Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ни фалеше ваква тема на форумов, незнам колку сме со андроид но сепак треба да се фалиме и помагаме :)

Ајде јас прв ќе почнам - Значи веќе на овај систем сум скоро 2 месеци откако го купув LG GT540

lg-gt540-android-phone-2.jpg

Од телефончето стварно сум задоволен кога го купив беше на 1.6 верзија а пред 2-3 недели се апдејтирав на 2.1 . Повторно одлично оптимизирано дури и побрзо работи со новиот апдејт. Едниствено нешто што ме нервира е што незнае да си пресмета точно колку батерија има, еднаш вика 40% па 60%......


Неколку зборови за андроид

1 - Прво што ме нервира е тоа што неможеш да исталираш апликации и игри на сд картицата туку само колку имаш место на телефонот (ова е поправено на 2.2 верзија) но сепак толку глупав пропуст не можев ни да замислам дека постои. НЕ ГЛЕДАМ ПРИЧИНА зошто е така ама ајде ако го рутираш телефонот изгубиш 2-3 часа можеби и ќе усшееш да го овозможиш тоа и на 2.1

2- Страшно ме нервира што немам пристап до сите апликации преку маркетот, барам скајп нема, барам ибај нема, барам пај пал нема a на веб странава гледам дека ги има http://www.android.com/market. Може некој да ми помогне како да се направам демек сум во USA па да гледам се како што треба и платени и фрее програми?. Дека ставарно е безвеза да гледаш милиони кинески апликации.....

Е толку друго не ме нервира ништо :) Друго си е баш одлично како што треба.

Една од подобрите аднроид апликации google sky map вклучете gps и "гледајте" со телефонот накај небото.
 

Attachments

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Ви ја препорачувам странава, http://www.appbrain.com/ исталирајте баркод скенер и фурајте.
a oваа ко шо успеав да видам треба да имам на телефон нивната апп инсталирана и да ја симнувам од телефон? неможи да ја симнам на пц и да си ја префрлам? и тие шо се со пари неможи дда ги најдам безпари? :)
 
P

Princ

Гостин
За она што не можеш сите апликации да ги видиш во маркетот... дали го имаш рутирано оперативниот систем?
Ако имаш рут, тогаш инсталирај MarketAccess или Market Enabler и користи една од тие апликации за да се прикажеш пред маркетот од друга локација, пример T-Mobile US.

--- надополнето ---

a oваа ко шо успеав да видам треба да имам на телефон нивната апп инсталирана и да ја симнувам од телефон? неможи да ја симнам на пц и да си ја префрлам? и тие шо се со пари неможи дда ги најдам безпари? :)
Да, треба да ти е инсталирана апликацијата и на мобилен :)
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
a oваа ко шо успеав да видам треба да имам на телефон нивната апп инсталирана и да ја симнувам од телефон? неможи да ја симнам на пц и да си ја префрлам? и тие шо се со пари неможи дда ги најдам безпари? :)
На http://www.4shared.com/ барај го името на апликацијата и на крај додај .apk, спушти ја, префрли ја на телефон и сними ја. Нема да е најнова верзија ама битно е беспари...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ок одлично се рутирав (полесно здравје) баш само еден клик средив се Е СЕГА Е ВЕЌЕ ОДЛИЧНО. Гледам има куп програми ги има сите кој што ми требаат.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Ок одлично се рутирав (полесно здравје) баш само еден клик средив се Е СЕГА Е ВЕЌЕ ОДЛИЧНО. Гледам има куп програми ги има сите кој што ми требаат.
Може малку инструкции, што е тоа рутирање? како да се рутирам? и што се добива со тоа? На Android 2.1 сум.
 
P

Princ

Гостин
Рутот е администратор на Linux. Рутирањето е зимање администраторски пристап врз оперативниот систем. Вообичаено имаш обичен корисник и некои работи не можеш да ги извршиш на мобилниот (како на пример да ставиш лажна локација за маркетот да ти ги прикажува сите апликации) без рут пристап.
Е сега, има веќе рутирани ROM-ови. Инсталираш еден од нив и имаш администраторски пристап на мобилниот. Или можеш да пробаш со unrevoked ако мобилниот ти е поддржан.
Што се добива... ако ти се чита, повели.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Рутот е администратор на Linux. Рутирањето е зимање администраторски пристап врз оперативниот систем. Вообичаено имаш обичен корисник и некои работи не можеш да ги извршиш на мобилниот (како на пример да ставиш лажна локација за маркетот да ти ги прикажува сите апликации) без рут пристап.
Е сега, има веќе рутирани ROM-ови. Инсталираш еден од нив и имаш администраторски пристап на мобилниот. Или можеш да пробаш со unrevoked ако мобилниот ти е поддржан.
Што се добива... ако ти се чита, повели.
благодариме за одговорот :) јас засега сакам да си го покористам невин на 2.2 па нека здосади, тогаш ќе се рутира.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
cap201010201758.jpg

cap2010102017581.jpg


Ето две сличина од "десктопот" и менито. Има мал милион програми икони вичети и слично за средување. Се што треба да имате е само идеа.

П.С

Се надевам дека ви се свиѓа. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ајде дами и господа да ви препорачам WINAMP for Android

winamp-qr.png

Beta верзија е но сепак одлично работи!!!
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Видовњак Милан ми е брачед :)

Не бе, само тие се постари девици со 2.2, другиве со 2.2 се ногу нови за да ги имат во државава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom