Легијата

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.224
Поени од реакции
6.697
abe gleam ste otvorile za site grupi po nesto samo za legijata nema nis...legijata e rap grupa od skopje.Sozdadeni se vo 2000 godina,vo 2008 godina go izdadoa nivnoto 1 cd-los den za imperijata,cd-to ima 18 pesni. Od 2000 godina pa se do denes sostavot na grupata ima pretrpeno mnogu menuvanja vo sostavot,a denes clenovi vo grupata se:LD Pistolero,RNS,The Dzaka Nakot,Blazej,Ronin,Brus,Struja i Taz. Najpoznati pesni mu se: Faktor L, Bonus Traka, Nema ni gram somnez i dr.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Омг дезинформејшн тајм!!! :pipi:
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Нели има посебна тема каде што се коментира за рап изведувачи и групи?
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Епа вака брат... Легијата не се никако создадени во 2000 година туку до тогаш беше и Аго со Легијата а тогаш Аго ја напушти ... а исто така во 2000 година дојде и РнС во таа екипа... така да не се почетоците тогаш... зашто самиот Џака до тогаш више имал мислам 1 албум веќе издадено...
а оваа група полека полека иде кон комерцијала... но текстовите не се такви... и сеуште трпи голем респект... бар од моја страна а се надевам и од многумина други .. не го ценам тоа што малку почнуваат да бегаат од андерграундот...ама сепак се едни од најдобрите артисти во земјава... за мене лично Легијата и Чернобил... се најбољето у моментов... како цели екипи нормално... а да се сетиме дека во Легијата се наоѓаат и СТР2 кои имаат најголем респект меѓу сите рапери во земјава ... убедливо најбоље текстови... :toe:
така да продолжете со пишување на темава... нека не иде у канта... зашто? ако се развива конверзација... :smir:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Епа вака брат... Легијата не се никако создадени во 2000 година туку до тогаш беше и Аго со Легијата а тогаш Аго ја напушти ... а исто така во 2000 година дојде и РнС во таа екипа... така да не се почетоците тогаш... зашто самиот Џака до тогаш више имал мислам 1 албум веќе издадено...
а оваа група полека полека иде кон комерцијала... но текстовите не се такви... и сеуште трпи голем респект... бар од моја страна а се надевам и од многумина други .. не го ценам тоа што малку почнуваат да бегаат од андерграундот...ама сепак се едни од најдобрите артисти во земјава... за мене лично Легијата и Чернобил... се најбољето у моментов... како цели екипи нормално... а да се сетиме дека во Легијата се наоѓаат и СТР2 кои имаат најголем респект меѓу сите рапери во земјава ... убедливо најбоље текстови... :toe:
така да продолжете со пишување на темава... нека не иде у канта... зашто? ако се развива конверзација... :smir:
Веќе се тешка комерцијала.
Зашто ? Факинг перење пари секој факинг викенд .
Знам сеа дека многу ќе се јават со „нема везе андерграунд се“ али тоа ти е. Заслепени од „љубовта“ кон Легијата не забележуваат. Глејте објективно , нема ништо што ги издвојува од комерцијалата.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Веќе се тешка комерцијала.
Зашто ? Факинг перење пари секој факинг викенд .
Знам сеа дека многу ќе се јават со „нема везе андерграунд се“ али тоа ти е. Заслепени од „љубовта“ кон Легијата не забележуваат. Глејте објективно , нема ништо што ги издвојува од комерцијалата.
Веќе нема везе дали се комерцијала или андерграунд, важно е добри песни да прават-а прават.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Веќе нема везе дали се комерцијала или андерграунд, важно е добри песни да прават-а прават.
Коментирав само на делот со комерцијала , мене ми се ужасни , така да нема да коментирам многу за музиката.:pipi::smir:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Од една страна... те сваќам ... многу повеќе ги почитуев до пред негде 2 3 месеца... онака буквално една љубов легија... ама сеа и да ги сватиме... сепак... ко што пее Ронин... за кој к*р ми спомињаш комерцијала во земја каде 5000 е просечна плата:toe:
Како и да е... оваа коемрцијала е мноогу далеку од на Слаткар или да не спомињам некои што порано биле рапери а сеа више и од рапот се мавнале а не па од андерграундот иако го имале на времето ко на пример Тони Зен...:tapp:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
незнам зашто сте навлегувале у прашањето со комерцијала ебаго...
според мене, не постои поим некомерцијална музика, зашто секое парче кое е издадено може да се најде,купи,симне итн - со се поголемата употреба на интернетот...уште нешто, не само музиката, туку сите други работи поврзани со одредената група можат да се набават на нет - маици,амблеми,знамиња и остали глупи додатоци..
се може да се најде, од метал,џез,рап,поп ама буквално сите жанрови кои сеуште егзистираат, и оние кои веќе неколку децении се покопани(панк)...
а тука се воведува поимот комерцијално понашање кое ја прави разликата меѓу горе набројаното...
а што се однесува со легијата, не ме интересира дали се комерцијала или не-мене ми се баш океј дечките, и баш ме гајле дали имаат по 100.000 гледачи на јутјуб... тоа не ги прави понепривлечни за мене...
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
незнам зашто сте навлегувале у прашањето со комерцијала ебаго...
според мене, не постои поим некомерцијална музика, зашто секое парче кое е издадено може да се најде,купи,симне итн - со се поголемата употреба на интернетот...уште нешто, не само музиката, туку сите други работи поврзани со одредената група можат да се набават на нет - маици,амблеми,знамиња и остали глупи додатоци..
се може да се најде, од метал,џез,рап,поп ама буквално сите жанрови кои сеуште егзистираат, и оние кои веќе неколку децении се покопани(панк)...
а тука се воведува поимот комерцијално понашање кое ја прави разликата меѓу горе набројаното...
а што се однесува со легијата, не ме интересира дали се комерцијала или не-мене ми се баш океј дечките, и баш ме гајле дали имаат по 100.000 гледачи на јутјуб... тоа не ги прави понепривлечни за мене...
Па нема везе де дали имаат и колку имаат на јутуб гледаност... али зборот за комерцијалата беше друго... :toe:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
Па нема везе де дали имаат и колку имаат на јутуб гледаност... али зборот за комерцијалата беше друго... :toe:
хмм, па нема врска него ја коментирав дека кај некои изведувачи не влијае дали се комерцијала или не...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Мало офтопик.

Во права смисла комерциална музика ви е музика која е правена со цел да се направат пари.

Додека многу тој поим го гледаат како музика со која се направени пари...Та и Цепелин се направиле пари ффс....Па и Пинк Флоид направиле пари ффс па се крајно квалитетни....така да не мора некој добропродаден албум и слично да се вреѓа само затоа шо е добро продаден....

Инаку Легија ги немам слушано и не можам да коментирам...

Сваќате??!!
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
На брат ми му беше хитче бонус трака Таска балабанова :vozbud::pos2: А мене во последно време ми се мота низ ПЦ и втелефон Фактор Л на топ снимка 320kbps :baeh:
Друго појма неам за баткиве :smir:
 
S

smart ass

Гостин
imam slusnato za deckive ....ona bonus traka ja imam slusano mi se dopadna.....drugo neznam:toe:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
хмм, па нема врска него ја коментирав дека кај некои изведувачи не влијае дали се комерцијала или не...
Токму така ... сосема се согласувам со ова...
а мало нешо као офтопик::: на некој ако му требаат песни од легија... нека пише на мсн или на пп нешо ако сака... имаат мн траки ... а бонус трака нема кој не ја знае хаха ....:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom