Ареа

Член од
6 април 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Ареа според мене е еден од најдобрите бендови во Македонија( ако не и најдобар ) па затоа решив да споделам некое видео со вас од нив..

http://uk.youtube.com/watch?v=XQd_oqqvh0w&feature=PlayList&p=3BE33F03C2DB303C&index=0&playnext=1

ова е плејлиста од 10те најдобри песни од ареа..

ке си одат една по друга ако ги оставите на мира =)

Незз за вас, но кој беше на Лени Кравиц ( пред него пееше ареа ) ке свати што сакам да кажам.... Лонг лив Ареа ! =Р
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Брат најголем РЕСПЕКТ за тебе и за групава. Луѓе беа божества во времето кога беа популарни и кога правеа музика. Последната песна кој излезе пред извесно време не ми остави некој пресилен впечаток ама албумот СИТЕ МОИ СЛИКИ (ако не се лажам така се викаше албумот) е феноменален. Го имам и сеуште го слушам. Едноставно неповторливи.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Бев на концертот на Лени Кравитз кај што тие настапуваа и одтогаш сватив дека се ѕверови.Сите песни што ги испеаа им беа супер и беа големи хитови на времето.Огромен респект за нив и за нивниот постигнат успех внатре во Македонија.Им посакувам огромни успеси и надвор од Македонија.Огромно браво за нив, најдобар бенд во Македонија
:salut:
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Ареа- гордоста на Гостивар :pipi: А кумановчанец тема отвори де :icon_lol:

Нешто повеќе што најдов за нив од напишаното на мај спејс (на англиски ама ќе нема проблем мислам) :)


The band was formed in 1991 and its members were Brchioski Ivica – solo guitar, Milosheska Ruzica – vocals, Petreski Chede – bass guitar, Brchioski Goran – keyboards and Vlade – Drummer. In 1992 they competed at the Skopje Rock Fest and won the first prize as well as the opportunity to record their first album. The album called “Accidentally Here” was produced by the music and cassette production of the Macedonian National TV and Radio Station and was declared Best Debut Album of the Year. The band then toured the country extensively until 1994 when they made a longer break. In 1999 they made a comeback by signing a contract for “Avalon Production”. The following year they released the album “Doors of Imagination” and achieved incredible success unknown to Macedonia until then. The song “All of my pictures” became a mega hit and the band enjoyed extraordinary popularity. It all culminated with a concert at the Skopje Fair where many of the fans didn’t even make it inside because of the overwhelming crowds. Just for those fans Area played one more concert at the Universal Hall. In the period of 2000 to 2003 the band had over 80 concerts. In 2001 they released the live album “I can still sing” recorded at the legendary concert at the Skopje Fair. The following year they released the album “Something is missing” which was recorded during the war crises in Macedonia. As a result the album has somewhat darker overtones than the rest. However, that does not lessen the popularity of Area and they again have a successful concert at the Skopje Fair on October 23, 2002. In 2005 they release the album “Close to you” for the production label PGPRTS in Serbian language and attempt a breakthrough in the ex-Yugoslav countries.


Ја просто си ги обожавам... Се сеќавам помала кога бев имаа концерт на плоштад, а истури од врнење, јас со друштвото најнапред и скокање на песните, пеење глас додека снемаш...
Малце спласнаа со творењето ама сега кај и да е нов албум ќе вадат, веќе им се врти доста новата песна по станицве- „Фрекфенција На Љубовта„

Можеби порано поквалитетен рок свиреа и подобри песни имаа, но и сега не заостануваат многу :) Само многу сум им лута што конечно не направат еден добар концерт во Скопје- време е, од дамна немаат направено :)

Жива радосна бев кога дознав дека ќе се предгрупа на Лени :vozbud: Ја загреаа атмосферата максимално и уште еднаш ми докажаа, а богами и на сите дека се бенд што вреди... Јаооо колку се скокаше и колку глас се истроши уште на нив :vozbud:

 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Јак бенд...сите мои слики ја обожавам:)
 
Член од
6 април 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
eehhh la espanola, ne da se trosese glasot.. se istrosi :D nozete me zabolea od skakanje, vikanje, pienje.. uzivanje vo nivnata muzika! :) bev zacuden koga vidov deka nema ni edna tema otvorena vo nivno ime :S no toa e toa... :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
eehhh la espanola, ne da se trosese glasot.. se istrosi :D nozete me zabolea od skakanje, vikanje, pienje.. uzivanje vo nivnata muzika! :) bev zacuden koga vidov deka nema ni edna tema otvorena vo nivno ime :S no toa e toa... :)
Јас коа ја видов темава одма пишав во делот за редакцијата дека има дупликат, па после откако не можев да најдам друга тема, веднаш избришав тоа :)

Туку.. Ареа, ги слушам откако победија на Рок Фест пред многу години.
Албуми издаваат ретко, ама немаат утка на нив.
Неколку пати ги имам слушано во живо и секојпат биле на високо ниво.

Ај нека го пуштат новиот албум во продажба па да направат едно концертче до 2 саати. Сакам такво нешто веќе подолго време.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Еден од моите омилени македноски бендови, музиката е одлична .Нема грешка и текстови и се. Ај новото албумче чекам а сите мои слики беше одличен..)
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
1
besplaten koncert na Area ovaa sabota na skopski saem.zasega tolku ako doznaam poveke ke vi pisam
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Сум била еднаш на концерт на Ареа и закон беше ( со исклучок на времето пошто врнеше) а "сите мои слики" дефенитивно му е најголем хит :baeh:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Одлична група:smir: ми се свиѓа нивниот стил :wink: би идел ако има бесплатен концерт ама зашто како што кде и сл ... ?!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
besplaten koncert na Area ovaa sabota na skopski saem.zasega tolku ako doznaam poveke ke vi pisam
[zEUs];1806164 напиша:
Одлична група:smir: ми се свиѓа нивниот стил :wink: би идел ако има бесплатен концерт ама зашто како што кде и сл ... ?!
Јас веќе дознав и ви пренесувам информација, која се наоѓа во оваа тема: Голем мултиетнички хепенинг „Под исто сонце“ @ САЕМ - 01.11.2008
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
1
E bas taka, super si nasol-da ne se povtoruvam.p.s.Area ke bidat od kaj 22h
 
В

Вори

Гостин
Одлична група,со најдобри песни...АРЕА,гордоста на мојот град ГОСТИВАР!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom