Ена Веко и други "градски ѕверки"

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
So edna drugarka zborevme za spomeni od detstvoto i dvajcata zaklucivme deka ni nedostasuva muzikata kojasto bese aktuelna vo Makedonija neposredno po krajot na Jugoslavija. Edna od najpoznatite togasni makedonski dzvezdi bese Ena Veko. Se sekavate na nejze?

Elena Domazetovska i e pravilno ime. Odamna nemavme cueno sto se slucuva so devojkata ama vo sekoj slucaj napravi dobra, iako efemerna, kariera. Dali nekoj ja pamti i dali ima nekoj pomegju vas nejzini pesni? Edinstvenoto nesto sto mozev da go najdam za nejze na internet datira od 2003 godina ama nema vrska so muzika. Eve sto vika

Makedonska Muzicka Mreza напиша:
Ена Веко повторно во Македонија


По деветгодишна пауза повторно во Скопје, овој пат на гости кај роднините и пријателите, се наоѓа поранешната голема македонска рап и поп-ѕвезда Ена Веко, која сега живее и студира во Австралија. До кога вака, Келнерот, Царевата ќерка, Мачомен, Љубомора, се само дел од хитовите кои ги остави позади себе, а дел од нив се сместени и на единствениот албум кој ќе остане во македонската музичка ризница Бубачки и градски ѕверки. Да ги споменеме и нејзините дуети со групата Легенда, хитот Признавам, не признавам и настапот на фолк-фестивалот Цветници 93, во комбинација со Мирко Митревски и групата Академци, во темата Си заљубив раперка. Посетата на Македонија, Елена Домазетовска (нејизното вистински име и презиме), ќе ја искористи приватно, и засега не е потоготвена за средба со новинарите, бидејќи се плаши како публиката повторно би реагирала на нејзината појава и име. Инаку, јавноста веќе знае, Ена Веко после завршувањето на средното образование, и по раскинувањето на соработката со нејзиниот чичко, авторот на хитовите, Тоше Поп Симонов, отпатува за Австралија, и веќе девет години живее во градот Сиднеј. Моментално е при крај со студиите по психологија, а за музиката вели дека засега не размислува, но би сакала во иднина повторно да се обиде да работи и на тоа поле. Патем, таа сеуште изгледа убаво, видно ослабена, исто како и пред десет години кога беше присутна на македонска музичка сцена, и за кратко време успеа да стане ѕвезда.
Napisanovo datira od 2003 godina...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Колку сум ги слушала песните нејзини, па касети сум купувала, па радости живи. Кај ме потсети на нејзе да не пукниш:) Ме врати сто години назад.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Iako bev kopilj togas ja pamtam:)
Znam deka za nea se zboruvase deka e taa prostitutkata od Kriv Pravec i da ne go pisese postov uste ke mislev deka e mrtva:)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
VMRO напиша:
Iako bev kopilj togas ja pamtam:)
Znam deka za nea se zboruvase deka e taa prostitutkata od Kriv Pravec i da ne go pisese postov uste ke mislev deka e mrtva:)
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Inace, kako i so Mylиne Farmer, ja ke napravam komitet za poddrska na Ena Veko so cel da se vrati na estradata! :star:

Mene iskreno devojkata mi fali :cry:
 

UnMistakable

Love's divine
Член од
16 февруари 2006
Мислења
342
Поени од реакции
1
sekako deka se sekavame, do tolku seuste ne drzi pametot.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.690
Поени од реакции
878
Како да не се сеќавам на малата Ена Веко...иако незнаеше да пее и немаше глас а и песните и беа троа детски,сепак тоа се некои почетоци на новите трендови во македонската забавна музика...btw,ми се чини дека типката беше сираче (или можеби се лажам?)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ена Веко моеш да ја сретнеш по нашиве крстозбори како: Наша позната раперка......
Многу ми е у бледо сеќавање ама мислам дека една песна и идеше вака:
Штоо миии направиии (да плачам како дете)
Штоо миии направиии (тана на на на аннааа)

Па тука нашите рапери не можеа да прифатат дека некој станува славен демек „рапер” е па ја утепуваа од пцуење у песни и неа и Ристо Бомбата денешен Кристијан Габровски.....лееее отидов да ги пуштам The most wanted:music2:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
A be, ne mi kazavte, cuvate nekoja nejzina pesna? Daj otvorete toa plakarite da se razmirisa na naftalin. Dajte najdete ja taa so Mirko Mitrevski pokoen koga ni peeja "Si zaljubiv raperka" :music3:
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Ja gi imam site pesni od ena veko .... gi saka nekoj?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
закон :)

а ристо бомбата бе? и он нешо у тој „рецитирајучи” фазон
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
ako nekoj ima pesni od risteta ... neka kaze kaj moze da gi zemam :)
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Фино, несреќно девојче. Се надевам дека и’ е добро. Каде и да е.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Lele Zbratko kaj gi iskopa :pos: :pos: :pos:

Fala ti epteM! :cuc:

Lele zenskava e looooooooooooooooooooooooooooooooooooool

Marijannnnnnnna, Keti i Dijana, Vesna, Ana hahahahahahahhah
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Macedalien напиша:
Inace, kako i so Mylиne Farmer, so cel da se vrati na estradata! :star:
Нели се врати Mylene Farmer на сцена или се мамам?
Ах, колку добра пејачка.

Ена Веко, не ме одушеви, никогаш, ама би ла издлжил, спортски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom