Crossroad Blues Band

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Слушнал некој за бендов? Ги знаев од поодамна, ама знаев само една нивна песна, се додека не побарав видеа на нет и всушност почнаа стварно да ми се допаѓаат дечкиве и нивниот стил. Свират блуз претежно по локали низ Македонија, инаку доаѓаат од Прилеп. Еве неколку нивни песни што ги најдов на нет




Што мислите? Ви се допаѓаат?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Јаки, гледам да одам почесто ко ќе се Скопје. Единствен бенд шо ни е омилен за чудо на сите од друштвово и за кој се слагаме да ојме заедно, иако сите слушаме ептен различна музика. Иначе свирет на релација битола, струмица, прилеп, скопје најчесто колку шо имам заприметено. Првпат ги слушнав лани на пиволендот во Скопје. Еднаш беа и гости во Котон Клаб на Алфа. (уствари од таму се клипојте.)

http://www.facebook.com/pages/CROSSROAD-BLUES-BAND/61121247081
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Јаки, гледам да одам почесто ко ќе се Скопје. Единствен бенд шо ни е омилен за чудо на сите од друштвово и за кој се слагаме да ојме заедно, иако сите слушаме ептен различна музика. Иначе свирет на релација битола, струмица, прилеп, скопје најчесто колку шо имам заприметено. Првпат ги слушнав лани на пиволендот во Скопје. Еднаш беа и гости во Котон Клаб на Алфа. (уствари од таму се клипојте.)

http://www.facebook.com/pages/CROSSROAD-BLUES-BAND/61121247081
Да сите видеа се скоро од Котон Клаб. Никогаш не сум им бил на свирка, ама следен пат кога ќе можам ќе одам зашто стварно ми се допаѓа бендов.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Нишо посебно, искрено...
Со блуз на светски рамки не се споредува, а во македонијава, блузот на Игор ми е далеку подобар...
Мислам, што се тиче музиката, тоа е тоа, а текстовите не ми го прават меракот некако, искрено...
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Нишо посебно, искрено...
Со блуз на светски рамки не се споредува, а во македонијава, блузот на Игор ми е далеку подобар...
Мислам, што се тиче музиката, тоа е тоа, а текстовите не ми го прават меракот некако, искрено...
Давид(DBN) е еден од најнадежните блуз гитаристи на Балкан ако не и во Европа...па дечкото има 19 години и може да го скине Stevie Ray Vaughan ретко кој го може тоа....Самиот Sound на бендот звучи светски верувај......гитаристите се татко и син(замисли кој филинег е да праиш блуз свирки со стариот)....Бане е ритам а малиот парче ги праи тоа солажите...
 
Н

'Никола'

Гостин
Давид(DBN) е еден од најнадежните блуз гитаристи на Балкан ако не и во Европа...па дечкото има 19 години и може да го скине Stevie Ray Vaughan ретко кој го може тоа....Самиот Sound на бендот звучи светски верувај......гитаристите се татко и син(замисли кој филинег е да праиш блуз свирки со стариот)....Бане е ритам а малиот парче ги праи тоа солажите...
Башка и Кире е топ. Уствари сите се. На неколку проби сум им бил, кои цепки паѓаа само.:icon_bigg
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Ете ако не беше темаве, немаше да знам дека Зоки му е тапанар :)
Ги немам слушано многу, ама се што имам слушано за нив се пофални зборови...поготово за татково и синов :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ги знам луѓево, стварно се цареви. Ретко се случува во Прилеп да свират, ама не пропуштам прилика да појдам ко ќе имаат свирка.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Давид(DBN) е еден од најнадежните блуз гитаристи на Балкан ако не и во Европа...па дечкото има 19 години и може да го скине Stevie Ray Vaughan ретко кој го може тоа....Самиот Sound на бендот звучи светски верувај......гитаристите се татко и син(замисли кој филинег е да праиш блуз свирки со стариот)....Бане е ритам а малиот парче ги праи тоа солажите...
Абе музиката е таа, реков :)
За тоа неам замерка...
Ама вокалот не ми се свиѓа, ни бојата на гласот ни текстот ни ништо... :)
Једино на усна хармоника шо вози чоекот <3
I'm the biggest fan of усна хармоника! <3
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
ме спремаше давид порано уште кога бев 1 год средно, тој беше 7 одд. звер е батката, свири се шт сака, ми викаше да си одберам песна и тој одма на часот ќе ги најди акордите по слух и ќе го импровизираше солото,, татко му го има блузот, ама како што гледам од година во година се повеќе давид ја презема функцијата lead guitar, а зоки веќе 4-5 год. е тапанар :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Оваа му е најдобра според мене: Барав работа ама нејчев да ја најдам :pos::pos::pos::pos::pos::pos:, шо че копаме у пички мајчину :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.



Вистинска блуз приказна на пејачот, моментално работи во новоформираната пајак служба.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Абе музиката е таа, реков :)
За тоа неам замерка...
Ама вокалот не ми се свиѓа, ни бојата на гласот ни текстот ни ништо... :)
Једино на усна хармоника шо вози чоекот <3
I'm the biggest fan of усна хармоника! <3
Си ги слушал во живо?
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182

Види како ја свират Mary had a little lamb..не ме зезај :nesvest: искина тоа стратот малиот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom