Македонски филмови

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Дали може да ми каже некој кога гледал последен пат некој македонски филм по нашиве ТВ???Стварно бе до толку не си го цениме своето па ни еднаш неделно не даваме барем по еден македонски филм на некоја од националниве ТВ.Гледам Алсат-М си даваат секоја недела по некој албански филм.А ние???Па уште и на Шител кога ќе видам секој ден српски филмој...:tapp:...ај добро ги разбирам цела постава иј се србомани тешки ама барем еднаш месечно да даеа некој македонски филм(еве нека е некој во кој глумат и српски актери како Балканкан или Викенд на мртовци).Исто и другиве канали.Па не пукнаа со оние хрватски-српски-босански серии да му ебам матер.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
На Сител колку што знам даваат понекогаш во недела сабајле македонски филмови, а на МТВ 1 во недела во 20:00 мислам беше има Вечер на македонскиот филм
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
На МТВ мислам дека има маратон македонски филмови, Балканкан, Превртено, Исправи се Делфина :pipi:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Од кога бе то???Конечно им текнало алелујаааааааааа...
 
K

kaiser soze

Гостин
Точно.На Мтв во недела навечер е македонска филмска вечер,така да може да се погледнат сите поквалитетни наши филмови.А и на Сител скоро гледав најава за Црно Семе,па добро е и тие да почнат да прикажуваат филмови од домашната продукција.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
abe koj filmovi makedoski gi sakas ti koga makedoski filmovi nema prvo mgu retko se snimaat.a i tie sto gi ima so cesni stari isklucoci se cranje.spski filmovi ima eden kup i toa poveketo dobri a moze da se kaze i genialni.a za glumcite da ne zbori me genialci.taka da doboro da ima mak umetnost i filmovi ali ne po sekoja cena. vo umetnosta nema nacinalizam ili e nesto dobro ili ne.podbro da gi nema nerkoi sranja da ne go davaat voopsto.sto da se pravi koga ne ne biva za toa i koga ne se rrodile takvi talenti.prevteno go narekuvas film ili kako ubiv svetec mislam alo.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
abe koj filmovi makedoski gi sakas ti koga makedoski filmovi nema a i tie sto gi ima so cesni stari isklucoci se cranje.spski filmovi ima eden kup i toa poveketo dobri amoze da se kaze i genialni.a za glumcite da ne zbori me genialci.taka da doboro da ima mak umetnost i filmovi ali ne po sekoja cena. vo umetnosta nema nacinalizam ili e nesto dobro ili ne.

abe koj filmovi makedoski gi sakas ti koga makedoski filmovi nema a i tie sto gi ima so cesni stari isklucoci se cranje.spski filmovi ima eden kup i toa poveketo dobri amoze da se kaze i genialni.a za glumcite da ne zbori me genialci.taka da doboro da ima mak umetnost i filmovi ali ne po sekoja cena. vo umetnosta nema nacinalizam ili e nesto dobro ili ne.podbro da gi nema nerkoi sranja da ne go davaat voopsto.

За тебе "Исправи се Делфина", "Пред дождот", "Црно семе" се срање? А кои се добри, американските глупости кои прикажуваат блажен земски живот?

Вчера, во 22.30 на Сител 3 им текна да го емитуваат "Исправи се Делфина", филм кој дефинитивно е мој омилен. Треба да го погледне секој човек, да види што значи упорност која треба да ја поседува секој. По "Исправи се, Делфина", го пуштија "Солунските атентатори".
Треба секоја телевизија едно недела дена да одвои и да пушта македонски филмови и барем за таа недела дена да не ги гледаме срањата како "Лалола", "Забранета љубов", "Операција Триумф", (дополни)...
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
abe sluate sto zboruvam ili ne jas rekov so cesni nekolku stari isklucoci od koi se ispravi se defina crno seme i mirno leto go zaboravite.inaku jas sum protiv i amrikskite holivudki sranaj.a inaku drugite nasi filmo pogotovo ovie 2-3 ponovi se tesko sranje.i drugi i mema fala bogu. koga ke ima vo red znaci nemoze po sekoja cena nase a ne cini. kaj drugite toa ne e taka nego se mogu kriticni. i pojma nemate od filmovi i od rezija i umetnost. jas studiram rezija naprimer. a spskite filmovi normalno ne site ali poveketo se odlici pa i svecki poznati i nagrdi imaat dobivnao po festilvali znaci a kaj nif nema nase si e pa mora da go promovirame toa sto ne cini mora da se kritikuva. a imce eve ti sto se dobri filmovi i reziseri ako si cul. eve od amerikasite ako sakas ima i tamu van holivudskite sranja e sega sto ovde ne znaat sto e sto toa e drugo. eve ti na prim od jim jarmush filmovite.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Треба да даваат порано(пред неколку месеци) ги даваа на скајнет мислам ги има многу за кои некои не ни слушнале.А шо е ова сител наместо македонски се српски па дај нешто македонско а не по 6 пати еден ист филм даваа.Ај да беше македонски ама тешко срање даваат.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
abe koj makedoski filmovi gi barte vie koga kazav da ne se povtoruvam. i sto ako se spski ili cii da se koga se dobri.koga ke ima dobi nasi i koga ke ima filmovi togas da koga nema sto da se prvi. a spkite se odlicni normalno ne site ali 80posto da i nemoze da kazete deka se losi -svecki poznati so megunarodni nagradi.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Да бе светски познати филмовите како Жикина Династија или Тесна кожа кои ги удавиа на нашиве канали посебно на Шител. Не збори кога незнаеш.

Македонските филмови се со поголема уметничка вредност филмови како Црно Семе, Солунски атентатори, Мис Стон, Исправи се Делфина, Мирно лето и многу други од постарите а да не зборат од поновите како Сенки, Прашина, После дождот, Превртено, Јас сум од Титов Велес, Тајната за Бакарната книга, Балканкан....
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
еве сега на мтв1 иде Gipsy Magic

Да бе светски познати филмовите како Жикина Династија или Тесна кожа кои ги удавиа на нашиве канали посебно на Шител. Не збори кога незнаеш.

Македонските филмови се со поголема уметничка вредност филмови како Црно Семе, Солунски атентатори, Мис Стон, Исправи се Делфина, Мирно лето и многу други од постарите а да не зборат од поновите како Сенки, Прашина, После дождот, Превртено, Јас сум од Титов Велес, Тајната за Бакарната книга, Балканкан....
мене ми се допаѓа Како убив светец
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.368
Поени од реакции
25.099
abe koj makedoski filmovi gi barte vie koga kazav da ne se povtoruvam. i sto ako se spski ili cii da se koga se dobri.koga ke ima dobi nasi i koga ke ima filmovi togas da koga nema sto da se prvi. a spkite se odlicni normalno ne site ali 80posto da i nemoze da kazete deka se losi -svecki poznati so megunarodni nagradi.
Битно ти е кое име стои зад делото за да го сакаш?
Српските 80 проценти се ненормални ако смеам да кажам. Низ сите имаме иста тематика - дрога, оргии, крадење. Многу мал процент е оној кој стварно има нешто во себе. Многу баш не сакам филмови како Ране, Бела мачка црн мачор, Кад пораснем бичу кенгур...итн итн, да не набројувам. Хуморот тука не вреди.

Секако има филмови кои се за споменување.
Од поновата српска кинематографија немам нешто баш гледано. А и не помислувам да се вратам таму за брзо време.
Македонските филмови се со поголема уметничка вредност филмови како Црно Семе, Солунски атентатори, Мис Стон, Исправи се Делфина, Мирно лето и многу други од постарите а да не зборат од поновите како Сенки, Прашина, После дождот, Превртено, Јас сум од Титов Велес, Тајната за Бакарната книга, Балканкан....
Уф, овде морам да кажам нешто, знам нема да се сложиш:). Балканкан не е ништо посебно во однос на останатите. Изгледа не сум бил расположен кога сум го гледал или можеби така е.

Во листава покрај останатите вреди да се спомене Збогум на дваесеттиот век. Филмов ми е еден од омилените, можеби и најомилен (во голема конкуренција со балканскиот Палп Фикшн - Пред Дождот).
 
Ј

јовица11

Гостин
Па денес на Сител одеше Македонска крвава свадба.Преубав филм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom