критикуваат самите.
Пијат маму им ебем. Моите цимери ќе се напијат, ќе се исповраќаат, И ПАК ПИЈАТ. :pop:

humanoid напиша:
[SIZE=-1]Ама [/SIZE]NikolaP, мораш да признеш дека некои девојчиња изгледаа стварно добро и провокативно:)
У една ми останаа очи. Ама џабе, имаше тоа гушилицата за булдози, со шиљци, неможеш на 10 метра да и пријдеш а да не настрадаш.

humanoid напиша:
[SIZE=-1]Многу луѓе кои ги ценат и ги познаваат со години, не можеа да ги забележат плакатите и да дознаат за нивниот концерт, се додека не почнаа промоциите на радио.[/SIZE]
Можеа да дојдат сепак. Како што кажав, обврските се многу, Мизар е само еден.

[SIZE=-1]
[/SIZE]
humanoid напиша:
[SIZE=-1] Инаку концертот беше одличен, како така, ги намаммивме двапати на бис[/SIZE]
Одвај
[SIZE=-1]
[/SIZE]
humanoid напиша:
[SIZE=-1]девојчињата(постари де) што беа со мене, се дереа како луди.[/SIZE]
Е сега знам кои сте :icon_lol:
humanoid напиша:
[SIZE=-1]И мислам дека Мизар почнаа со едни цитати од еден филм на Ларс Вон Триер преведени на македонски, па продолжија со песната Амфилохиј. Уживав, само тоа можам да кажам. Прекрасно аранжирани песни, прекрасен звук и секоја чест за Горан. Мислев да им одам на концерт и во Марибор ама не стигнав, многу работа.[/SIZE]
[SIZE=-1] Могуќе, нешо да сум заебал. Нема везе, де. Ама цитатот ми изгледаше ептен као Енигма првиот албум. Може и они од негде го земале.
[/SIZE]
humanoid напиша:
[SIZE=-1] После концертот, влеговме во Channel Zero и искочивме. Ако останевме, ќе си ги расипевме впечатоците од Мизар. [/SIZE][SIZE=-1]Channel Zero е добар клуб, но вечерта не беше.
[/SIZE]
Е а ја глупиот дремев, за Ај Под.
Ама па беше добро.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
slightly off topic: У суботу Мизар у Београду!! :icon_cool
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Како што беше претходно договорено, топикот е променет, сега станува општо посветен за делото на Мизар. :wink:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
samo neka prodolzat da rabotat, da izdadat shto poveke albumi...i shto poveke koncerti da pravat niz makedonijava...tie se retka skapocenost koja ja ima makedonija...ovaa pesna ja slusam skoro sekoj den...na playlist obavezno eve tekst:

Јуда

Над градот сиво сонце се бори со облаци,
под нив се дига врева од ѕвонци и клопотарци.

Најнапред оди Јуда со своите разбојници,
од уста дождови му врнат од пцости и od гадости

Ѕвона ѕвонат, земја ќе се раскине,
место љубов – лагата нe обзеде.

Од небо на златни крилја гулаб долета,
на главата му бело писмо и црна судбина.
И во него слово до сите бедници,
историја со два краја, меч со две острици.

Ѕвона ѕвонат, небо ќе се истури,
место љубов – лагата нe победи.

Ѕвона ѕвонат, земја ќе се раскине,
место љубов – лагата нe обзеде.

Ви надевам тежок јарем – право на слобода,
во една рака трнлив венец и кама во другата.

Пред вас е сугуба река со два ракавци,
едниот се вика правда, другиот страдање.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
ја двапати ги имам слушано во живо дефинитивно Почесна стрелба закон песна
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
CopyOfDeath напиша:
ја двапати ги имам слушано во живо дефинитивно Почесна стрелба закон песна
eve sega ja slusham....da definitivno...se soglasuvam...jas isto taka dva pati...od posledniot ushte me drzi....gi imam site albumi taka da shto i da izberesh e odraboteno kako shto treba...:cuc:
 
N

NightFuneral

Гостин
abe amfilohij ti e zakon pesna.Abe opsto zemeno Kobna Ubavina ne e uopste los album.Baska i 1762 vaka mi ide po kjefot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom