The Wire

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Shiiiiiiiiiiiiiiiiiit, конечно ја догледав НАЈДОБРАТА СЕРИЈА што сум ја изгледал! Имав у план после оваја да гледам други серии што чекаа баеѓи време ама морам уште еднаш да ја изгледам па да продужим :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мене ми е во топ 3 серии т.е ми постана. Генијален развој, се гледа дека е пишувана креирана со помош на луѓе кои си го знаат занаетот. Особено ми се допадна тоа што нивото на ,,коинциденција,, е минимално, како во некои серии народски кажано-Мижи асан да ти баам. Плус хумор, ненормален хумор има серијава. Една сцена од една епизода (земам за минимум иако ги има по повеќе во епизода) вреди повеќе од хуморот во некоја америчка хумористична серија севкупно. Генијални ликови, особено ликон на Лестер во кој е прикажан редок генијалец кој знае што да работи, без некои супер моќи но со страшно искуство, акал и логика за поврзување на работите.
И се си оди онака бавно бавно..........полека полека, се обработува, се тркала за да имаш сетне БУУУМ!

Еве нешто од мене.

 
W

wicked_1

Гостин
Мене ми е во топ 3 серии т.е ми постана. Генијален развој, се гледа дека е пишувана креирана со помош на луѓе кои си го знаат занаетот. Особено ми се допадна тоа што нивото на ,,коинциденција,, е минимално, како во некои серии народски кажано-Мижи асан да ти баам. Плус хумор, ненормален хумор има серијава. Една сцена од една епизода (земам за минимум иако ги има по повеќе во епизода) вреди повеќе од хуморот во некоја америчка хумористична серија севкупно. Генијални ликови, особено ликон на Лестер во кој е прикажан редок генијалец кој знае што да работи, без некои супер моќи но со страшно искуство, акал и логика за поврзување на работите.
И се си оди онака бавно бавно..........полека полека, се обработува, се тркала за да имаш сетне БУУУМ!

Еве нешто од мене.

кој се другите 2?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
кој се другите 2?
Прва без конкуренција ми е Twilight Zone. (со сета почит за умот на Роб, визионерството, играта со имагинација, секоја епизода своја приказна која вади од кожа)
Мислам дека оваа ми е втора, барем по моментални импресии, но за да бидам поточен ќе оставам време да ми легни, да се смири малку фасцинацијава, за да бидам пообјективен демек.
Па на трето место би дошла Six Feet Under, или на второ пред жицава, но моментално вака.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Пред бајги време ја имам гледано и многу често се дешава да ми фали, па гледам некои сцени на ЈуТјуб. Перфекција, многу добар развој на приказната, а тоа што најмногу ме фасцинира во серијава е што се осеќав ко некогаш во животов да сум живеел во Балтимор. Ептен допре до мене, премногу реално е доловен животот на луѓето во Балтимор... ремек дело. За крими серии, The Wire и Sopranos, па 10 празни места, па другите...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: CIL

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Има многу јаки ликови и многу реална приказна. Од оваа серија го засакав Idris Elba како актер, одлично глумат и другите.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
720p Замунда. Сезона 1, 2, 3 за сега. И дојде времето.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
720p Замунда. Сезона 1, 2, 3 за сега. И дојде времето.
Можда првата сезона нема да изгледа нешто спектакуларно и е малце досадна и нека не те откаже тоа.
Јас вчера ја почнав 5та сезона,серијава е одлична.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Можда првата сезона нема да изгледа нешто спектакуларно и е малце досадна и нека не те откаже тоа.
Јас вчера ја почнав 5та сезона,серијава е одлична.
Моментално The Shield ја гледам. Да ја довршам, па ќе ја почнам The Wire.
Серијава е од жанр кој ми е омилен, така да, досадна или не, откажување нема. Сакам серии со тематика од „законот“.
Штета што од првава нема 720 минимум, па морам да ја глеам у 4/3 формат. Најдов 16/9, ама прекината е со seed на 97.8%. A Wire ја чекав за 720, и си ја дочекав.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Алал да ви е за темата. Ова е најдобрата серија на сите времиња. И манчевски учествуваше. Најдобро е да се гледаат по повеќе епизоди, јас со 3 сезона мислам не можев да запрам, па за една ноќ изгледав 10 епизоди! Прекрасна, прекрасна серија. Сега сакаат глумецот што го игра Стрингер Бел да го прават Џемс Бонд
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.758
Да, точно. Денес видов дека излегуваат HD Remastered епизоди од The Wire. BluRay изданието ќе го има наскоро. Но пред да се одлучите да го гледате, прочитајте го текстов:

http://davidsimon.com/the-wire-hd-with-videos/

Има и видеа со компарација помеѓу оригиналната и новата верзија и морам да кажам дека ако сте човек што навистина цени филмска уметност, преработеното издание ќе ви прави голема разлика. НЕГАТИВНА.
Гледајте ги филмските дела онака како што се наменети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom