The Wire

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Уште 7 епизоди ми останаа и ја одложувам оти нејќам да заврши. :(

4 сезона ми е врвот, Баблс омилен лик.

Серијава е уметност, на почеток тешко за следење и навидум досадно додека се склопат коцките кој е кој ама после завлекува опасно.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
se zbori ke se snimala nova sezona.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Добро што авторите не мислеа така по првата сезона.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Добро што авторите не мислеа така по првата сезона.
Пројдени се многу години од крајот на сезоните снимани една по друга.
Добро е што авторите си испланирале перфектено распределена приказна во 5 сезони во кој е опфатен криминалот од најниско до највисоко ниво. Нека праат спинофи али оваа приказна е завршена.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Него коа планирав почнав Sopranos и не и дојде ред на оваа. Се тешам дека секад иам квалитетна серија за гледање кога ќе нема што да се гледа. :)
5 godini pokasno i 160 giga torent... Nisto ne ja ubiva dosadnata zestina ko ovaa.

Nedelava gi izgledav prvite tri sezoni. Me vpi uste prvite epizodi, a slednite 36 casa od serijava, imalo epizodi koa sum stanal od fotelja/krevet stoejki da gledam poso nozeve pocnale problemi da praat od nemrdanje. Vakvi mini maratoncinja ne bea mi se desile odamna. Postuem. E sega forata so e...

They had to go and off the motherfucking sex symbol Idris Elba.

Marlo ke ostanese za sledata sezona, znaev.. ama duboko se nadevav Avon deka ke bide na krajot na sezonava.
I toa koj go naprai deloto? Vtoro omileniot fuckin scarfaced Omar.

Ne deka mnogu mi preci, momentalno pustam 4ta sezona. Ali still..

Sopranos ми е неприкосновена број 1 серија
Sopranos vladee.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Со каков квалитет е торентот Full HD?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Малку офтопик али пак во склоп со темата. Ако не ви е гледана Oz сега ми текна, пробајте и се. Има сличен концепт, само шо е в затвор, и најјаката работа е шо ептен голем дел од ликовите од The Wire се појавуваат во Oz (инаку обратно е првин Оз е снимена, па после Жицата).

Инаку да ја подзаборавам Wire, пак ќе ја гледам по една година, на тоа хадето што излезе.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Малку офтопик али пак во склоп со темата. Ако не ви е гледана Oz сега ми текна, пробајте и се. Има сличен концепт, само шо е в затвор, и најјаката работа е шо ептен голем дел од ликовите од The Wire се појавуваат во Oz (инаку обратно е првин Оз е снимена, па после Жицата).

Инаку да ја подзаборавам Wire, пак ќе ја гледам по една година, на тоа хадето што излезе.
Се наоѓа ли Оз на некоја уљудна снимка? Ја почнав интересна ми е, ама поради лошиот квалитет некако ја забаталив.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
@Miss Paranoia
Па со оглед на то шо е прва one hour drama серија на HBO, нема. Јас ги гледам епизодите од Dvdrip Xvid верзијата, по 700 мб епизода. Сликата не е стакло али арна е, се јади некако. Плус не верувам да има посилна верзија пошто ко шо кажав почетокот на HBO e, има 8.9 рејтинг со околу 60 000 гласа, што значи не е ни ептен позната и пробиена ако цениме по гласовите.

Инаку да не терам офтопик пример, кој ви беше омилен лик во The Wire? :D

Јас бев фасциниран од Лестер (кој впрочем се појави на 2 минути во Oz, додека некои други ликови ги има ептен повеќе)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Авон :D И ја почнав да ја глеам оз,стигнав до втора сезона:) Океј е али ко да нема главна прича по која ќе се движи серијата.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Авон :D И ја почнав да ја глеам оз,стигнав до втора сезона:) Океј е али ко да нема главна прича по која ќе се движи серијата.
Нема, туку е баш драма драма со развој на ликови секој по свој пат. Мене тоа ми беше јакото. Имало моменти еднакви по јачина и тага на некои од Six Feet каде онака ти идат морниците од внатре. Воглавно имаш 4-5 лика најглавни, и останатите кои се доразвиваат. Пошто сум имал предмети каде сум го изучувал затворот, од пенолошки и виктимолошки аспект, можам да кажам дека е мастерпис пошто има што да се научи за промените кои се случуваат при отслужување на казната, пропратно кроз сите гнасотилаци и матни игри :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom