Смирениот - Без влакна на јазик (нов албум made in Штип)

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
За сите тие кои не знаат, ке ви напишам мало инфо за човекот.

Смирениот (Александар Сарпанов, МЦ и Продуцент) е штипјанец, на 26 години.Изразнат во штип а во моментот и последните 5 и повеке години е во Пловдив Бугарија.Како и многу други македонски студенти кои го продолзија патот некаде надвор од Македонија.Смирениот е дипломиран граганин и работи во медицински центар.Нема да го фалам колку е кул и ок само ке кажам дека вреди.А штом пишам цела тема за него значи навистина вреди.
Смирениот е во рапот од 1998 година.12 години назад коренот е уште од Троен Пакт па Луге у Бело до соло состојба на МЦ Смирениот.На времето Смирениот активно учествуваше во старата екипа Луге у Бело.Смирениот во никој случај не е целосно предаден на рапот.Бидејки го остави тоа време и го фати по сериозното лице на животот.Работа,девојка, обврски, иднина ... но сепак рапот продолжува да го создава.Особено тоа многу ме радува бидејки прво, Штип е на жалосно ниво со рапот а и во време на токсици и легионери време е сепак да се осети нешто ново, некој нов вокал на рап сценава и некој нов стил.Сето тоа особено може да се чуе и кај лириката на Смирениот и кај неговиот стил на Продукција.
Стар бум бап рап, зачинет со моќни удари и добоши, вкусни џез блуз и соул семплови сето тоа искомбиниран со енергичниот човек Смирениот :)

Смирениот се појавува со втор албум. Без Влакна на Јазик е албум според мене во перфектно издание.Со стилот, со продукцијата, со промената на сцената, со кам бекот на Смирениот ... сето тоа е многу убаво и за македонскиот рап и за штип.Првиот албум на Смирениот беше повеќе еден вид демо албум кои се раздаде само на 30 копии низ одбрани наши луге.Така да очекувам вториот да добие повеке публицитет затоа што навистина е добар неговиот рап а и македонската рап сцена има потреба од промена.

Ете многу добар материјал од него ... уживајте.





Само напред ... нека има се повеќе ваков рап.Едвај чекам да се издаде албумот и да слушам малку по различен македонски рап. Преку кур веке од токсици и легии.Не се само тие рапери у МК кои имаат капацитет за добар рап.Штип го има лекот ... само многу сме пасивни...


Поздрав...
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Ми се свиѓа момаков. Не он туку неговиве песми. :)
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Еве и јас сум од Штип и да кажам околу момако декапрв пат слушам и прв пат го гледам ама добар е...Инаку да има ногу дечки кој го владеат материјало ама се пасивни а и ногу клет народ сме тоа е факт...Инаку зашо на дечкото погоре сите песни му почнуват како некоја воена драма.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Еве и јас сум од Штип и да кажам околу момако декапрв пат слушам и прв пат го гледам ама добар е...Инаку да има ногу дечки кој го владеат материјало ама се пасивни а и ногу клет народ сме тоа е факт...Инаку зашо на дечкото погоре сите песни му почнуват како некоја воена драма.
Zatoa sto sekoj MC i Producent si ima svoj stil.Isto kako sto i jas imam stil.Toj pocnuva so voena drama jas pocnuvam so paranormalna drama ... taka da .. se e stil.Legijata pocnuvat so nekoja sentimentalna drama.Saf pocnuvaat so po surova drama ... vaka malku ti maskiram zborcinja so cel da me razberes, ama mislam deka ke me razberes.Sepak se muzikalni negovite instrumentali.Stanuva zbor za covek koj e po dlaboko vo rabotite ;) veke poveke od 10 godini..

Ete nesto po malku dramaticno a poveke gimnasticno ....
Jas vaka sakam brzo recitiranje .. kade ke mozam da razberam sto se rapuva a ne kako nekoj raperi vo mk koi
pravat brzozborki za mentalni ...

 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
смирениот бе хахахах. на дијазепами е, затоа е смирениот?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Секоја чест за дечково, само напред!
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Абе типов е се Ок, има интересни песни, добар и поразличен стил од другиве артисти во Македонија. Само шо по сликиве на видеава ми е малце као псајхо. Нели е? Хаха. Шала :)
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
смирениот бе хахахах. на дијазепами е, затоа е смирениот?
Абе типов е се Ок, има интересни песни, добар и поразличен стил од другиве артисти во Македонија. Само шо по сликиве на видеава ми е малце као псајхо. Нели е? Хаха. Шала :)

А ја коа реков на дијазепами е никој не ми веруваше.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Па озб. :Ѕ ... Посебно сликана со столчено што е подигнато на задните ногарки.. хаха, не се сликава вака секој `днска:)

едит: сеа видов дека е видео, не слика :haha:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Abe super e smireniot. hahahaha :pos2: neli vi kazav deka ne e na dijazepami :) prosto malku seriozno izgleda oti seriozen mu e i zivoto hehe :) ..a i plus toa stilot mu e takov .. originalen i unikaten ?!?! uzivajte ;) .. treba da ima razlika megu stilovite u mk pa i megu emsijata mislam .. sepak .. ne treba sekoj da e so sukanici ili so siroki farmerki i bla bla detajl sranja ... ok e .. super e covekot .. me raduva toa sto ima takvi kako nego seuste ... ete uste nesto : UZIVAJTE VO OVOJ HAAAAAAAAAAAAARD BEAT !!

PAK PAK PAK !!!!


OVA E POZDRAV ZA DELUX - ova e bolje od siv dom sigurno ti velam .. evil b i kompanija protiv smireniot ??? ako sakas da ti otvoram arhivata video klipovi, fristajlovi, dokumentacija od 1998 pa navaka ???za da razberesh po dobro za kakov mc stanuva zbor ;)

pozdrav .. ova se seriozni igraci !! :p


PAK PAK PAK i PAK !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom