Фолтин

Fackasta

Ама друже .. ЗАШТО ?!
Член од
2 мај 2009
Мислења
120
Поени од реакции
13
Необичен состав чија музика не може да се смести во ниеден жанр... користат необични инструменти,креираат неверојатна, уникатна музика...џез, фанк, боса нова, чалгија, клезмер, амбиент и филмско/анимирана музика...се само дел од нивниот неверојатен звук...

Пишете нешо за нив ( :
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
премногу се јаки..ги имам гледано неколку пати и ме воодушевиле. Стварно неможеш да ги сместиш во ниеден жанр на музика. Перфектно ја праат музиката.:back:

ова им беше стварно ремек дело
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Фолтин се најбоље. Се знам јас со тапанарот (иако незнам дали уште свири со нив) пошо свири и у Паркети. Мн добра музика!
 
П

Паган-др

Гостин
Стварно одлична музика. Одличен склоп на стилови. Од песни би ги издвоил Везилка, Лолитату, Дон Кихот...
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Ги гледав на Таксират 007 малку пијани беа сите али ок се ма каков ок супер се :D
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
ако некој сака линкови за даунлоад за било кој албум нека каже=)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Многу иновативен и оригинален бенд ... ги ценам . Единствена песна која шо не ја сакам е везилка .... тип оф да тонг ми е најдобра а и милица веднаш после неа .. =)
Во живо се инзвонредни =) :vozbud:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Сум ги глеал 2-3 пати у живо и ми прекурчија више, нема шанси да им идам на свирка више. Што знам, тапа ми се некако. Идев да ги глеам зашо некои други свиреа после или пред нив па овие да ги вклопам у шемата...
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
ЦАРЕВИ!!! Закон!


Ги имам слушано 5-6 пати во живо и сум си поминал НАЈ НАЈ НАЈ ПРЕ убаво!

Ги иам сите албуми и да,си го иам муабетот со Пеце кларинетистот и со Славе(Паркет) тапанарот :smir: :pipi:


Сум ги глеал 2-3 пати у живо и ми прекурчија више, нема шанси да им идам на свирка више. Што знам, тапа ми се некако. Идев да ги глеам зашо некои други свиреа после или пред нив па овие да ги вклопам у шемата...
До тебе е,не е до нив.ТВРДАМ! :smir:
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Различни, уникатни, иновативни... Што да кажувам друго?
Омилени песни: Лолитату, Везилка, Милице, Во јули Битола...

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lyn

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Мај секнд лав..... сакам да ми свират на свадба.... закон се луѓево дефф браво !!!:zver:
 
Г

Господ

Гостин
Иновативни и Уникатни да ама не ми се по вкус
вака гледам на тоа,без навреда и желба за flame-war
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Фолтин го исцртуваат Кавкаски круг со креда

Извонредните Фолтин, кои себеси се нарекуваат псевдо-емигрантско кабаре, по успешната соработка со режисерот Александар Поповски повторно работат музика за театар, но овојпат во Прилепскиот театар – јави Време.

Тие минатата година имаа успешна година со екипата од овој театар, со претставата Тапани во ноќта. Битолчаните ја правеа музиката за загрепската претстава Пер Гинт, која неодамна беше премиерно изведена во загрепскиот театар Гавела.

Во моментов сме во Прилеп каде ударната екипа од Тапани во ноќта, на чело со Мартин Кочовски, жилаво ја подготвува Кавкаски круг со креда. Повторно Брехт и нормално повторно сме на сцена. Премиерата ќе биде некаде во април. Потоа продолжуваме со густа програма. Ако оди се по планот, летово ќе си ги заслужиме и морето и сонцето – велат од Фолтин во изјавата за Време.

Од концертните гостувања на групата засега е познато само дека на петти мај тие ќе гостуваат на фестивал во Кан, Франција. На почетокот на годинава тие имаа неколку настапи во Словенија, а како што кажаа неодамна во интервју за хрватскиот Т-портал, годинава имаат доста работа на музика за театар, додека, пак, материјалот за новиот албум е се уште во фаза на фетус.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Најзастапениот хормон што ја има во моето тело кога го слушам гласот на Бранко, е естроген.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Брее, сите женски што ги знам кои ги слушнале Фолтни се палат на гласот на Бранко :)

Супер се луѓево. Музичари невидени, ретко кој наш бенд успеал да се издигне толку, а да не стане commercial shit.

Кога пред две лета дојдоа кај нас на плоштад, дојде полиција и ги избрка демек многу гласно било. Мајката нивна, готов бев да им скокнам таму да ги испотепам. Дали ќе ја избркаа така и Цеца или сите ќе и` се клањаа. Самите не си го цениме своето и после некој трет ни е крив. Нема иднина за музиката во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom