Тука коментираме книги

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од LiquidHeII, 12 август 2007.

 1. LiquidHeII

  LiquidHeII хемичар

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  3
  Ако некое дело ви оставило голем впечаток повелете споделете,

  последна книга што ми се допадна е Цинк од Давид Албахари
  книгава зборува за односот татко-син но е премногу добро спакувана во едно и има прекрасни мисли, ви ја препорачувам и ме интересира дали некој друг ја прочитал

  потоа исто и Природен Роман од Георги Господинов ми се допадна бидејки пишува за идеи кои ги среќаваме во секојдневниот живот и воопшто не сме свесни дека се околку нас.
   
 2. rowling

  rowling Desperate Cranberrie

  Член од:
  31 март 2007
  Мислења:
  290
  Допаѓања:
  8
  aj nesto poveke za taa knigata od Georgi Gospodinov... :)
   
 3. *ani*

  *ani*

  Член од:
  7 јануари 2008
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  12
  Дамари од Антони де Мело е книга која се чита многу брзо и е лесна да се разбере а сепак содржи толку големи вистини.Мене ме научи да верувам во чуда,да верувам во себе,и ми дава сила да одам напред,да давам добрина,и да се смејам во животот.откако ја прочитав,станав поблагодарна личност и научив повеке да се радувам на животот
   
 4. vexation

  vexation

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  2
  e mene me interesirase dali nekoj go cital makedonskiot pisatel Dimitar Tasevski -DITAS.. od nekoj sum slusnala deka ima dobri knigi, drug pak mi kazuval deka ne e dobar.. ve molam aj ako nekoj cital nesto od nego da predlozi nekoja kniga..
  znam nekoi naslovi od negovite dela (..Dupka vo mozokot, Decata na gjavolot..) ama nemam ama bas nisto procitano
   
  На Nesfatena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.397
  Допаѓања:
  1.296
  Епа зависи што бараш. Дитас е нискокласен “писател“. Тоа што тој го пишува е шунд литература. Едно уметничко дело во себе мора да носи порака и поука. Дитас во себе носи содржина доволно возбудлива за да задржи еден 14годишник. Ако си повеќе за нормална литература, не би ти го препорачал... ако си за да губиш време и да се полниш со глупавост, ќе ти препорачам да си купиш телевизор или да останеш на компјутер :)
   
  На Nonteizam му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vexation

  vexation

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  2
  thanks :)
   
 7. Out Of Reality

  Out Of Reality

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  2.495
  Допаѓања:
  2.350
  НЕ мислам дека не си во право, Книгите на ДИТАС ИМААТ ПОУКА И ТОА ТАКВА КАКО што ни е потребна во нашево општество, ни дава една визија во какво општество живееме >>>> .. Ти ја препорачувам "СКРШЕНА ДУША "

  бај д веј имам прочитано 5 6 книги од ДИТАС вистина е дека е нискокласен писател ама сепак .. има нешто прочитај ке видиш..(за вехатион)

  забелешка од модератор: Ако знаеш за опцијата измени, зошто по ѓаволите пишуваш пост под пост? :toe:
   
  На Nesfatena му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vexation

  vexation

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  2
  sekako deka ke procitam nisto, ako ne barem od ljubopitnost :)
   
 9. Green eye

  Green eye

  Член од:
  16 јули 2006
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  4
  da mozebi knigite na ditas ne se bas prvoklasni. nemaat nekoja metafora, ne se premnogu so skrieni poraki i pouki, lesni se za citanje, no barembi edno nesto imaat koe mn go cenam: VISTINA. jas bi ti ja preporacala "Kriv pravec". taa kniga iskazuva gola vistina iako na mn luge ne im se dopaga taa vistina. inaku ima i "Kriv pravec 2" no bidejki tamu e se apla kazano e zabraneta da se izdava. ima nekolku primercoi koi tesko se naogaat. jas seuste ja baram. procitaj pa ke vidime sto ke mislis za nego.
   
  На Nesfatena и Natasa93 им се допаѓа ова.
 10. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.397
  Допаѓања:
  1.296
  Ве молам да ги пренасочите препораките во соодветната тема за препорака на литература...

  Исто така, иако е ова тема за коментирање книги(затоа постовите ќе останат), ќе ве замолам да не земате здраво за готово секаква препорака. Доколку приметите дека некое дело е контроверзно и има разделени мислења, лично посоветувајте се со вашите професори или оние кои ги сметате за авторитативни во таа област.
  Литературата може во голема мера да влијае на развојот на личноста на еден млад човек, затоа внимавајте што читате.

  За мене, Дитас не е автор кој би требало младите да го имаат во рака, а за тоа отворив и нова тема, повелете на неа...
   
 11. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.226
  Допаѓања:
  4.536
  Постои можност да те разочара понатаму, цело време мотивот му е апсурдноста на живеењето.

  Јас ја читам „Чекори за сеќавање“ од Николас Спаркс.
   
 12. Sturmgewehr

  Sturmgewehr gadget

  Член од:
  9 март 2008
  Мислења:
  537
  Допаѓања:
  35

  некако депресивна ми е книгта не знам зошто али сепак е добра:wink:
   
 13. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  163
  Значи подобро да не ја читам, тамам се излечив од депресијата, сега ок е, да не навлезам пак....:nesvest:
   
 14. ada

  ada Модератор! ок?

  Член од:
  21 август 2006
  Мислења:
  5.707
  Допаѓања:
  557
  Немај гајле, на крај пораката е баш "анти-депресивна":)
  Одлична книга, штета би било да не ја прочиташ.

  Лично, само што ја завршив "Последната битка на Јосиф Висарионович Стаљин" од Дедиер. Феноменална книга, од која ми се разјаснија и бајаги ствари околу положбата на Македонија во екс-федерацијата. Планирам уште еднаш да ја простудирам.
   
  На t20p18 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mesecina_***

  mesecina_***

  Член од:
  13 октомври 2007
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  7
  cink e edna od najubavite knigi koi sum gi procitala,ja citav nekolku pati i navistina mi promeni nekoi mislenja za svetot i me ohrabri da se soocam so gubenjeto na nekoj blizok i osamenosta.
  Druga kniga koja totalno me osvoila i koja bi sakala da vi ja preporacam dokolku ne ste ja procitale e "pijanistka" od Elfride Elinek
   

Сподели преку: