Македонски филмови

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ослободување на Скопје, Лазар Медена ноќ, Збор, Златна петорка (серијата: Љубов и предавство).
На јутуб го нема цел златна петорка? Ме отече другар да го гледа му кажав дека не вреди да троши време ама ај нека си види сам. Или торент ако има некој нека пушти. Имавв акаунт на тракер на времето ама не можам да си влезам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
На јутуб го нема цел златна петорка? Ме отече другар да го гледа му кажав дека не вреди да троши време ама ај нека си види сам. Или торент ако има некој нека пушти. Имавв акаунт на тракер на времето ама не можам да си влезам.
Филмот го нема, ама нели беше реедитиран како серија во 5 дела која ја прикажаа на МРТ. Неа ја има на тракермк. 5 торенти се, по 1 за секоја епизода.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Филмот го нема, ама нели беше реедитиран како серија во 5 дела која ја прикажаа на МРТ. Неа ја има на тракермк. 5 торенти се, по 1 за секоја епизода.
Фала на инфо. Ако некој има пристап до тракермк, пошто си заборавив акаунт лозинки ова она, нека ми пушти во порака торенти, па ќе му препратам на братов. Ако му се симнува и гледа, нека си симни и гледа :D
Другиве гледани ми се од погоре. Фала уште еднаш на инфо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
2 од четирите филма што ги немам, во мај ќе имаат проекции во Кинотека: Јужна патека на 15 и 16.05, а Ангели на отпад на 31.05. Ќе има проекции и на:

-Јавачи на коњи - 4 и 5.5
-Мирно лето - 29.05
-Мементо - 30.05
-Жед - 01.06

Се надевам дека ќе можам да го гледам барем едниот. :vozbud:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јас се надевам дека ќе ги гледам двата. :icon_mrgr:

А Јавачи на коњи од 18 мај ќе игра и во Синеплекс.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Мислам дека нема тема за македонски актери, па ќе го оставам ова овде.
Никола Ристановски го освои Загреб со „Иванов“

„Ристановски е најдобриот и најубав Иванов којшто сум го видел кога било. Толку е суптилен, нежен, ранлив, несигурен, несреќен, збунет, тивок кога треба, но духовен, искрен и фасцинантно моќен кога треба силно да го подигне гласот, што не се сеќавам кога последен пат толку уживав во нечија глума на сцена“, вели Хомовец.
Критичарот додава дека седел близу сцената, и еве ги неговите дополнителни импресии.
„Набљудував како додека глуми е со боси нозе, па глуми дури и со ножните прсти! Ристановски, притоа, е маркантен, згоден човек и многу убаво говори. Голема штета е што сите наши големи и извикани глумци не дојдоа да го видат колегата од кого би можеле многу да научат. И како се игра на сцената без патетика, непотребни гестови, бесмислено урлање и гримаси. Да видат како големите глумци се најголеми кога се тивки и скромни, а толку моќни. Никола Ристановски е токму таков, денес еден од најголемите на овие простори. И заслужува голем респект, токму како оваа врвна претстава на Татјана Ригонат…“, заклучува Хомовец.
Маестро Ристановски, длабок поклон. :oleee:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
@Shawn Spencer , како Јужна патека? Некако ме демотивира шесткава твоја. Ќе одам јас вечерва во Кинотека.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
@Shawn Spencer , како Јужна патека? Некако ме демотивира шесткава твоја. Ќе одам јас вечерва во Кинотека.
хаха и мојава и на Гранде. :D

Мене ми беше просечна социјална драма. Може јас имав преголеми очекувања, така прерадосен што конечно ќе го гледам. Се думав меѓу 5 и 6 и на крај 6ка му лепнав.

Маја Оџаклиевска е главна женска улога и добро се носеше. Преубава жена. :love:
Од другиве Коле Ангеловски беше одличен, имаше пар смешни реплики. :D

Да не ти раскажувам од содржината, па да ти го уништам филмот, секако ќе го гледаш за саат време па ќе пресудиш сам.

Ангели на отпад нема да можам да го гледам, за жал.:place:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
Мене ми беше предосаден, Стево не знаел кај тера. Убаво да се види какво било Скопје тогаш, враќа некои носталгии, ама приказната и ликовите екстремно неинтересни, на моменти и за фејспалм (пр. сцената на Маја со телефонот за време на снимањето на филмот). Сакал да личи на европските филмови, каде без многу дијалог е кажано многу, ама останал само како неуспешен обид.

Друго, многу ми е жал што кај луѓево нема никаков интерес за нашава кинематографија, а се жалат зошто не се правеле филмови. Проекцијата закажана во 20:00, одам во Кинотека во 19:50, ми викаат: ако не се соберат 5 гледачи нема проекција, а вие сте првиот. Едвај се собравме 10 души на крај, и дури и без пари ни го пуштија филмот. За културата на гледачите да не зборам: две тетки позади се изнаправија муабет колку била кујната во филмот средена, дека и тие имале исти чаршавчиња ко тие во кафаната, и како на Маја и се гледале цицките. Повеќе нив ги слушав, отколку филмот. Трагикомедии.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
„Златната петорка“ најдобар филм на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз

„Златната петорка“ во режија на Горан Тренчовски е прогласен за најдобар долгометражен филм на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз и ја доби првата награда за монтажа.

Филмот за петтемина струмички студенти го отвори фестивалот и супериорно ја плени француската публика, а интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, го прогласи за најдобар во силна конкуренција од 15 филмови.

Монтажата на „Златната петорка“ ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов.

По главната награда „Златен Грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златната петорка“. Досега, за само осум месеци по светската премиера и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на филмот. До крајот на годината е селектиран на уште толку филмски фестивали ширум Европа и Светот.

Продуцентот е во преговори со голема телевизиска компанија заинтресирана да го емитува „Златната петорка“ на над 50 милионска публика, а веќе се преговара и со неколку потенцијални копродукциски страни за поддршка на новиот филмски проект на Горан Тренчовски и продукцијата Револушн од Скопје.

Текст на А1оn
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
Тешко нас...
Хахахаха. Ама како пишуваат бе - прогласен за најдобар долгометражен на фестивалот, а всушност тоа награда за монтажа добил. :facepalm:[DOUBLEPOST=1496619299][/DOUBLEPOST]Аа, не, моја грешка, и едното и другото го освоиле. Не знам кои слепци само биле во жири.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.540
Ова е од тие фестивали натиго-дајмиго, што ги нема по каталози, а служат да „доделат“ награди и признанија на свои филмови и да им се брои учество.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
Вечерва во 22:30 на Наша ТВ, Цената на градот од Љубиша Георгиевски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom