ТОП 100 Најдобри серии на сите времиња (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
26. STAR TREK - THE NEXT GENERATION
First-run syndication, 1987-1994
Gene Roddenberry
26.jpgТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/star-trek.73692/

ЖАНР: Научна фантастика, авантура, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 178 (7 сезони)

СИНОПСИС: Нова генерација на вселенски патници од Ѕвездената флота на бродот USS Enterprise заминува таму каде што не бил никој до тогаш...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
25. THE X-FILES
Fox, 1993-2018
Chris Carter

25.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/the-x-files.47086/

ЖАНР: Научна фантастика, хорор, крими драма, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 218 (11 сезони)

СИНОПСИС: Двајца FBI агенти истражуваат чудни и необични случаи додека мистериозни сили се обидуваат да им наштетат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
24. VIKINGS
History / Prime Video, 2013-2020
Michael Hirst
24.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/vikings.67058/

ЖАНР: Историска фантастика, акција, авантура

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 89 (6 сезони)

СИНОПСИС: Серијата не носи во бруталниот и мистериозен свет на Рагнар Лотброк, викиншки воин и фармер кој успева да стигне и до кралскиот престол.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
23. SHERLOCK
BBC One / PBS, 2010-2017
Mark Gatiss, Steven Moffat
23.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/sherlock.51572/

ЖАНР: Крими, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 13 (4 сезони)

СИНОПСИС: Приватниот детектив Шерлок Холмс и неговиот помошник доктор Џон Вотсон решаваат мистерии во Лондон во 21 век.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
22. TWIN PEAKS
ABC / Showtime, 1990-1991 / 2017
Mark Frost, David Lynch
22.jpgТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/twin-peaks.20668/

ЖАНР: Драма, мистерија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 48 (3 сезони)

СИНОПСИС: Култна серија за специјалниот агент на FBI Дејл Купер и локалниот шериф Хари С. Труман кои го истражуваат убиството на младата Лора Палмер во фиктивниот град Твин Пикс во Вашингтон, САД.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
21. LA CASA DE PAPEL / MONEY HEIST
Antena 3 / Netflix, 2017-???
Álex Pina
21.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/money-heist-la-casa-de-papel.95626/

ЖАНР: Крими драма, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 31 (2 сезони (4 дела), до 27.04.2021)

СИНОПСИС: Една невообичаена група на крадци се обидува да го изведе најперфектниот грабеж во историјата на Шпанија. Цел - да украдат 2,4 милијарди евра од кралската печатница за пари на Шпанија.
 
  • Гнев
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
20. SONS OF ANARCHY
FX, 2008-2014
Kurt Sutter
20.jpgТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/sons-of-anarchy.69385/

ЖАНР: Акција, крими драма, трилер, нео-вестерн

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 92 (7 сезони)

СИНОПСИС: Моторџија се обидува да најде баланс помеѓу тоа да биде татко и да биде член на отметнички мотоциклистички клуб.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
19. DEXTER
Showtime, 2006-2013 / 2021-???
James Manos Jr.
19.jpgТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/dexter.15450/

ЖАНР: Крими драма, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 96 (8 сезони, до 27.04.2021)

СИНОПСИС: Преку ден, Декстер е аналитичар за крвни деликти во полицијата во Мајами. Ноќе, тој е ладнокрвен сериски убиец чија мета се само убијците.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
18. NARCOS
Netflix, 2015-2017
Carlo Bernard, Chris Brancato, Doug Miro, Paul Eckstein

17.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/narcos-2015.79065/

ЖАНР: Крими драма, биографија

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 30 (3 сезони)

СИНОПСИС: Хронологија на случувањата околу колумбискиот крал на дрогата, Пабло Ескобар.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
17. PEAKY BLINDERS
BBC, 2013-???
Steven Knight
18.jpg


ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/peaky-blinders.78566/

ЖАНР: Историска фикција, крими драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 30 (5 сезони, до 27.04.2021)

СИНОПСИС: Епска сага за гангстерска фамилија во Англија во 1900-тите, и нивниот водач, озлогласениот Томи Шелби.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
Од тука, до место број 9 се поразените од осминафиналните дуели, рангирани според вкупниот број поени и гласови кои ги добиле.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
16. FRINGE
Fox, 2008-2013
J.J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci

16.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/fringe.22143/

ЖАНР: Научна фантастика, драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 100 (5 сезони)

СИНОПСИС: Еден FBI агент е принуден да работи со институционализиран луд научник и неговиот син за да се обиде да најде рационално објаснување за еден куп неразјаснети надприродни феномени кои почнуваат зачестено да се случуваат, а ултимативно водат кон нешто за кое никој не ни претпоставува дека би можело да се случи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
15. FARGO
FX, 2014-???
Noah Hawley

15.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/fargo.73246/

ЖАНР: Крими драма, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 41 (4 сезони (до 05.06.2021))

СИНОПСИС: Хроника на измами, интриги и убиства во Минесота и нејзината околина. Сите нив ги спојува едно место - Фарго, Северна Дакота! Серијата е еден вид на омаж на истоимениот култен филм на браќата Коен од 1996. Антологиска серија во која секоја сезона е посебна приказна.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
14. HOUSE M.D.
Fox, 2004-2012
David Shore

14.jpg

ТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/house-m-d.18675/

ЖАНР: Драма

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 177 (8 сезони)

СИНОПСИС: Доктор Грегори Хаус, неконвенционален медицински гениј, мизантроп, и покрај својата зависност од аналгетици, води тим на доктори во болница во Њу Џерси кои се обидуваат на секој можен начин да ги решат случаите кои се нималку обични.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.297
Поени од реакции
30.030
13. MR. ROBOT
USA Network, 2015-2019
Sam Esmail
13.jpgТЕМА ЗА СЕРИЈАТА: https://forum.kajgana.com/threads/mr-robot.78577/

ЖАНР: Крими драма, трилер

БРОЈ НА ЕПИЗОДИ: 45 (4 сезони)

СИНОПСИС: Компјутерски програмер и анти-социјален случај, Елиот, брилијантна, но многу нестабилна личност, станува клучна фигура во комплексна игра чија цел е рушење на корумпираната корпорација за која работи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom