The Sound Messengers

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Секој најдобар во своето поле, The Sound Messengers го сочинуваат, легендарниот диџеј - единствениот Ерик Фокс од Антена 5 радио, одличниот глас на Симона Попоска и мајсторот на саксофон. Основан е во 2013. The Sound Messengers новиот бран на урбаниот звук, е совршен спој на електронска музика, саксофон и силен вокал.

Најјава за нешто ново.
После успешното промовирање на самиот бенд SOUND MESSENGER започна и нивната турнеја низ цела Македонија како Кавадарци, Охрид, Скопје, Неготино и многу други градови низ кои направија огромен број на посетеност, но и голем број на обожаватели.
Како поклон од самиот бенд и благодарност за толкавата заинтересираност им подарија прв сингл на англиски јазик насловен како “Love Me“ самата песна достигна голем број на слушаност од самата публика, но и голем хит по радиостаниците низ Македонија, со тоа не запре нивната мисија, од неодмна започнаа втор сингл во сличен стил како претходниот со нов звук од светски карактер.
Воедно како за првата песна така и за втората песна се погрижи добро познатиот Dj Erik Fox (кој е дел и од самиот бенд).
За нив велат дека се новиот бран на урбаниот звук, со совршен спој на електронска музика, саксофон и силен вокал.
Но сега за сега ве потсетуваме на одличниот хит кој се надеваме ќе доживее и свој видео запис насловен „Love me“

561499_331863866947858_145636777_n.jpg 601950_285515378249374_319942197_n.jpg 934728_293507264116852_357725859_n.jpg 1236394_347764748691103_342419106_n.jpg

1383612_367817806685797_1798099817_n.jpg


Останати аматерски видеа но сепак колку толку ќе ви даде престава за што се работи за кои квалитети ги поседува Симона.



Накратко успеав со некои информации колку толку да ве запознаам за оваа тројка која сеуште не е толку позната на Македонската јавност но јас лично верувам од нив ќе произлезат одлични хитчиња се што останува е да чекаме и да уживаме во нивниот хит - Love Me кој текстот го има напишано Рената Кралевска. Инаку бидејќи едниот дечко го познавам поточно саксофонистот ќе се обидам да извлечам некои информации плус. Само да потенцирам ова и е потребна на Македонската музичка сцена ново освежување со одлични квалитети. За крај ако сте во Скопје ви препорачувам да дојдете на журката каде што ќе бидат бендотот The Sound Messengers (09.11.2013 Сабота клуб театро) П.С Јас ќе бидам таму се надевам ќе направам некоја одлична снимка за на јутјуб да има нешто плус од нив.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Не ми е целта да хејтам, ама морам да си кажам мислењето.
Не зборувам за авторската музика, туку зборувам на настапот кај што сум бил сведок.
Значи поаматерски „бенд“ во животов не сум слушнал.
Прво имаш, Ерик Фокс вади триста матракулина, миди клавијатури, мислиш кизнај шо че прај. За да на крајо го врзи Ејпло директно на разгласна миксета. И шо се случува, си седнува на котлица, пали винампо(претпоставувам), мести песните и бичи. Значи тотално незаинтересирано и непрофесионално си седнува на котлица, мислиш солитаре игра, и буквално некст стега на песниве. Напати му исклучи музиката. Некогаш дури пеј пејачкава овај ја намалува песнава, ова продолжува на суво, и сеа као демек овај во микс да и влези со друга песна, прво не го погодува ритамо, второ интонацијата максимално различна од претходната песна и звучи катастрофа. Па пејачкава се буни, шо е нормално, па на сред рефрен че прекрати со старата песна, и че ја почни новата. Се случи и пример да не почни на време пејачкава со пеење, да задоцни 4 такта, па после да се брка со песната.
А бе, КАТАСТРОФА. Се гледаше дека буквално ич се нема спремано за настап. Максимално непрофесионално.

Немам против ништо против луѓето, нека си вадат парина, ама нека седна нека се ангажира малку за настап, оти не ја пра диодите на рацете од саксафонисто вечерта.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не ми е целта да хејтам, ама морам да си кажам мислењето.
Не зборувам за авторската музика, туку зборувам на настапот кај што сум бил сведок.
Значи поаматерски „бенд“ во животов не сум слушнал.
Прво имаш, Ерик Фокс вади триста матракулина, миди клавијатури, мислиш кизнај шо че прај. За да на крајо го врзи Ејпло директно на разгласна миксета. И шо се случува, си седнува на котлица, пали винампо(претпоставувам), мести песните и бичи. Значи тотално незаинтересирано и непрофесионално си седнува на котлица, мислиш солитаре игра, и буквално некст стега на песниве. Напати му исклучи музиката. Некогаш дури пеј пејачкава овај ја намалува песнава, ова продолжува на суво, и сеа као демек овај во микс да и влези со друга песна, прво не го погодува ритамо, второ интонацијата максимално различна од претходната песна и звучи катастрофа. Па пејачкава се буни, шо е нормално, па на сред рефрен че прекрати со старата песна, и че ја почни новата. Се случи и пример да не почни на време пејачкава со пеење, да задоцни 4 такта, па после да се брка со песната.
А бе, КАТАСТРОФА. Се гледаше дека буквално ич се нема спремано за настап. Максимално непрофесионално.

Немам против ништо против луѓето, нека си вадат парина, ама нека седна нека се ангажира малку за настап, оти не ја пра диодите на рацете од саксафонисто вечерта.
Јас пак сосема друго имам слушнато дека навистина имаат одлични журки еве сега во сабота имаат журка во театро клуб ќе појдам со мобилниот ќе направам некоја снимак а и вооедно и самиот да се уверам што ти навистина тие поседуваат. Но реално да правиме моабет пејачката Симона,исто така и саксафонистот се млади и сеуште не се доволно искусни се приметува но сепак битното е што Симона има глас и има талент доста за пеење. За Еркс фокс имам слушнато многу озборувања но не би сакал да ги коментирам нив. Сепак не сме на пазар.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Јас пак сосема друго имам слушнато дека навистина имаат одлични журки еве сега во сабота имаат журка во театро клуб ќе појдам со мобилниот ќе направам некоја снимак а и вооедно и самиот да се уверам што ти навистина тие поседуваат. Но реално да правиме моабет пејачката Симона,исто така и саксафонистот се млади и сеуште не се доволно искусни се приметува но сепак битното е што Симона има глас и има талент доста за пеење. За Еркс фокс имам слушнато многу озборувања но не би сакал да ги коментирам нив. Сепак не сме на пазар.
Брат, најголм проблем е Ерик Фокс. Тој како најискусен и како ете да речам етаблиран во браншата не смеј да си прај такви ексурзии. Јас знам дека тој можи и да измикса, и да напрај добар концепт. Ама по то шо го видов, не се замара, ко со сила да го прај и само пари гледа во ова. Нема, како да го наречам, ентузијазам некако.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Брат, најголм проблем е Ерик Фокс. Тој како најискусен и како ете да речам етаблиран во браншата не смеј да си прај такви ексурзии. Јас знам дека тој можи и да измикса, и да напрај добар концепт. Ама по то шо го видов, не се замара, ко со сила да го прај и само пари гледа во ова. Нема, како да го наречам, ентузијазам некако.
Јас го немам видено и затоа се држам настрана. Но ништо чудно и тоа да се случило но ајде можеби човекот ќе сфати доколку е така и ќе направи стварно поинаку нешто од тоа што тогаш го има направено (ако го има)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Кире реално појма нема од миксање. Ако не го броиме миксањето на компјутер, со готови прелази од песна во песна... Битови му бегаат, пич темпо ако знае што е, јас сум Елвис....Пораснав на журки и секогаш диџеите од Антена беа најлоши. Слушни ги Бушава, Мирко, Навигатор...па дури и дрвоно Роботек и ќе приметиш разлика во светлосни години. Ова не е од сега, од секогаш биле такви. Едно е да седнеш дома, да си направиш плеј листа и да си играш додека не ја наместиш како што треба...а сосема друго во живо да спојуваш песни. Барем VirtualDJ да користеа, поблиску ќе беа до професионалци. Поддршка за обидот, ама нека си најдат друг диџеј
 
Ф

Флеш

Гостин
I jas ќе опнам негативна критика .... не ми се допаѓа што прават римејк на други познати песни .... Ерик Фокс има добро познавање на музиката,зошто не направи свои песни,своја музика ... Преку глава ни е од нашиве копи пејст групи ... Направете нешто наше и оргинално , па упм Романциве испаднаа бетер и подобри од нас .... Засега само (n) од мене .... навистина лошо :(
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Еве една споредба Девојкава слушнете ја, па споредете продукција со нашиве. Ова чисто за муабетот за Романките ;)
 
Ф

Флеш

Гостин
Еве една споредба Девојкава слушнете ја, па споредете продукција со нашиве. Ова чисто за муабетот за Романките ;)
бро , имав прилика во живо да ја слушнам ИНа , искрено зборува англиски ко просечна Романка со романски акцент .... овде е исполирана во песнава .... Ајде да ја земеме во споредба Антонија (Морена) ,девојчето живееше во Лас Вегас и заврши таму средно и си зборува перфектно англиски .... и нашава си е ок,секако со македонски акцент потфаќа малку и како да речам строго удира , не е блага во изговарањето на зборовите .... инаку имаме голем потенцијал како Македонци ние , одлично сме поврзани со интернетов, немаме проблем да следиме со електронскава музика ,имаме прекрасни музички таленти и гласови , НО НИ ФАЛИ НЕШТО !!! Не го практикуваме !!! Тоа е проблемот со нас !!! Ние сме како расипана плоча .... секогаш кога нешто е во тренд во светот , ние задоцнуваме 10 години .... Толку сум пис офф , ми фали македонски музика како транс,амбиентал,денс,ХАУС !!!! WHERE THE FUCK ARE WE !!!? :cautious:


дуке бојаџиев ми е единсвено светло заедно со Беи тхе Фиш засега :(
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
бро , имав прилика во живо да ја слушнам ИНа , искрено зборува англиски ко просечна Романка со романски акцент .... овде е исполирана во песнава .... Ајде да ја земеме во споредба Антонија (Морена) ,девојчето живееше во Лас Вегас и заврши таму средно и си зборува перфектно англиски .... и нашава си е ок,секако со македонски акцент потфаќа малку и како да речам строго удира , не е блага во изговарањето на зборовите .... инаку имаме голем потенцијал како Македонци ние , одлично сме поврзани со интернетов, немаме проблем да следиме со електронскава музика ,имаме прекрасни музички таленти и гласови , НО НИ ФАЛИ НЕШТО !!! Не го практикуваме !!! Тоа е проблемот со нас !!! Ние сме како расипана плоча .... секогаш кога нешто е во тренд во светот , ние задоцнуваме 10 години .... Толку сум пис офф , ми фали македонски музика како транс,амбиентал,денс,ХАУС !!!! WHERE THE FUCK ARE WE !!!? :cautious:


дуке бојаџиев ми е единсвено светло заедно со Беи тхе Фиш засега :(
Македонска музика само за тебе. Директно MADE IN MACEDONIA Го имаш и она балканското :) Инаку нема врска акцентот, секогаш сме просечни. Аматери. Никој не оди до крај. Ќе почне, сите ќе речат браво и ќе си останат на тоа. Немој случајно да се развива повеќе? Неее, доволно е лаптоп/ајпод и една миксета која стои за украс на бина. Не мора да се следат трендови, дај ние да го правиме трендот. Освен со електронска музика, пораснав и со рок. Човеку, каква Англија, каков свет. Балканциве правеа музика, правеа тренд во светот. Ама не...кога Влатко свиреше во Скопје сите го правеа од нула подолу. Такви сме, никакви :( Џајковски за Министер за музика во МК!
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Кире реално појма нема од миксање. Ако не го броиме миксањето на компјутер, со готови прелази од песна во песна... Битови му бегаат, пич темпо ако знае што е, јас сум Елвис....Пораснав на журки и секогаш диџеите од Антена беа најлоши. Слушни ги Бушава, Мирко, Навигатор...па дури и дрвоно Роботек и ќе приметиш разлика во светлосни години. Ова не е од сега, од секогаш биле такви. Едно е да седнеш дома, да си направиш плеј листа и да си играш додека не ја наместиш како што треба...а сосема друго во живо да спојуваш песни. Барем VirtualDJ да користеа, поблиску ќе беа до професионалци. Поддршка за обидот, ама нека си најдат друг диџеј
Не дека не знај beatmatch да напрај. Не се замара. И од секогаш не се замарал. Се замараше на почетокот, некаде 2001-2003, после идеше на настапи со миксани цедина. Јас лично се имам скарано со него за то. Јас резидент, иди тој клава миксано цд и не прај будали. А памтам, ти викам периодо што го спомнав, дури му се восхитувавме како мискаше. Уште тогаш идеше со CDJ-ки, па со Cue-to играше. Па ние во делириум, пошо пуштавме на миксета ТЕЛЕ (така се викаше буквално) без бас средни, високи да можиш да киниш, и на цд-плеери Техникс, буквално оние за дома шо беа, само со плеј, пауза и стоп (па број и запишувај BPM на омотите). Значи профи опрема беше научна фантастика за нас, а да не зборувам тогаш дека немаше ни С од софтвер за миксање. Имаше еден само MJ Studio.
Сакам да ти кажам, можи ама не се замара.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Не дека не знај beatmatch да напрај. Не се замара. И од секогаш не се замарал. Се замараше на почетокот, некаде 2001-2003, после идеше на настапи со миксани цедина. Јас лично се имам скарано со него за то. Јас резидент, иди тој клава миксано цд и не прај будали. А памтам, ти викам периодо што го спомнав, дури му се восхитувавме како мискаше. Уште тогаш идеше со CDJ-ки, па со Cue-to играше. Па ние во делириум, пошо пуштавме на миксета ТЕЛЕ (така се викаше буквално) без бас средни, високи да можиш да киниш, и на цд-плеери Техникс, буквално оние за дома шо беа, само со плеј, пауза и стоп (па број и запишувај BPM на омотите). Значи профи опрема беше научна фантастика за нас, а да не зборувам тогаш дека немаше ни С од софтвер за миксање. Имаше еден само MJ Studio.
Сакам да ти кажам, можи ама не се замара.
Хахахаха....и Роботек играше со Cue, затоа добиваше заушки на секое :ROFLMAO: Ах златна 103ка, тоа беа журки
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Споредби незнам како можете да правите за еден бенд кој настанал пред неколку месеци навистина е не е океј и тоа со Ина. Ина како пејачка во живо звучи ептен лошо барем според мене. Симона навистина си пее океј млада е, има уште да учи но сепак за почеток навистина одлично си пее девојчето Ерикс тоа што тој многу не се замара е едно но друго е тоа што произлегува од нив. И без одење надвор од темата ќе ве замолам. :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Споредби незнам како можете да правите за еден бенд кој настанал пред неколку месеци навистина е не е океј и тоа со Ина. Ина како пејачка во живо звучи ептен лошо барем според мене. Симона навистина си пее океј млада е, има уште да учи но сепак за почеток навистина одлично си пее девојчето Ерикс тоа што тој многу не се замара е едно но друго е тоа што произлегува од нив. И без одење надвор од темата ќе ве замолам. :)
Роботек ти си? :P Никој не го критикува девојчето, ние баш за Кире збориме цело време
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ерик ерик ама затоа ерик доста добра музика знае да извади, можеби на настапи малце се занесува и не се замара но затоа човекот си знае музика да прави. Инаку еве нов одличен сингл на The sound messengers. Слушнете го верувам ќе ви се допадне.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom