ТОП 100 Најдобри серии на сите времиња (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
12. BLACK MIRROR
Channel 4 / Netflix, 2011-???
Charlie Brooker
12.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://www.imdb.com/title/tt2085059/?ref_=nv_sr_srsg_0

ЖАНР: Научна фантастика, сатира, дистописка драма, црна комедија, трилер...

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 22 (5 сезони (до 05.06.2021))

СИНОПСИС: Антологиска серија во која во секоја епизода се прикажува еден изопачен свет со висока технологија каде најновите технолошки откритија и најмрачните човекови инстинкти се судираат. Серијата поставува едно прашање: „кон што не води нас како луѓе секоја нова технолошка иновација?“, и дава (најчесто) еден ист одговор - не кон happy end!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
11. TRUE DETECTIVE
HBO, 2014-???
Nic Pizzolatto
11.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/true-detective.71890/

ЖАНР: Детективска крими драма, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 24 (3 сезони (до 05.06.2021))

СИНОПСИС: Антологиска серија во која секоја сезона е посебна приказна. Прикажува полициски истраги кои ги откриваат и личните, и професионалните тајни на инволвираните од двете страни на законот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
10. PRISON BREAK
Fox, 2005-2017
Paul T. Scheuring
10.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/prison-break.7856/

ЖАНР: Kрими драма, акција

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 90 (5 сезони)

СИНОПСИС: Заради политички заговор, невин човек е осуден и затворен, по што неговиот брат крои план да влезе во истиот затвор, и одвнатре да му помогне на брат му да избега и да го исчисти своето име.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
9. CHERNOBYL
HBO, 2019
Craig Mazin
9.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/chernobyl.105035/

ЖАНР: Историска драма, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 5 (1 сезона (минисерија))

СИНОПСИС: Април, 1986, СССР - експлозија во нуклеарната централа во Чернобил, денешна Украина, станува можеби најпознатата катастрофа предизвикана од човечки фактор во историјата на човештвото. Последиците од катастрофата се чувствуваат и денес.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
Од тука, до место број 5 се поразените од четвртфиналните дуели, рангирани според вкупниот број поени и гласови кои ги добиле.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
8. BETTER CALL SAUL
AMC, 2015-???
Vince Gilligan, Peter Gould

8.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/better-call-saul.74792/

ЖАНР: Крими драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 50 (5 сезони (до 05.06.2021))

СИНОПСИС: Спин-оф серија од популарната Breaking Bad, која ги следи судењата и парниците на адвокатот за криминални случаи Џими МекГил пред да ја отвори својата адвокатска канцеларија во Албакерк, Ново Мексико.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
7. DARK
Netflix, 2017-2020
Baran bo Odar, Jantje Friese

7.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/dark.87359/

ЖАНР: Научна фантастика, трилер, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 26 (3 сезони)

СИНОПСИС: Фамилијарна сага сместена во еден германски град во кој исчезнувањето на две деца полека го одмотува клопчето со врски помеѓу четири семејства... и неколку генерации!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
6. SIX FEET UNDER
HBO, 2001-2005
Alan Ball
6.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/six-feet-under.51715/

ЖАНР: Драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 63 (5 сезони)

СИНОПСИС: Хроника на животите на членовите од едно дисфункционално семејтво кое води приватно погребално претпријатие во Лос Анџелес.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
5. THE WIRE
HBO, 2002-2008
David Simon
5.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-wire.51961/

ЖАНР: Крими драма, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 60 (5 сезони)

СИНОПСИС: Балтимор, Мериленд - серијата следи 5 институции во градот и нивната поврзаност со полицијата, додека истовремено се врзува за истите ликови и ги надградува нивните приказни со секоја нова сезона.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
Од тука, до место број 3 се поразените од полуфиналните дуели, рангирани според вкупниот број поени и гласови кои ги добиле. На прво и второ место се двете серии кои се натпреваруваа во финалето, и се рангирани според резултатот во него.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
4. THE SOPRANOS
HBO, 1999-2007
David Chase
4.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-sopranos.1294/

ЖАНР: Крими драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 86 (6 сезони)

СИНОПСИС: Тони Сопрано, босот на мафијата во Њу Џерси се справува со лични и професионални проблеми кои влијаат на неговата ментална состојба, што го води до ситуација да бара професионално психијатриско советување.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
2. LOST
ABC, 2004-2010
J.J. Abrams, Jeffrey Lieber, Damon Lindelof
2.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/lost.7230/

ЖАНР: Авантура, фантазија, драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 121 (6 сезони)

СИНОПСИС: Преживеаните по авионска несреќа се принудени да работат заедно за да преживеат на навидум ненаселен тропски остров.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.042
Поени од реакции
34.681
1. BREAKING BAD
AMC, 2008-2013
Vince Gilligan
1.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/breaking-bad.39567/

ЖАНР: Крими драма, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 62 (5 сезони)

СИНОПСИС: Професор по хемија од средно училиште е дијагностициран со рак на белите дробови кој не може да се оперира. За да ја обезбеди иднината на своето семејство, професорот започнува со производство и продажба на метамфетамин.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom