Тука коментираме книги

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Негде пред две три години ја барав Убав нов свет од Хаксли и видов дека ја имаат во универзитетска библиотека. Отидов таму и после 20 минути најдов некој од луѓето да ми помогне со книгата. Влеговме во еден магацин кај шо имаше илјадници книги во пакети од овие ѕвезди на светската книжевност кои само стоеја таму. Ја најде книгата, му викам да платам колку беше таму 250 денари, ми вика - Абе уживај, јас частам :D
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Мислам и Сусаро го правеше овој муабет тука.
Баш пред некоја недела ја завршив Опашки од гуштери, ја видов на снимкава дел е од таа едиција Светско книжевно богатство, барав од кој проект е оти досега немав читано книга со толку квалитетна изработка и хартија а ја купив на саемот околу нова година за 100 денари. Штета е да гнијат вака книгите а стварно има добри наслови во нив.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Имате купено некоја книга од класиците во академска книга по 160 денари шо се? Ме интересира дали се во добра состојба и дали се џебно издание?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Имате купено некоја книга од класиците во академска книга по 160 денари шо се? Ме интересира дали се во добра состојба и дали се џебно издание?
Тие што се 69 денари (сега онлајн намалени на 55 денари) се џебни изданија. Тие што се 169 (сега намалени на 135), Penguin classics, се нормален формат, и потполно се нови. Не во добра, туку во одлична состојба.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Дечки да не знае некој кај би можел да ја најдам Cashflow Quadrant од Кијосаки, у академска ми викаат дека ги дале. На англиски е книгата само
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Дечки да не знае некој кај би можел да ја најдам Cashflow Quadrant од Кијосаки, у академска ми викаат дека ги дале. На англиски е книгата само
Само Икона или Академска, кај нас.
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
106
Поени од реакции
32
Јас успеав да најдам време за Херои и гробови само на едно место - во болница :D 20 дена лежев таму и ја прочитав за нецела недела. Мене ме фасцинира Трактатот за слепите (или беше Извештај за слепите), морници ме лазеа додека го читав и болката од стомакот ми се пренесе на душа. :D После тоа планирав да го читам третиот дел, ама ми беше преголем залак, нека постои уште малку на полица.

Инаку во моментов ја читам Хазарски речник, ја најдов во групите на фејсбук. Какво неверојатно дело, многу ми е криво што не сум ја читал порано.
Ја прочита ли Хазарски речник?
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Мислам дека би било убаво да се направи една тема каде би објавувале разни новитети од нашите издавачки куќи. Издавањето класици стана реткост затоа и сум пријатно изненаден, е сега колку е квалитетно сработено останува да каже некој што ќе го прочита. Screenshot_20210611-001615_Facebook.jpg
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Вака убав дизајн на корица имаат, плус ставиле тврд повез, сигурно и хартијата е океј, а не некој тоалет папир... колку е саглам преводот во Топер е прашањето.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мислам дека би било убаво да се направи една тема каде би објавувале разни новитети од нашите издавачки куќи. Издавањето класици стана реткост затоа и сум пријатно изненаден, е сега колку е квалитетно сработено останува да каже некој што ќе го прочита. Прегледај го приврзокот 298043
Со години не зимам ништо од нив заради катастрофални преводи. Бронте се посебно специфични за превод, баш ме интересира дали се подобриле последниот период.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И јас сум за тема каде ќе се објавуваат новите изданија. Имав таква иницијатива кога ја ставив "Дамски гамбит". Вака сѐ ставам во темата за Саем (саемот служи и за промоции, затоа таму). Ќе биде одлична тема и за промовирање на домашните автори.

Серијалот "Игра на тронови", ми беше добар. Единствена замерка ми беше што во една книга има двојно испринтани страници. Преводот ми е ок. Друго ништо немам од Топер.

Подобро ќе биде од преводите на МПМ каде беше преведена "Оркански височини". "Професорот" мислам дека беше од Магор, ама ја немам прочитано.

Чисто се сомневам дека ќе има пристапна цена, станува збор за Топер, ама ми се допаѓа идејата за вакви изданија. Иако станува збор за книги без авторски права, лупаат цени како ненормални. Знам за тековните трошоци, од преведувачи, дизајнер на корица, лектор, принтање, даноци, вработени, кирии...ама за нашиот стандард книгите се доста скапи. Можам да направам споредба со една Србија. Поисплатливо е да се купуваат на српски (или на англиски класиците се 169-199 ден) отколку на македонски, што е тажно. Исклучок се Полица каде знаат да дадат класици со дебел повез за 100че од време на време.

Го гледам и попустот на Арс Ламина. Она што ми фаќа око е на 10% (или 30тина ден)! Кој сака нека во види на нивната веб страна.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Ако некого го интересира, избраните дела се Оркански висови, Џејн Eр и Станарката на замокот Вајлдфел.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
3 книги се во една, 840 страници, плус тврд повез така што океј цена е. Само што си немаме стандард и Топер се познати по неквалитетен превод.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom