High Control

Член од
6 септември 2009
Мислења
2.554
Поени од реакции
841


Kратка биографија:
High control e формиран во Тетово, од страна на Роберт Матовски (вокал, гитара), Игор Мариниќ (бас) Гоце Симоновски (гитара) и Новица Коцевски (тапани) во 2005 година, а поради лични причини бендот го напушта Новица Коцевски, а неговото место го пополнува Јосип Сензел.
Бендот може да се класифицира како Alt-Indie рок бенд со елементи на Grunge, Metal и Progressive рок.

Првиот официјален настап го имаат во 2008 на Winner Fest каде се пласираат во финалето заедно со уште 8 други бендови. Наредно е учеството на Тоtal Dem-o Fest, каде според оценка на жирито се прогласени за најдобар бенд и како награда го снимаат својот прв албум "In Every Way", кој е издаден во април 2009.
После објавувањето на деби-албумот учествуваат и на Еxit Festival во Нови Сад.
Нивниот втор албум, насловен "Report" излегува на 18 март 2011 и заедно со нив на овој албум работеше и DJ Slave, а исто така имаат и заедничка песна со Суперхикс.

Во припрема е и третиот албум, кој за разлика од претходните два ќе биде на македонски јазик, а летово беа актуелни со нивниот хит „Доста“, а најслушан нивен хит е „Тука за тебе“.


Сигурен сум дека повеќето ги имате слушнато па повелете коментирајте, дали ви се допаѓаат или не :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
ООО прејаки .. посебно оваа песна Тука за тебе немам зборови за песната ни за бендот. (y)(y)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
стварно се добри ама не се толку многу искомерцијализирани за да направат нешто поголемо, а мислам дека имаат потенцијал :)

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Подобри ми беа постарите албуми. Овие поновиве ми бегаат на кај комерцијала, но тоа е, мора да се прават пари. Eве нешто од старото добро
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.554
Поени од реакции
841
Пред една недела ја објавија новата песна "Заборави"

 

Kajgana Shop

На врв Bottom