The Leftovers

  • Креатор на темата Mario Gómez
  • Време на започнување
M

Mario Gómez

Гостин
Нова серија на HBO, The Leftovers.


Премиера на 29ти Јуни, 2014.



На кратко 2% од светската популација ги снемува моментално и серијата се фокусира на тие што остануваат и како живеат без нивните сакани. Продуценти се добропознатиот Дејмон Линделоф од ЛОСТ и писателот на книгата Перота.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не ќе беше лошо линк да оставеше..
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
За книгата:

"The Leftovers is, simply put, the best Twilight Zone episode you never saw."
-Stephen King
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ауууу ова иде во watchlist чим SK ја препорачува, и тоа ја споредува со TZ!
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јас ќе го почнам хајпот, за вас не знам. :гик:



Кога 2% од светското население ненадејно исчезнува без објаснување, светот се обидува да разбере што може да се стори во врска со тоа. Можеби се работи за библиско вознесение.

Неколку години после вознесението како настан кога милиони луѓе ширум светот одеднаш исчезнуваат без објаснување, жителит е на Меплтон, Њујорк се уште се борат да се справат со големата загуба која резултирала со културна смена. Приказната е раскажана епизодично, која се врти околу четиричленото семејство Гарви, кој доживуваат промени во нивните врски после настанат.

Серијата „Преостанати“ од Дејмон Линделоф (Lost, Star Trek) и Том Перота (Election), според истоимениот бестселер роман на Перота, претставува оригинален поглед на Вознесението, бидејќи не е сосема јасно дека Вознесението се има случено. Дејството се одвива во едно мало предградие на Њујорк и го следи Кевин Гарви (Џастин Теро), татко на две деца и шеф на полицијата, кој се обидува да одржи некаква нормалност, иако веќе не се знае што е нормално.

Првичните критики се одлични, полека но сигурно серијава ни дава знаци дека се работи за нареден глобален феномен, барем блиску до успехот кој го направија кабловските гиганти The Walking Dead и Game of Thrones.

 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Штом е HBO, се разбира дека ќе се гледа.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Таман нова серија сега како што немаме Game of Thrones :P. I'll keep an eye on this one.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.910
Во терминот на ГоТ ли ќе биде оваа. Понеделник на торенти?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Ми се допадна првата епизода, многу ветува.

Интересна ми е несекојдневната приказна, полна со мистерија и очај. Некако ми се чини депресивна, ама сепак ме привлече да продолжам да гледам со одличната глума и ликови. Speakaing of, главниот лик мнооооогу ме потсетва на Џек од LOST. И два пати во епизодата брка ќелав човек кој некако е многу по ловењето. :pipi:

То е то, дефинитивно вреди да се гледа. Ако ништо повеќе, имаме солидна серија за ова лето.

Buuuuut...истовремено немам појма шо се се случуваше и потполно сум изгубен.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.753
Поени од реакции
33.477
Пилотот беше закон! Едвај ја чекам следната недела, сега. Само се нервирам што веројатно ќе не држи во неизвесност уште долго, долго време, па не знам дали повторно би имал трпение. Lost во најава!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.910
Чудна епизода, не знам што да мислам за серијата. Ме потсети на Under The Dome ако е таква ќе ја прекинам наскоро.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Што е фората со белите уствари?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Не може да се суди според пилотот дефинитивно, продолжувам натаму да се виде како ќе се развива!

Значи, според мене приказната има шанси да стане нешто култно доколку се тргне во добар правец, новиот Lost? Може ако има доста добри мистерии и теории што мислам може ќе го има натaму со оглед на тоа што првата епизода беше како некој вовед.

Некои ја споредуваат со Under the Dome, актерската екипа овде е феноменална, не знам како може воопшто да се споредува со тоа ѓубре. Ептен ме интересира што е со кучето и еленот што се појавија пред Кевин, поврзано е со исчезнатите дефинитивно, баш ме интересира, и тој човекот што ги пукаше.

Овој култот ми е исто предобар, само молчат ништо не зборуваат :cuc: Само не ми е јасно зошто Лорен, жена му на Кевин преминала во култот, колку што знам нема некој поблизок од нивното семејство исчезнато :unsure:

Во секој случај, ветувачки! (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom