Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
знае некој да ми каже, дали е можно да се користи бесплатен интернет на андроид, и ако е можно како можам да користам?
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Знае некој зошто нејќе да ми инсталира апликации од Google Play ?
Коа ќе се пуштам од телефон, може да се инталира а од ПЦ, не...
иако ми пишува таму во акаунтот дека ми се инсталирани во тел.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Ај кажете што е тоа кога инсталирам игра на телефонот, пример ФИФА 12, ми кажува разно разни глупости пред да ја инсталирам, како на пример: ќе може да ми ги гледа контактите, да ми ја виде локација моментално каде што се наоѓам и разно разни глупости, едно 5-6 се.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Ај кажете што е тоа кога инсталирам игра на телефонот, пример ФИФА 12, ми кажува разно разни глупости пред да ја инсталирам, како на пример: ќе може да ми ги гледа контактите, да ми ја виде локација моментално каде што се наоѓам и разно разни глупости, едно 5-6 се.
Toa e стандардно за сите апликации, сите апликации имаат различни пермисии(дозволувања) кои мора да ги прифатиш за да можеш да ја користиш, некои имаат 1-2 барања за пермисии, други имаат повеќе

еве за фифа
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ea.game.fifa12_row&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lYS5nYW1lLmZpZmExMl9yb3ciXQ..
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Го исчистив кешот , но пак не ме пушта со пасвордот . На самиот телефон стои црвен извичник и пишува грешка при најава како што ми е мелот и го внесувам тој нов пасс и не сака 100 пати пробав незнам веќе што да му правам.
А податоците ги избриша (Clear Data) или само кешот? Избриши ги и податоците и пробај пак.
Ако пак не ти ја прима лозинката оди на оваа страна на гугл со твојот акаунт што ти е поврзан со телефонот, https://accounts.google.com/IssuedAuthSubTokens најдолу имаш функција за генерирање на лозинка за една употреба. Генерирај лозинка и искористи ја за логирање наместо твојата лозинка.
Но пред тоа избриши ги податоците и кешот.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дечки дали тие ланчерите што се во google play пример GO Launcher EX можат да избришат слики,видеа и слични работи ако се инсталираат и дали ако не е ок можи да се врати како што било претходно со негово бришење?
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Дечки дали тие ланчерите што се во google play пример GO Launcher EX можат да избришат слики,видеа и слични работи ако се инсталираат и дали ако не е ок можи да се врати како што било претходно со негово бришење?
Не можат да избришат слики, видеа и слични работи затоа што не се фајл менаџери, и да, може да се врати како што било предходно со негово бришење.

Sent from my Nexus
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Не можат да избришат слики, видеа и слични работи затоа што не се фајл менаџери, и да, може да се врати како што било предходно со негово бришење.

Sent from my Nexus
Во ред фала многу
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Да прашам:кога инсталирам апликација без разлика дали е од store или од компјутер како таа апликација да ја инсталирам на мемориска пошто мене ми ги симнува на телефонот и имам проблем со меморијата т.е. ми останува малце меморија на телефонот и неам можност да симнувам повеке апликации ,,insufficient store memory,,
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Да прашам:кога инсталирам апликација без разлика дали е од store или од компјутер како таа апликација да ја инсталирам на мемориска пошто мене ми ги симнува на телефонот и имам проблем со меморијата т.е. ми останува малце меморија на телефонот и неам можност да симнувам повеке апликации ,,insufficient store memory,,
Ти треба https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd
да си префрлаш апликации од телефонската меморија на сд картица, исто така можеш да одиш во Settings pa application pa menage application и која апликација сакаш да ја префрлиш на сд картица кликни на неа и иди Move to SD.
Само треба да пазиш не сите апликации подржуваат префрлање на сд картица, т.е може некои функции да не ти работат откако ќе ја префрлиш на сд картица.
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Ти треба https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd
да си префрлаш апликации од телефонската меморија на сд картица, исто така можеш да одиш во Settings pa application pa menage application и која апликација сакаш да ја префрлиш на сд картица кликни на неа и иди Move to SD.
Само треба да пазиш не сите апликации подржуваат префрлање на сд картица, т.е може некои функции да не ти работат откако ќе ја префрлиш на сд картица.
Да точно така јас имам ,,Apps on sd,,апликација,али кога сакам да префрлам дадена апликација во SD недава можност т.е. неможам да ја префрлам во картичката.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Симнав неколку апликации за андроидот во компјутерот ама не знам како да ги инсталирам во телефонот ај ако сака некој нека ми помогне.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Симнав неколку апликации за андроидот во компјутерот ама не знам како да ги инсталирам во телефонот ај ако сака некој нека ми помогне.
Пресними ги на телефонот, и бујрум.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Симнав неколку апликации за андроидот во компјутерот ама не знам како да ги инсталирам во телефонот ај ако сака некој нека ми помогне.
Префрли ги во телефонот, направи некој фолдер со име АПК, и префрли ги таму, потоа со некој андроид менаџер за фајлови како пример Astro file manager ќе отидеш во фолдерот каде ти се .apk фајловите ќе кликнеш на некој од нив и ќе идеш инстал, но пред тоа мора да вклучиш да можеш да инсталираш апликации кои не се од маркет
Мenu--->settings---->applications---> и штиклирај го unknown sources
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Луѓе ако може совет. Планирам да купам HTC ONE V. Дали некој има ваков телефон да сподели искуство???? Или пак е подобро да купам HTC Desire X???? Oднапред благодарам.
Desire X во моментов е подобар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom