Зоран Маџиров (The Bottle Man)

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983

Зоран Маџиров, генијот кој свири на шишиња. Роден на 14-ти Јануари 1968 година во Струмица. Тој се прослави во светот, негувајки уникатен звук, создаден од најразлични видови шишиња.

Последниот албум му е Roots of the roof: Balkano nuevo, создаден под силно влијание на богатата македонска фолкорна традиција.

Доколку знаете нешто повеќе, споделете... ова е од мене се што го знам :)

 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Ова е негова композиција најверојатно од новиот албум што го спомна Горилаз....Прекрасно!
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Секоја чест :cuc:


А и одлично му се наштимани...
...изгледа и него Тошо му ги штимал :D

 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Маџиров е гениј на кој во Македонија не му се посветува доволно внимание. За жал.

Еве дел од концерт, комбинација на традиционални македонски песни и џез елементи, токму од албумот спомнат погоре.

 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Бев пред година-две во Битолски театар, имаше убава музичка претстава, а Маџиров беше специјален гостин. Многу ми се допадна, ме восхити прекрасниот звук на шишињата, а и убави мелодии избра. И се согласувам дека не му се посветува доволно внимание, па не знам кога последен пат сум го забележала на тв.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Од каде можам да му симнам/купам албуми?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ко мал,памтам дека многу се радував коа ќе го видев човечево со шишињава.....ама после кога почнав да созревам,тек тогаш почнав да ја согледувам неговата дарба и талент,и неговата немоќ за просперирање на овие фолк простори.

Незнам само дали Зоран тоа што свири по плоштадите во европските земји,му е издувен вентил....бидејќи не сакам да верувам дека така прибира пари за преживување.


Еве интересно видео од ѕверот:

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=ut1FYd6q1g8
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Зоран Маџиров синоќа во Минхен е одликуван со орден за високи заслуги од страна на последниот Баерски принц Мануел Први Ди Нардо и принцезата Астрид Прва Денглер.



Орденот вo форма на медал му е доделен за посебни истакнувања во полето на музиката како оригинален и единствен музичар, како и неговото неуморно ширење на музичката култура низ цел свет во последните 25 години.
од страна на последниот Баерски Принц Мануел Први Ди Нардо и Принцезата Астрид Прва Денглер.
Посебно беше нагласена пораката на Маџиров дека уметноста и уметниците со своите идеи и дела носат одговорност од цивилизациско значење со што ја прават оваа планета поубаво место за живеење.

Линк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom