Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
10 јули 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Да не знае некој како се рутира Vodafone Smart 2 ? Гледав едно клипче на youtube, го симнувам фајлот, го ставам во мемориската, го гасам мобилниот, држам Volume+ и копчето за палење и не ми излева тоа во клипчето туку All data will be reset. continue ( такво нешто .. и има да потврдам или да откажам ).. Help?
Напиши на гоогле "roeddie custom rom" и ќе ти излези, полека следи ги инструкциите и ќе имаш и побрз телефон и рут.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Samsung s2 mini nemozam da pustam klip ili pesna na youtube nesaka niti da pocne pisuva problem so emituvanjeto
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.386
Имам LG Optimus L7, телефонот многу кочи, дали е до андроидот или друго не знам, му напраив формат али пак исто...
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
Дали има некоја замена за flash player на андроид 2,2 верзија
 
Член од
14 април 2012
Мислења
130
Поени од реакции
140
Знае некој зошто нејќе да ми инсталира апликации од Google Play ?
Коа ќе се пуштам од телефон, може да се инталира а од ПЦ, не...
иако ми пишува таму во акаунтот дека ми се инсталирани во тел.
а поврзан си со wifi на телефонот ?
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Имам LG Optimus L7, телефонот многу кочи, дали е до андроидот или друго не знам, му напраив формат али пак исто...
Стварно , и јас земав и на мене ми кочи. Избришав и многу апликации, пак исто.:eek:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ај прашање и од мене. иам вилдфаер на 2.1 или 2.2 андроид - сакам комплетно цел андроид да го избришам и да го реинсталирам од почеток.

некој инструкции да даде или клипче или било каква помош?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
ај прашање и од мене. иам вилдфаер на 2.1 или 2.2 андроид - сакам комплетно цел андроид да го избришам и да го реинсталирам од почеток.

некој инструкции да даде или клипче или било каква помош?
Направи му restore to factory defaults, немаш потреба да бришеш па да преинсталираш.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Имам LG Optimus L7, телефонот многу кочи, дали е до андроидот или друго не знам, му напраив формат али пак исто...
Стварно , и јас земав и на мене ми кочи. Избришав и многу апликации, пак исто.:eek:
И јас имам ама супер си ојт, фала богу до сеа не кочит. Брз е во секоја смисла, и во отварање на апликациите (пр. фејзбук, јутуб, некој игри).
Што конкретно ви кочит?
Јас имав само мал проблем кога скоро и мејморијата на телефонот и на картицата ми беше до фул, се осеќаше бавност, но исчистив од глупостите што не ми требаја и ок си е.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Прво, извинете за вака noob-овско прашање, но ептен сум нов со ова андроидиве...

Значи, инсталирав кастом Андроид 4.0.4 (H1N1V4) на Алкател 995 од xda (оригинално имаше Андроид 2.3.6). Новиот Андроид е подобар, нема збор - но, бидејќи кастом ромот ми се чини се инсталираше на СД-картицата, што ќе се случи ако ја извадам и ставам нова (да речеме поголема)? Ќе се вклучи ли воопшто телефонот, и ако се вклучи на кој оперативен систем ќе се вклучи (бидејќи направив “бекап“ при самата постапка, но да бидам сигурен, не знам сеуште што тоа значи...)? Дали воопшто смеам да ја вадам СД-картицата сега?

Lajce, i koj drug se smeta za kompetenten.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Направи му restore to factory defaults, немаш потреба да бришеш па да преинсталираш.
абе му напраив ама претходно од некои апликации што ги имам инсталирано остануваат по некои фајлови ма да се небитни - али ја сепак сакам скроз да го пребришам нешо ко форматирање на ПЦ
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
абе му напраив ама претходно од некои апликации што ги имам инсталирано остануваат по некои фајлови ма да се небитни - али ја сепак сакам скроз да го пребришам нешо ко форматирање на ПЦ
Не знам како ти остануваат тие апликации. По правило кога ќе вратиш на фабрички поставки се се брише, ништо не останува. Можно е тоа што мислиш дека ти е останато да е на мемориската картичка, иформатирај ја и неа прво, па после на фабрички. Ако сакаш да ѕирнеш за флешување, еве некој линк.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
која е најдобра навигација за андроид која работи off line?
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Прво, извинете за вака noob-овско прашање, но ептен сум нов со ова андроидиве...

Значи, инсталирав кастом Андроид 4.0.4 (H1N1V4) на Алкател 995 од xda (оригинално имаше Андроид 2.3.6). Новиот Андроид е подобар, нема збор - но, бидејќи кастом ромот ми се чини се инсталираше на СД-картицата, што ќе се случи ако ја извадам и ставам нова (да речеме поголема)? Ќе се вклучи ли воопшто телефонот, и ако се вклучи на кој оперативен систем ќе се вклучи (бидејќи направив “бекап“ при самата постапка, но да бидам сигурен, не знам сеуште што тоа значи...)? Дали воопшто смеам да ја вадам СД-картицата сега?

Lajce, i koj drug se smeta za kompetenten.
Ромот се инсталира на меморијата на телефонот не на сд картичка. Ако ставаш нова картичка, сите фалјови од старата префрли ги на новата картичка затоа што има апликации кои имаат фајлови на сд па после нема да можат да функционираат исправно. Другото е се регуларно не се секирај за ромот ќе си функционира дури и без сд картичка ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom