Superhero Movies

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Mene i hush mi se dopadna, isto kako killing joke. Mnogu bese dobar dijalogot u hush.

Inace od toa so imam citano od zenski thor bese epten depre. Ne znam kako bi bilo so toj reziser i komicniot pristap so go imase u ragnarok. Kako i da e oduvek sakav zenski thor.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.249
Ваљда hush е добар ако не ти се читани стриповите. Пошто не ми се читани мене, ме бендиса.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Одамна не ме разочарал толку филм како Hush. Толку се изнервирав уште пред крај што последните минути едвај ги изгледав. И сега кога пишувам се нервирам. Ова е невидена утка, тешка глупост, непотребно уништување на една од најдобрите Бетмен приказни. За тие што не ги читале стриповите може ќе им е чудна оваа моја нервоза, ама тие што читале ќе ме сфатат. Со години чекав адаптација а добив приказна што едноставно не е истата.

Ни на крај памет не очекував дека толку ќе утнат. Во најлош случај мислев ќе уфрлат нешто непотребно ама што нема да штети на главната приказна (како првата половина на The Killing Joke) или ќе направат мали промени. Ни на крај памет не мислев дека поштено ќе се исќењаат на целата приказна.

Што е најлошо, во поголем дел од филмот мислев дека добро ја тераат работата. Помалите измени, како замената на Килер Крок со Бејн, не ми пречеа. За во последните 20 минути се’ да отиде во неповрат. Што ме иритира најмногу?

Прво, како бре е можно да правиш адаптација на Hush а да го смениш еден од најголемите plot twist - ови во стрип историјата со друг? Која е поентата на таква адаптација? Баш тој plot twist ја прави приказната толку легендарна. Има некои тука што не ги читале стриповите па нема да пишам конкретно за што зборам. Ама ова за мене е исто како да направиш адаптација на Fight Club, каде на крајот испаѓа дека нараторот и Тајлер Дурден се најдобри другари и еве ги пијат кафе секој ден заедно. Што е па најболно, имаше хинтови низ цел филм за оригиналниот plot twist, за на крај се’ тоа да го фрлат во канта.

Второ, беше промашена целата поента на некои ликови и со приказнава се скроз деградирани. Hush важи за еден од најдобрите моменти на Ридлер во целата историја на ликот. Тука направија се’ за ликот да го деградираат во обична шега. Тука се и другите негативци. Во стрипот е многу добро објаснет мотивот на Џокер да учествува во целата работа. Тука тоа не ни може да се направи пошто целата приказна е изменета па и целосно се исфрлени сцени поврзани директно со неговиот мотив.

Има тука и други работи - отсуството на Харви Дент кој има важна улога во стрипот, ептен малата улога на Лигата и Рас Ал Гул, додавањето lame хумор како сцената со Демијан...

DC ми беа поим за анимација. Во последните години единствен терен каде го газеа Марвел. Сега буквално сами си пукаа во нога со The Killing Joke и оваа глупост.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Не сум многу по овие филмови па поради тоа не ми е јасен еден дел. Дали Deadpool е истиот со Deadpool од X-Man Wolverine Origin?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Не сум многу по овие филмови па поради тоа не ми е јасен еден дел. Дали Deadpool е истиот со Deadpool од X-Man Wolverine Origin?
Истиот е, само од друг тајмлајн, од случувањата од тхе даѕс оф тхе футуре паст се креирани повеќе тајмлајни.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Истиот е, само од друг тајмлајн, од случувањата од тхе даѕс оф тхе футуре паст се креирани повеќе тајмлајни.
Го изгледав вчера овој дел и ми се разјаснија повеќето работи. Ма да има некои дупки во сторито, во Future past Logan на крајот е земен од Raven, за да послем во Apocalypse го гледаме во Weapon X.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.344
u najava prilicno golem udar za marvel univerzumot, pukna tikvata pomegju sony i marvel za spider man

link
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Глупи се Сони..иначе сеа се прави cancel na Веном 2..и одма се пишува сценарио за Спајди вс Веном (што да не и Рејтед Р)

Тамам до 2022 може да го скоцкаат да излезе има матер да ебава особено кога Марвел немаат ништо посебно за прикажување.

Ама...дури и да го направат тоа сигурно ќе биде некој чуден исфорсиран филм со 20 други негативци или на крај ќе се здружат за да се борат против синистер 6 :D
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Очекувам после Endgame да им се случи голем пад на Марвел. Се знае дека ќе тераат со MCU додека носи тон пари ама реално скоро сите гледаме на Endgame како на крај на сагата. Буквално ниту еден од филмовите во најава не ми изгледа интересен проект. Сега плус останаа и без Спајдермен. Единствено ако изненадат и направат добра работа со X-Men франшизата би можеле да се одржуваат на врвот како до сега. Ама и за тоа сум скептичен. Сега е шансата на DC со добра стратегија да избие во преден план.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
HOLY SHIT MOONKNIGHT!!!

1566604739120.png

Серија на Дизни Плус.

Хоули шит се надевам нема да го заебат ова и ептен фемили френдли да го праат, се надевам на Дердевил од нетфликс фајб.

Исто најавено и:

1566604774786.png
1566604789236.png

Исто така:

Азиецот од Ентмен ќе биде во серијата со најглупото име:
1566604918007.png

еве слика од дел од "What if" цртаната серија:
1566605545019.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom