Стиховен Калибар

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Кој е човеков? Стварно не знам, прв пат ова го слушам од него и од мене добива темане до земја, одлични стихови:


 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Превземено од неговиот фејсбук:

"Стиховен Калибар а.к.а Горан Јанкуловски е единствениот дисидент во оваа пропадната држава. Со своите колумни, револуционерни песни и бурен темперамент има создадено еден куп на душмани кои го мразат од дното на душата . Заврши Филозофски факултет -социологија и беше поинтелигентен од сите професори на Институтот заедно. Во моментов активно работи на формирање терористичка организација која ќе врши бомбашки напади против смрдливата скопска шема, хиените, конформистичките мекотелци , музичките лигуши , медиокритетските ајвани , партиските подлизурковци, покондурените сељандуришта, дебелогазните професори, политичките мршојадци.......Не ме рчкај не те рчкам........"

Едно време беше член на форумов и едно време го банираа, вечно. И едно време му праев јас песна која стои во албумот In Medias Res:

 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Екс член на Џи Мада, сега еден од подобрите андерграунд мс-ја во Македонија. In Medias Res е неговото најдобро остварување според мене, и ако не се лажам за брзо треба да излезе неговиот нов албум. Омилени траки:



 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Екс член на Џи Мада, сега еден од подобрите андерграунд мс-ја во Македонија. In Medias Res е неговото најдобро остварување според мене, и ако не се лажам за брзо треба да излезе неговиот нов албум. Омилени траки:


Brat ... mnogu pocit za Stihoven Kalibar.Mi se sviga stilot, zvukot ... lirikata ...
Sodrzi dobri temi i osnova vo se.Go pocituvav i nogu mi se svigase dodeka ne ja napravi gluposta so Target kade sto snimase pesna Sto bi bilo, tocno toa pogore...Mnogu me razocaa toj negov potek bidejki celoto toa sto toj go napravi so Target vsusnost e prethodno snimena pesna od Target i G.Woo koga bea zaedno vo Tram 11.

"Raspadot na Tram 11 seuste nikoj ne go znae, a najmnogu lice na eden vid licen problem megu Target i G.Woo".

" Pad Sistema " e vsusnost pesna napisana od Woo i Target (koj stvarno mnogu go pocituvam) sega zema i napravi plagijat, mu dozvoli na Stihoven Kalibar da napravi eden vid plagijat na samata pesna " Pad Sistema ".Ako ne mi veruvate zemete proverete na youtube. Odete cujte ja pesnata i ke se uverete deka i tolku dobar underground raper od MK moze da napravi glupost koja e nogu glupa.Na eden nacin mi izlgleda se edno Stihovnio se obiduva da zvuci kako Woo .... Ne sakam da kazuvam so koja cel e snimena no kazuvam cisto moe subjektivno mislenje na toa kako jas go priemav toa so se sluci bidejki " Pad Sistema " i Tram 11 kako ekipa gi poznavam poveke od 6 godini i znam se za niv od licni kontakti.

Kako i da e .. zborot mi bese deka Toj poteg bese mnogu glup.Ke me razberete neli .Bidejki Pad Sistema e pesna HIMNA i ne mislam deka treba nekoj ni da pomisli da pravi slicna pesna kako taa..Ni vo hrvatska ne se obidoja da ja kopiraat a tuka se najdoa da ja kopirat.Malku glupo bidejki tamu lugeto se klanjat na pesnata a tuka nekako se edno ne go dobi respektot koj go zasluzuvase...

A za se natamu sto pravi i pravese Stihoven mu davam 5+ .... treba da ima poveke kako stihovniot vo MK ...

Ajde sea ... pritisni new tab i odi na youtube i pisi vaka

Tram 11 - Pad Sistema

odi vidi da se uveres oti posle da ne mi izlezat nekakvi na forumo so ke serat deka zboram bez osnovanie ;)


Plus toa ako nekoj saka da vidi nesto poveke od TRAM 11 (i da se uveri kolku sum gi pocituval Tram 11), odete i pisete na youtube Tram 11 - Tribute (Target - part 1) i ke videte klipovi koi jas sum gi napravil za niv za da videte i da cuete kako zvucat hrvatite.Navistina Cist Rap vo najcistata mu forma.
 
Член од
24 февруари 2010
Мислења
60
Поени од реакции
5
Добар е стиховен калибар нишо лошо немам да кажам за човеков...
 

Andrejnalin

Резонатор на хармоници
Член од
4 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
7
Стиховен Калибар е забеган фундаментален верник, и прави групи на интернет кои имаат цел да убиваат атеисти.

Доказ:

Група на Facebook на која тој е автор - „АТЕИЗМОТ Е БОЛНА СОСТОЈБА НА УМОТ!!!!“ - http://www.facebook.com/group.php?gid=68763278700&ref=mf

Цитат од неговиот блог (http://stihoven_kalibar.blog.com.mk/node/153370):

Ако БОГ не постои тогаш се е дозволено. А ако се е дозволено тогаш дозволено ми е и да убивам. Затоа од денеска имам во план да убијам 100 атеисти. Ако го избегнам законот и не ме откријат дека сум убил 100 атеисти тогаш нема ни кој да ми суди со оглед на тоа што нели БОГ не постои. Па пред кого тогаш би одговарал за моето злосторство??? Пред совеста сигурно нема затоа што нели ако БОГ не постои тогаш и совеста е ништо.Значи ако БОГ не постои тогаш се ми е дозволено па можам и да крадам.
Почитувајте го овој уметник.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Човеков е легенда. Му симињам капа, редок уметник кој знае за вистински квалитет и е за почит. Го имав на фб и секогаш имал некоја уникатна мисла, навистина во права смисла на зборовите, најпросто кажано ЅВЕР.
Дефинитивно знае со кого соработува.
Многу е исфрустриран од предавници и фејкери на музичкиот жанр на кој му се има посветено. Но, сепак со право..за разлика од останатите се држи до своето.
Еве уште нешто од дамна :)

 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Не го поштувам. Јаде гомна за скопската шема, „сере на нивните кафичи“, за после да пушта секој викенд музика во истите.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
поголем сељак нема ...
одкако ќе прочитате некои коментари кои ги остава наоколу и неговиот речник ... ќе сватите за шо зборуам ...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не го поштувам. Јаде гомна за скопската шема, „сере на нивните кафичи“, за после да пушта секој викенд музика во истите.
Заврши Филозофски факултет -социологија и беше поинтелигентен од сите професори на Институтот заедно.
Или ова не му чини, па дисидент бил односно ако се борел против поредокот или системот немало да заврши високо образование во тој систем.
Се ми се чини откога го има завршено факултетот има разбрано дека е поинтелегентен од професорите, а пред тоа има молчено има слушано предавања и не бил дисидент :icon_lol:.
Па уште и единствен :pos::pos::pos::pos::pos:.


Инаку добри стихови на првото песниче.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Во оваа сељачка држава само со сељачки јазик можеш да се разбереш..вие што го пљукате сигурно се пронаоѓате у неговите стихови..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Стиховен е појава бе!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Во оваа сељачка држава само со сељачки јазик можеш да се разбереш..вие што го пљукате сигурно се пронаоѓате у неговите стихови..
лол ..
јас зборам за неговите коментари и неговото просто сељачко понашање према секого кој не се согласува за нешто со него конкретно на ФБ ...
а ти шо сакаш мисли си .. :tapp:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Во оваа сељачка држава само со сељачки јазик можеш да се разбереш..вие што го пљукате сигурно се пронаоѓате у неговите стихови..
Еј мал критички осврт од моја страна никакво плукање, ми пречи тоа дисидент бил ок.
Јас за себе не велам дека сум дисидент а какви постови овде имам пишувано.....
Чичко ми беше дисидент итоа знаеш кога? Во времето кога можело да те стемни а да не те раздени, после искажаната или напишаната мисла.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
пошто не сум по рапот не го слушам како рап артист али пак му ги читам содржините на блогот.. кења доста.. многу ( и превише ) али некад со право некад не.. у главно ми е занимлив за читање и на фејсбук сум му фан па го пратам .. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom