ТОП 100 Најдобри серии на сите времиња (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
40. THE MENTALIST
CBS, 2008-2015
Bruno Heller
Serii.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-mentalist.41308/

ЖАНР: Крими, драма, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 151 (7 сезони)

СИНОПСИС: Серијата го следи поранешниот „јасновидец“ Патрик Џејн кој е консултант на калифорниското Биро за истражни работи, обидувајќи се да го најде „Red John“, лудак кој ги убил својата сопруга и ќерка.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
39. THE WITCHER
Netflix, 2019-???
Lauren Schmidt

Serii.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-witcher.108448/

ЖАНР: Фантазија, авантура, акција

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 8 (1 сезона (до 29.12.2020))

СИНОПСИС: Гералт од Ривиа, осамен ловец на чудовишта, се бори да го најде своето место во светот во кој честопати луѓето се пострашни од чудовиштата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
38. THE WALKING DEAD
AMC, 2010-2021
Frank Darabont, Angela Kang

Serii.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-walking-dead.81039/

ЖАНР: Драма, хорор, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 147 (10 сезони (до 14.05.2020))

СИНОПСИС: Заменик шерифот Рик Грајмс се буди од кома во остатоци од светот кој постоел, разружен од дивеењето на вирус кој ги станува мртвите и ги тера да прават една работа - да бараат храна. Рик предводи група преживеани кои се обидуваат да останат живи, додека се поставува прашањето дали пострашни се луѓето, или мртвите кои одат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
37. THE LEFTOVERS
HBO, 2014-2017
Damon Lindelof, Tom Perrotta
Serii.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-leftovers.73615/

ЖАНР: Драма, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 28 (3 сезони)

СИНОПСИС: Три години по необјаснивото исчезнување на 2% од светската популација, група на луѓе од мала заедница во Њујорк се борат, секој на свој начин, да се носат со загубата на блиските за време на необјаснетиот „инцидент“.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
35. 24
Fox, 2001-2010
Robert Cochran, Joel Surnow
Serii.jpgТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/24.8894/

ЖАНР: Акција, крими, драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 204 (9 сезони)

СИНОПСИС: Џек Бауер се бори со времето за да сопре терористички завери и да ја спаси својата нација од можна катастрофа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
34. MAD MEN
AMC, 2007-2015
Matthew Weiner
Serii.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/mad-men.67588/

ЖАНР: Драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 92 (7 сезони)

СИНОПСИС: Драма за една од најпрестижните маркетинг агенции во Њујорк во '60-тите години на 20 век, со фокусот на најмистериозниот, но истовремено и екстремно талентиран маркетинг директори, Доналд Дрејпер.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
33. THE KILLING
AMC / Netflix, 2011-2014
Veena Sud
Serii.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-killing.52281/

ЖАНР: Крими, драма, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 44 (4 сезони)

СИНОПСИС: Полициска истрага, сага за едно семејство кое тагува, и кампања за мајор во Сиетл - сите се поврзани со едно прашање: „Кој ја уби Рози Ларсен?“
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
Од тука, до место број 17 се поразените од вториот круг дуели, рангирани според вкупниот број поени и гласови кои ги добиле.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
32. MONK
USA Network, 2002-2009
Andy Breckman
Serija.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/monk.35669/

ЖАНР: Комедија, крими, драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 125 (8 сезони)

СИНОПСИС: Серијата го следи Адриан Монк, поранешен детектив во Сан Франциско, кој работи како приватен консултант на полицијата и се бори со своето опсесивно компулсивно растројство.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
31. VRATIĆE SE RODE
B92, 2007-2008
Dragan Bjelogrlić, Goran Bjelogrlić, Branimir Brstina
Serija.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/Вратиће-се-роде.16996/

ЖАНР: Комедија, крими, драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 25 (1 сезонa)

СИНОПСИС: Приказна за двајца пријатели, криминалци, кои се обидуваат да заработат за живот, но никако не успеваат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
30. BAND OF BROTHERS
HBO, 2001
Tom Hanks, Steven Spielberg
Serija.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/band-of-brothers.41816/

ЖАНР: Воена, историска драма, акција

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 10 (1 сезонa)

СИНОПСИС: Приказната се фокусира на преживувањата на Е Company ("Easy Company") од вториот баталјон, 506 падобранска десантна единица, под команда на 101 Воздушна Дивизија на војската на Америка за време на Втората светска војна.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
29. SPARTACUS: BLOOD AND SAND
Starz, 2010-2013
Steven S. DeKnight
Serija.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/spartacus.40120/

ЖАНР: Акција, авантура, биографска драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 39 (3 сезони)

СИНОПСИС: Серијата го следи животот на Спартакус, гладијатор, водач на востание против Римјаните.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
28. WESTWORLD
HBO, 2016-???
Lisa Joy, Jonathan Nolan
Serija.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/westworld.81398/

ЖАНР: Научна фантастика, мистерија, драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 28 (3 сезони (до 09.01.2021))

СИНОПСИС: Замислете во блиска иднина да има тематски паркови со човеколики роботи на кои што може да им правите сѐ што ќе посакате, до најдлабоките и најмрачните фантазии кои можете да ги замислите. Но, што ако тие роботи почнат да се однесуваат исто како вас, и да сакаат да се одмаздат?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.895
27. THE TWILIGHT ZONE
CBS, 1959-1964
Rod Serling
27.jpgТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: /

ЖАНР: Фантазија, научна фантастика, хорор

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 156 (5 сезони)

СИНОПСИС: Антологиска серија во која секоја епизода е посебна приказна за обични луѓе кои ќе се најдат во необични ситуации.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom