Band of Brothers

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Браќа по оружје (Band of Brothers) е минисеријал од 10 епизоди од 2001ва година кој зборува за Втората Светска Војна а е работена според истоимената книга на историчарот и биограф Стивен Амброуз (Stephen Ambrose). Извршни продуценти на серијалот се Стивен Спилберг и Том Хенкс после нивниот голем успех со филмот Спасувањето на војникот Рајан (1998). Приказната се фокусира на преживувањата на Е Company ("Easy Company") од вториот батаљон. 506та падобранска десантна единица, под команда на 101-та Воздушна Дивизија на војската на Америка. Серијалот го покрива тренингот на единицата во Токо, Џорџија, воздушниот десант во Нормандија, операцијата Market Garden, битката за Бастоњ и понатамошниот тек на војната до крајот.

Повеќе


 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Ја симнав цела, 10 епизоди не се многу.
Изгледав цела една епизода, првата, добра беше но не ме фатил мерак да ја гледам втората.
Кога ќе имам слободно време ќе ја погледнам.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ја симнав цела, 10 епизоди не се многу.
Изгледав цела една епизода, првата, добра беше но не ме фатил мерак да ја гледам втората.
Кога ќе имам слободно време ќе ја погледнам.
Не чекај. Дефинитивно не си човек за серии, ако си по сериите во никој случај немаше да се ориентираш за тоа каква е серијата после една епизода, минимум 3-4 треба да се изгледаат за да можеш да донесиш некој заклучок за серијава, а оваа почнува баш од втората епизода, плус рејтингот нека ти биде нешто што ќе те тера да продолжиш.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Не чекај. Дефинитивно не си човек за серии, ако си по сериите во никој случај немаше да се ориентираш за тоа каква е серијата после една епизода, минимум 3-4 треба да се изгледаат за да можеш да донесиш некој заклучок за серијава, а оваа почнува баш од втората епизода, плус рејтингот нека ти биде нешто што ќе те тера да продолжиш.
Гледам серии, ми се случувало и по 15 епизоди да изгледам за 24 часа.Еве на пример 24 или Призн Брејк.
Погрешно си ме сфатил, не ја оценувам целата серија според една епизода, не викам дека не ја бива или дека е лоша, туку едноставно го немаше тој шарм да ме натера веднаш да продолжам понатаму да ја гледам.

Но и таков човек сум, можеби требаше да ја симнав во HD,така на неарна снимка ми се ствара некоја одбивност.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Одлична серија, градење на карактери, емоции...прва лига.
Абе со ХБО нема утка.
Исто е и со Rome и Tudors.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Ја симнав цела, 10 епизоди не се многу.
Изгледав цела една епизода, првата, добра беше но не ме фатил мерак да ја гледам втората.
Кога ќе имам слободно време ќе ја погледнам.
Првата епизода е само тренингот, веќе во втората почнуваат битките.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Втората,третата ....адреналинот да го почувствуваш :)

И не е за дечки кои гледаат
Призн брејк
и ја ставаат во исти пост со серии од таков вид :)

--- надополнето ---

-Не е којзнае каков спојлер-
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Конечно ги прегледав сите епизоди, нај момент
Мајор Винтерс: Капетане го поздравувате ранкот а не човекот :pos:
Серијава топло ја препорачувам на сите љубители на втора светска војна и настаните од неа, не зажалив што не ја гледав порано, баш ми е мило што пред тоа ја гледав The Pacific бидејќи во последниве епизоди многу работи ми се вклопија :smir:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Чекав да ги догледам сите епизоди па да коментирам...еве баш сега ги завршив..стварно добра сторија...има и комични ситуации се на се добро вклопено..иначе The pacific колку епизоди е?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Чекав да ги догледам сите епизоди па да коментирам...еве баш сега ги завршив..стварно добра сторија...има и комични ситуации се на се добро вклопено..иначе The pacific колку епизоди е?
Исто, 10, ама не очекувај да биде добра како и оваа, за нијанса е послаба, ама е феноменална :smir:
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Фатив и по втор пат си ја изгледав серијава...и вредеше, сум подзаборавил колку е добра :)

 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Ненормално добра серија. Значи ненормално. Аууу згази серијава. Дејство перфектно, атмосфера феноменална, градење на ликовите неописливо добро. Премногу ликови и премногу дешавки, али коа ја гледаш серијата тотално се соживуваш, како и ти да си таму, да си дел од нив, војната, единицата. Реална и болна серија, поготово кога ги гледаш вистинските луѓе остарени како со болка раскажуваат за моментите кои ги поминале низ цела Европа. Оценката на IMDb скроз оправдана, не ми се верува дека има само една страна серијава на форумов, заслужува повеќе. Според мене ја ставам во исти кош со The Wire, The Sopranos, Six Feet Under, не по жанр зашто се различни туку по квалитет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom