The Killing

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
"The Killing" (2011)



Ако добро ме служи новиов систем за пребарување на форумов, тема за оваа серија не е отворена. Пред некое време ги изгледав сите 13 епизоди од првата сезона и мислам дека серијава и тоа како заслужува тема. Не бев импресиониран од пилотот па некако се одлучив да изгледам уште епизода-две, да видам дали ќе ми фати око. Енд ит хеппнд! Како одминуваа епизодите, серијата се повеќе и повеќе ме заинтригираше, па сега едвај чекам да почне втората сезона, иако сум убеден дека турбо гледање на 13 епизоди во овој случај е многу подобро од недела за недела...

Како и да е, втора сезона сигурно ќе има, серијата се пренесува на кабелската AMC, телевизијата веќе ги откупила правата. Ќе им се допадне на оние кои сакаат крими серии, а мене посебно ми се допадна следново: сум гледал многу филмови со истрага околу некое убиство. Филмот завршува за 2-3 часа во кои се набутани најважните делови од истрагата, нешто во кратки црти. Од друга страна, не ги сакам крими сериите во кои секоја епизода се решава друг случај, тие се уште побрзи од филмовите. Оваа серија има само една тема: убиството на Rosie Larsen и отплеткувањето на целиот тој случај. Истрага онака во реално време, долга, исцрпувачка, со многу пресврти. Убаво конципирана, а посебно ми се допаѓа делот во кој е обработен начинот со кој семејството Larsen се справува со ситуацијата. И посебно ми се допаѓа завршницата на секоја епизода, секогаш со истиот саундтрак кој ја подига атмосферата.

Од почетокот не ми се допаѓаше кастингот, посебно на двајцата детективи кои го водат случајот, но со време ај кајнд а лајк дем. Ми се допаѓаат Larsen-ови, мислам дека се перфектен избор.

Се надевам дека Who Killed Rosie Larsen е прашање кое ќе не мачи повеќе сезони. Би ве замолил без спојлери, да не расипуваме и да можеме да заебеме што повеќе луѓе да ја гледаат серијата. Препорака за сите, освен за Менхетен и Бенеамата и нивните хејтерски вкусови.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Во општата тема за серии прашував за The Killing оти ми фати око на имдб... само coward, не ми се даваше да трошам нет на непроверено.
Сега ставено е да се симнува, до крајот на неделава се надевам ќе изгледам за да пишам мислење :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
До сега бар на 3 места ја имам прочитано како препорака ама сеуште се немам накането да ја гледам...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
нешто како Pretty Little Liars или ?
Не знам, кому му е гледано тоа нека одговори. Ако можам со некој филм да ја споредам серијава (иако е глупаво тоа) би рекол Mystic River. Добра драма е во секој случај.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Не знам, кому му е гледано тоа нека одговори. Ако можам со некој филм да ја споредам серијава (иако е глупаво тоа) би рекол Mystic River. Добра драма е во секој случај.
Готово и јас ќе ја гледам. Се мислев, оти имам многу серии за гледање ама после ова обавезно ја симнувам.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Готово и јас ќе ја гледам. Се мислев, оти имам многу серии за гледање ама после ова обавезно ја симнувам.
Не се многу 13 епизоди ќе ги мавнеш за два дена и се враќаш на другите серии :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ае, може да ја лупнам и јас оваа, дека се малце епизоди, да ги фатам со ред...
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
нешто како Pretty Little Liars или ?
Нуп, ова е посериозна серија. ПЛЛ поише е наменета за тинејџери.
Изгледани прва и втора епизода, трета се симнува, полека почнувам да ги учам ликовите, фино ми делува. Ќе му верувам на Иосоно дека натаму уште подобра станува. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Ае, може да ја лупнам и јас оваа, дека се малце епизоди, да ги фатам со ред...
Ти го дочита првиот пост до крај или не? :)
--- надополнето: Jul 5, 2011 9:37 PM ---
Нуп, ова е посериозна серија. ПЛЛ поише е наменета за тинејџери.
Изгледани прва и втора епизода, трета се симнува, полека почнувам да ги учам ликовите, фино ми делува. Ќе му верувам на Иосоно дека натаму уште подобра станува. :)
Пилотките се стандард досадни...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ти го дочита првиот пост до крај или не? :)
--- надополнето: Jul 5, 2011 9:37 PM ---

Пилотките се стандард досадни...
: pos:
Не прочитав до крај, сега го читам, а и не сум хејтер, едноставно даваш лоши предлози, еве сеа wot го прашувам што сака да го частам за една серија што ми предложи :)
Подзамисли се малце :p
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
: pos:
Не прочитав до крај, сега го читам, а и не сум хејтер, едноставно даваш лоши предлози, еве сеа wot го прашувам што сака да го частам за една серија што ми предложи :)
Подзамисли се малце :p
Па што ги гледаш? :)
И со Game of Thrones да не те заебав? :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Па што ги гледаш? :)
И со Game of Thrones да не те заебав? :)
Па сакам да видам до кај моеш да ме заебеш со филмовиве :D
После нив, и Meet the Spartans ќе ми биде во топ 3 филмови, нели? :)
GoT уште не ја почнав, али не си фактор за нејзе, пола свет ја гледа, нели? :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Па сакам да видам до кај моеш да ме заебеш со филмовиве :D
После нив, и Meet the Spartans ќе ми биде во топ 3 филмови, нели? :)
GoT уште не ја почнав, али не си фактор за нејзе, пола свет ја гледа, нели? :)
GoT не си ја почнал??? Не е ни чудо што престанав да ти препорачувам. Да имаше опција да се скрие мислење од некои членови... :) Иначе за GoT не сум фактор освен што меѓу првите на форум почнав да јадам бурек за серијата. Мене иначе џимеј ми ја кажа.

Он - топик, прочитајте го убаво првиот пост, не реков дека е фантастична серија или must-see, но мислам дека е добра и се потрудив да ја опишам за да си ја најде таргет групата на форумов. Ти иначе си во сите таргет групи, секаде го пикаш носот :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
GoT не си ја почнал??? Не е ни чудо што престанав да ти препорачувам. Да имаше опција да се скрие мислење од некои членови... :) Иначе за GoT не сум фактор освен што меѓу првите на форум почнав да јадам бурек за серијата. Мене иначе џимеј ми ја кажа.

Он - топик, прочитајте го убаво првиот пост, не реков дека е фантастична серија или must-see, но мислам дека е добра и се потрудив да ја опишам за да си ја најде таргет групата на форумов. Ти иначе си во сите таргет групи, секаде го пикаш носот :)
Се шалев де за ГоТ, знам дека прв почна, али сепак, од други серии и обврски немав време за таа, а моментално неам место во компјутерот, така да ќе почека до 1ви август :)

Иначе со оглед на тоа што е крими, дефинитивно влегувам во таргет групата, за серии се можам да гледам освен Вампирите на Ана Рајз :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom