Дарио

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Долго време на форумов барам некоја тема за една од нашите најголеми музички имиња, за на крај да заклучам дека ја нема.Па затоа и ја отворам, бидејќи цврсто сум убеден дека постојат доволно цврсти и убедливи аргументи дека тој тоа и го заскужува.Дарио Панковски.
Човек кој веке 27 години успешно опстојува на македонската музичка сцена.Уметник во вистинска смисла на зборот.Преубави композиции, содржајни текстови, одличен вокал, со еден збор перфекција.
Она на што сакам да обрнам внимание се неговите текстови, за кои и самиот вели дека се интимни , со преголеми емоции, а голем дел од нив се и автобиографски.
Од постарите генерации имам слушано дека на времето Дарио бил навистина многу популарен.Мегутоа дека по еден концерт во Скопје, за кој се вели дека бил фантастичен(за тоа време) не добил никаква награда(бидејки тогаш за успешно организирани концерти давале некој вид на признанија).И секако следело големо разочарување.
Во овој контекст Дарио, и ден денешен ги критикува македонските радио станици за кои вели дека немаат континуитет. Ќе свртат неколку песни кога се издава албум и толку. По еден месец сѐ се заборава. Треба малку поинтензивно да работат- потенцира тој.
Неговата последна активност (колку што можев да најдам на гугл) е од 13ти Март, 2008 година кога го издал видео-записот за песната Човек без спомени.
За неговата 27годишна кариера неможе да се најдат голем број на податоци.
И се прашувам во која насока иде нашата музика.До кога ке се зборува само за она што е скандалозно и пренатрупано си кич и шунд.До кога ке се збори само за она што е направено со сила и со помош на мама и тато.Кога ке почнат да се ценат вистинските вредности?Кога ке почне да се цени вистинската уметност?
Сега за сега, ке ставам едно видео од Дарио, барем она кои лично мене ме наежуваа, и придонесува целосно да се соживеам со песната.





 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Баш и ја се мислев да отворам тема за Дарио али све некако ме мрзеше...:)
Звер човек , ме натераа спотовите од к-15 ТВ ( исечоци од универзална од неговиот концерт ) да симнам дел од неговите и песни и баш се зачудив пошо имаше фантастични текстови на добра музичка подлога, а и специфичниот негов глас знае да ги долови на еден посебен начин...

Би ги издвоил Капар, Човек без спомени,Тебе, Очите лажат, Меѓу сите ѕвезди, како за мене најубави негови песни иако ни другите не заостанувааt премногу...
Штета што не е поактивен во последно време за да им покаже на помладите како се прави добра музика со давања на целата душа во песната, а тоа дека сцената само ни оди надолу е резултат на тоа што има се помалку како него...
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Баш и ја се мислев да отворам тема за Дарио али све некако ме мрзеше...:)
Звер човек , ме натераа спотовите од к-15 ТВ ( исечоци од универзална од неговиот концерт ) да симнам дел од неговите и песни и баш се зачудив пошо имаше фантастични текстови на добра музичка подлога, а и специфичниот негов глас знае да ги долови на еден посебен начин...

Би ги издвоил Капар, Човек без спомени,Тебе, Очите лажат, Меѓу сите ѕвезди, како за мене најубави негови песни иако ни другите не заостанувааt премногу...
Штета што не е поактивен во последно време за да им покаже на помладите како се прави добра музика со давања на целата душа во песната, а тоа дека сцената само ни оди надолу е резултат на тоа што има се помалку како него...
Морам да се надоврзам и да ја споменам Жена за сто години!Фантастична композиција.Барав по ЈУтуб , ама никаде ја нема, па ако ја најде некој на друго место нека ја стави.

иде вака некако

Два три збора обични
во право време кажани
вредат многу повеке, од сите романи напишани.
Демони ме гонат, и бродови тонат,
незнам што би со себе
тогаш некој ке ми каже:
Ало, здраво како си, еве баш мислам на тебе!
Како во кугла стаклена да гледаш кога си ми ти најпотребна
тоа не го може секој, туку само некој, некој како ти
искрено што љуби, чувствува и губи, Боже дал те залсужив.
А знаеш да бидеш и злобница права, но некогаш си ангел небесен,
оган или лед, дали си вулкан или жед, и после толку години, сега знам
јас што си ти, жена за 100 години.
:smir:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Дарио своевремено беше навистина популарен. го паметам уште од времето кога со него имаше бенд МИГ-21. Инаку за тоа време има многу контроверзии, трачеви, полувистини. Сигурно е дека МИГ-21 се распаднаа по 2-3 години дружба со Дарио.
Од светлата страна гледано. Дарио издаваше 2-3 песни годишно, но сите тие вредеа. Негов албум може да се спреди со бест-оф Дарко Димитров, и пак квалитетот на кантар ќе натежне на тасот на Дарио.
Чисто информативно, тој кариерата ја започнува во бендот Бон-Тон.
И од мене придонес една песна која ме гаѓа во десна преткомора :)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
На времето да одличен пејач со одлични текстови...но како што оди понатаму се полоши му се текстовите со некој лош поп-фолк ритам што воопшто не ми се допаѓа...нешто во стил Немам што да облечам :tapp: незнам зашто го смени стилот човекот кога толку беше популарен,само се избламира :toe:
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Од Дарио највише ја сакам Ќе пеам за нас..текстот е лудница. Исто може да се напомене и плачела плачела(на спотот мислам)
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Како бе досега никој не ја спомна Дупла вотка ?? Според мене најдобра песна од Дарио
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Одличен пејач, не е ни чудо што му дошло преку глава и се разочарал кога некој од трета класа добил признание за концерт на годината, срамота.
Дарио има класика песни, одлични песни, мене најубави ми се Дупла водка, Ќе пејам за нас (мислам така се викаше) и Немам што да облечам.
Скеогаш има преубави деовјки во неговите спотови, штета голема што не е активен во поново време, али тоа се должи на фактот што луќе од типот на Џеј Џеј и компанија вадат песни скеоја недела и не може да им се парира на топ листите.
Како и да е, Дарио треба да продолжи да работи, ете го Владо Јаневски кој е се уште на врвот и кој не се откажал заради тие нови млади имиња
 
П

Паган-др

Гостин
Дарио има многу добри песни оставено зад него, што стварно вредат, само некако со поновиве песни не ми прави мерак баш.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Дарио е добар пејач. Стар волк. Сеа малце не се занимава со музика и си тера работа. Порано правеше и концерти и се. Омилен меѓу жените над 30 години.




Една од неговите најдобри песни. Неможев да најдам со подобар квалитет.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мене најмногу ми се допаѓа "А која ли си ти". Прекрасна песна, преубава.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
добра ќерка има :D
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Уф , добар беше Дарио едно време.
Сега како што поминува , последното нешто што го чув од него беше „Немам што да облечам“ кое што сметам дека имаше примеси од турбофолкот и поради тоа беше бајаги неквалитетно.
Ама старите песни му се одлични , и сметам дека нема човек кој нема чуено за него (или од Него).
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
Дупла Вотка

Еден ден некаде некогаш
Штом сите бајки ќе завршат
Грб ќе ти свртат засекогаш
Сите што без тебе неможат.
Дојди без шминка без изговор
На иста улица исти број
Не треба насмевка, солза, збор
Дојди јас сум сеуште твој.
Сонце гледам сонце не ме грее
Дупла вотка и ништо важно не е
Кој те добива а кој те губи
Јас те сакам некој друг те љуби
Сонце гледам сонце не ме грее
Дупла вотка и ништо важно не е
Кај и да си еден ден ќе сватиш
Јас сум тој што чека да се вратиш.
За мала слика во новина
За секунда една во тв-спот
Стануваш сечија своина
Му правиш друштво на секој скот.
Но еден ден некаде некогаш
Штом грб ти свртат засекогаш
Подигни слушалка сврти број
Дојди јас сум сеуште Тој.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Баш денес читав дека во скоро време ке издаде нова песна ‘‘Латовица‘‘ која со нетрпение очекувам да ја слушнам.И што е најважно најави дека е автобиогравска во која секој од нас може да се пронајде.Едвај чекам:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom