Симон Трпчески

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Еден од нашите најпопуларни музичари е пијанистот Симон Трпчевски.
Неговите успеси се огромни.
Добитник е на огромен број меѓународни признанија и награди за својата работа.
Последната награда е тоа што е вброен во 10те личности што ја обележале 2008 година од страна на британскиот дневен весник Дејли Телеграф.
Претходно има добиено награда за диск на месец Април (2005) од музичкиот магазин ББС. Во 2003та ја доби наградата Young Artist Award од Кралското Филхармониско Друштво и добитник е истата година на Грамафон Аворд 2003.
Во Скопје во 1998 година ја доби првата награда на меѓународениот натпревар „Yamaha Music Foundation of Europe“ а во 2000 и втората награда на Милениумскиот Светски натпревар за пијано во Лондон.
Постојано е низ светот каде има одлични концерти кои се мошне посетени и секогаш позитивно критикувани.

Но колку Македонија го цени неговиот труд? Колку македонците знаат за Симон Трпчевски, за нашиот музички амбасадор кој не претставува секаде низ светот? Колку Македонски награди и признанија добил од Македонија? Дали знаеме и дали го цениме неговиот квалитет?

Дали вие го цените неговиот труд? Сте биле на некој негов концерт? Сте слушнале некоја негова изведба? Ве воодушевил или не? ...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Но колку Македонија го цени неговиот труд? Колку македонците знаат за Симон Трпчевски, за нашиот музички амбасадор кој не претставува секаде низ светот? Колку Македонски награди и признанија добил од Македонија? Дали знаеме и дали го цениме неговиот квалитет?

Дали вие го цените неговиот труд? Сте биле на некој негов концерт? Сте слушнале некоја негова изведба? Ве воодушевил или не? ...
Можеби е ценет од страна на Македонија но не во таа мера со која е ценет надвор од границите на оваа држава, верувам дека на многумина им е доста познат а за наградите да не збориме скоро ич нема добиено во споредба со тие што ги има добиено во другиот дел од светот.
Да го ценам трудот на секој сличен на него како и на него, но едноставно не можам да се замислам на негов концерт (барем сега за сега) зашто некако многу ми е сериозна таа музика. Во неколку наврати имам пратено негови исечоци од концерти и од прв поглед се гледа дека станува збор за музичар од највисока клас, што би рекле со педигре.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Па мислам дека го цениме еве и јас лично се ставам во таа група зашто слушам таква музика и стварно таков талент како него не се пропушта ама некако во последниве години он не се ни труди да се претстави нешто посебно во Македонија.Исто како и на многу други изведувачи и пејачи цел му е светскиот пазар (за што секако не можеме да го обвиниме ) . Според мене дури и подобро е така,барем светот не распознава по нешто.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Напишано од rossonerka
Но колку Македонија го цени неговиот труд? Колку македонците знаат за Симон Трпчевски, за нашиот музички амбасадор кој не претставува секаде низ светот? Колку Македонски награди и признанија добил од Македонија? Дали знаеме и дали го цениме неговиот квалитет?

Дали вие го цените неговиот труд? Сте биле на некој негов концерт? Сте слушнале некоја негова изведба? Ве воодушевил или не? ...
Колку што знам скоро сите Македонци знаат кој е Симон Трпчевски, и неизмерно го ценат неговиот труд и успеси. Се работи за високо квалитетен музичар. Јас имам многу високо мислење за неговата работа..... Не сум бил на негов концерт, не сум слушал негова изведба (освен на тв чат-пат)..не сум бил пошо не слушам таква музика. Ниту слушам ниту разбирам шо свири :kesa:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Секоја чест за човекот кој во поседниве години е најдостоен репрезент на нашата земја , надвор од нејзините граници.Неколку пати сум имал можност да го гледам на телевизија, и секогаш кај мене предизвикувал чувство на возвишеност.Едноставно перфектен е.
Да, кај нас знаат голем дел од лугето кој е Симон Трпчевски.
Но еве колку за едно потсетување, што се случуваше пред извезно време кога имаше концерт во универзалата сала
1.Му дадоа раштиман клавир
2.Додека тој свиреше постојано ѕвонеа мобилните на публиката, која впрочем беше дојдена да биде видена од лугето, а не да го слуша Сиомон.
3.Некои дебилчиња пиеа сокови со цевки и коа веке ги испија почна да шушкаат со цевкте:tapp::tapp::tapp:
Свашта.

Сепак се надевам дека работите ке станат подобри.Гледам дека новава министерка за култура сериозно си ја сватила работата и доста работи превзема.

А Симон Трпчевски за мене претставува симбол за национална гордост:pipi:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Секоја чест, најголем амбасадор на нашата држава е, ама тоа што кај нас не се цени толку музика како и се останато е друго дваесет...:tapp:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Нема џип
Нема спотови
Нема пичкици околу него...

Џабе е да си чудо во нашава држава , виртуоз како него заслужува многу повеќе ама се разбира ние сме македонци и немаме почит за виртуоз како Симон Трпчески.
Ја има поддршката од мал број на луѓе , останатите не го ни чуле неговото име...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Нема џип
Нема спотови
Нема пичкици околу него...

Џабе е да си чудо во нашава држава , виртуоз како него заслужува многу повеќе ама се разбира ние сме македонци и немаме почит за виртуоз како Симон Трпчески.
Ја има поддршката од мал број на луѓе , останатите не го ни чуле неговото име...
Исти курац е и Влатко Стефановски, виртуоз на гитара..у Македонија го третираме ко да е мембер у Next Time.. -.-
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Simon e nasa gordost. Jas ko pravese koncert u Stip, go slusav so otvorena usta, so voshit, kako sviri covece, toa e fenomen. Go obozavam i uste poveke, bas zaradi taa skromnost negova. Togas na koncertot salata bese polna, no garantiram deka polovina od publikata otisle da gi vidat drugite demek se mnogu po kulturata i slusaat klasika, a site tie pagaat u nesvest na Ceca i ne razlikuvaat klavir od gitara. Ali toa ti e,ne znaat kaj nas sto e umetnost i sto e ubavina ko go slusas i te smiruva i duhovno ispolnuva. Ja imam drugarki so se krstat kako mozam da gi slusam Frederic Shopin, Schumann, Bach, Yiruma, Richard Clyderman itn, da ne gi redam mnogu se.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Уметник во вистинска смисла на зборот но никој не го ферма од власта. Секогаш си се бутка сам ни светов. Само кога ке добие некое признание излага власта и се фали со него дека му помага.
 
Член од
15 март 2006
Мислења
95
Поени од реакции
5
Ne e dovolno cenet vo nasata zemja.Znam mnogu luge koi nemaat pojma koj e Simon Trpceski.
Inace jas sum go slusala na koncert, bev fascinirana,covekot e maestro,nemam zborovi.Fantasticno bese.3 casa koncert ne gi pocuvstvuvav.Sekoja cest!!!
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
...Штета што вистинските таленти не се ценат кај нас ако мама и тато немаат пари и ако немаат спотови со џакузи и голи цури наоколу...:toe:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Гледајќи го со каква надменост се доживува себеси, јас би рекол дека е дури преценет кај нас.
Можеби не ми личи на годинити...ама тешко копиле, да го видам ќе го шамарам пред сите додека не залипа како пичка, после ќе го запалам на плоштад за сите да видат. Тој не е Македонец, тој е потомок на луцифер...копиле недоебано....се извинувам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom