Дружината В.Е.П. (Вардар, Егеј и Пирин)

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Еден од најдобрите Скопски стрит ои-панк бендови, кој уште подобар го прави неговата МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛ-ПАТРИОТСКА ОРИЕНТАЦИЈА.

Составен од Ненад (тапани), Аце (вокал), Мане (гитара), Дарац (гитара) и Саво (бас) досега се има неколку пати појавно на сцената. Тие беа учесници на РОК ФЕСТ 2005, а имаа свирка во МКЦ со Флукс на 19.2.2006, а исто мислам дека свиреа и во Струга на 28 јули.

Во своите песни застапена е Македонската национална идеја, skinhead начинот на живот и љубовта кон ФК ВАРДАР (за кој исто така и јас навивам) и родното Скопје.

Омилени песни мене ми се: Смрт или Слобода, Скопје и Вардар.
Во текстовите и застапеноста на темите во текстовите на песните потсеќаат на англиските ои-панк легенди The Business.
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Еј закон.Имам слушнато за нив ама не сум бил на свирка и не знам ништо поише за нив.Асист фала за инфово само ако моеш линк нешто да дадеш да ги слушнам или нешто така.Како што збориш ке да се добри.Ајт
 

rebel kid

chokolino adicted!
Член од
5 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
nekolku pati pojaveno na scena?wtf?kolku so znam oni se star bend bre.mislam,deka imaat poise svirki.inace,sranje se,a i ke bidat.jbg,tipovi so peat za makedonska nadmoknost ne mozam da smislam.nadmoknost u pesni,a nadvor......nigde gi nema.vajda ne se rabotese za vep,nego za site faci,bez razlika dali se nazisti,anarhisti,ova ona:)pankot ne bi trebalo da bide samo ideologia.mislam,ok ja iam stavoi nekoi so se kosat so nekoja ideologia.AMA nikad ne bi se narekol anarhist,feminist,ova ona:)vajda samo anti nacizam mi e najok ideologia.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
абе феминист, неколку пати у тој состав.
Порано нели и жица свиреше со нив, сега новооформениот сотав имаше само неколку свирки, колку што имам регистрирано бројот сеуште е едно цифрен.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Како и да е, моронски ми е мешање на политика у музика.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Друго е да се јави социјално-политичка критика или да се сугерира или спомне каква и да е идеологија во текст (или па наслов, Also sprach Zarathustra на Штраус на пример), друго е да се форсира некое лажно чуство на национализам и да се базира цело творештво на неостварена патриотштина. Ако толку се загрижени и свесни, ене им пушки нека ослободуваат територии.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
KohlBass напиша:
Како и да е, моронски ми е мешање на политика у музика.
sekoj si ima svoe pravo da si pravi muzika za toa shto saka... nekoi pravat muzika na tema za politika, nekoi za sex, drugi za ljubov, treti za zivotot na ulicata... i sekoja tematika si ima svoi fanovi...
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
IgoR_ViCiOuS напиша:
Еј закон.Имам слушнато за нив ама не сум бил на свирка и не знам ништо поише за нив.Асист фала за инфово само ако моеш линк нешто да дадеш да ги слушнам или нешто така.Како што збориш ке да се добри.Ајт
?????????????????????????????
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Иако не слушам таков правец на музика сепак респект за момците кои се решиле на ваков чекор зошто денеска ретки се тие кои пеат за нашата Македонија и за гордоста ФК Вардар.Сепак рајата повеќе се пали на западњачките увезени глупости во музиката или пак на српски и грчко-цигански патриотски песни.Респект за дечкиве и Некрофилија дај некако да дојдам до нивните песни или бар до текстовите.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Necrophilia напиша:
sekoj si ima svoe pravo da si pravi muzika za toa shto saka... nekoi pravat muzika na tema za politika, nekoi za sex, drugi za ljubov, treti za zivotot na ulicata... i sekoja tematika si ima svoi fanovi...
Па затоа реков дека моронски ми е мешање на политика у музика. Тоа значи дека несакам бендови кои пеат за политика и се занимаваат со такви тематики. Следствено на тоа, не ми се допаѓа бендов. Никој не им го одзема правото да прават музика за тоа што сакаат.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
дајте бе текстови на дечкиве па после да плукаме или па не се ол рајт ресервед па се исплаши некрофилија дека орце стевкоски ќе ги лапни текстовите
 
Член од
29 мај 2006
Мислења
39
Поени од реакции
3
да бе ВЕП дружината се закон.
ги иам глеано 2-3 пути. ми текнува последен пат ги глеав на домаќинската свирка што беше у Вулкан заедно со КУР, Лоши Деца и Тотално Опуштање. и таму суппер поминаа.
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
V.E.P. svirat od 2003 godina. Od pocetok ne bea mn aktivni so svirki ama u posledno vreme se pocesto i pocesto ne iznenaduvaat! Posleden pat svirea u nedelata na 22.04 u Kastro, kako predgrupa so Losi Deca i Defekt na Totalni Klosari od Nis! Top se deckite, nema so!

pozdrav do Darac :zver:
 

bootboy

Skopje Bootboys!!!
Член од
29 декември 2008
Мислења
624
Поени од реакции
346
Бендот нема никаква врска со политика и не се политички определени, напротив.
Текстовите се за реалноста што се случува во Македонија, пиво, Ф.К.Вардар, Скопје и уличниот живот. Кој сака да го чуе демото (Смрт или Слобода) нека пише ќе му дадам линк.

http://www.myspace.com/druzinatavep
 

Kajgana Shop

На врв Bottom