2019 FIBA Basketball World Cup - China

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
3.858
Поени од реакции
3.957
0 од репрезентација, го изладија Мичел последната четвртина само еден шут зеде. Кога веќе немаа игра барам да ја форсираа жешката рака.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.528
Поени од реакции
1.943
Ко да немаа тренер, Мичел огинче беше, сам ги врати од 10 разлика, доаѓа последна четвртина и Кемба почиња соло мид приватизација на топката. Слободни катастрофа , Смарт утна 4 по ред, Кемба на 6 разлика утиња 2 од 3 слободни со кои ќе дојдеа на 1 напад разлика.
Многу чудни одлуки, ко да ги немаа Поп и Кер на клупа, и јас да бев тренер ќе воочев некои работи. Кој прв фати топка тој шутира, форсирање влез цело време а под кош господинот РУДИ ГОБЕРТ, ќе го сањаат Америте, ги уништи.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
6.677
Поени од реакции
7.099
Pop vo posledni godini pocna da se oskeja deka mu odmina vremeto. Na koja i utakmica koga krgne kolata niz brdo nema apsolutno nikakov odgovor kako bi mozel da ja svrti tekmata.

Lani so Spurs ova epten se primetuvase.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
3.858
Поени од реакции
3.957
Pop vo posledni godini pocna da se oskeja deka mu odmina vremeto. Na koja i utakmica koga krgne kolata niz brdo nema apsolutno nikakov odgovor kako bi mozel da ja svrti tekmata.

Lani so Spurs ova epten se primetuvase.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Лошо склопен беше составот, слаби на центар и слаби бекој. Не можи само со Кемба и Мичел, Смарт и Вајт беа бескорисни. Е сега очекував многу потимска игра, го имаше и Кер за помошник мислев ќе смислат нешто. Последните 5 6 минути беа жални како се залетуваа во гоберт, мислам дека барнс беше на крајот чекори шо напрај од шо се затвори сам под кош.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
6.677
Поени од реакции
7.099
Лошо склопен беше составот, слаби на центар и слаби бекој. Не можи само со Кемба и Мичел, Смарт и Вајт беа бескорисни. Е сега очекував многу потимска игра, го имаше и Кер за помошник мислев ќе смислат нешто. Последните 5 6 минути беа жални како се залетуваа во гоберт, мислам дека барнс беше на крајот чекори шо напрај од шо се затвори сам под кош.
Составот на страна, јас го анализирам тренерот. Поп важи за тренер кој знае сам да ја наштима цела сезона а не турнир од 10 утакмици. Со Кари Леброн Кавај и јас да сум тренер ќе освојам.

Јас знам дека квалитетот на составот беше сумљив али во содтав кај што го имаш Мичел Кемба и Татум мора да смислиш нешто за да функционира.Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.361
Поени од реакции
72.450

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.680
Поени од реакции
2.550
Реков ја утакмичиште ќе биде :P
Од кога тоа дубуки резерви и клупогреачи у НБА (со исклучок 3 играча од двата тима) прават утакмичиште? Утакмичиште ала Предраг Самарџиски.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2.838
Поени од реакции
4.523
Лошо склопен беше составот, слаби на центар и слаби бекој. Не можи само со Кемба и Мичел, Смарт и Вајт беа бескорисни. Е сега очекував многу потимска игра, го имаше и Кер за помошник мислев ќе смислат нешто. Последните 5 6 минути беа жални како се залетуваа во гоберт, мислам дека барнс беше на крајот чекори шо напрај од шо се затвори сам под кош.
Дека е лошо склопен составот нема дилеми. Плус повредата на Tatum ги дотолчи. Заедно со Mitchell им беа најдобри играчи претходно.

Мислам дека и за дел од тактичките одлуки (како претераното форсирање на таа ultra small ball тактика со Barnes на центар и Middleton на 4ка) има вина стручниот штаб, ама не би ги обвинил тренерите дека недоволно тимска игра креирале. Во месец дена толку се можностите, овие никогаш не играле заедно и немале 20 тренинг кампови за разлика од сите други репрезентации. Плус НБА играчите се навикнати цела тактика да им се базира на влезови на надворешните играчи (дали за поени, слободни, drive and kick). Во ФИБА таа тактика е помалку ефективна.

Јас ја сфаќам логиката 5-out да играат со цел да пробаат да го извадат Gobert од под рекетот (повремено дури и им успеваше, иако со квалитетно имплементирана зона и против тоа има лек), ама мислам дека не смееја да ја играат таа тактика без центар, особено не без центар кој ќе помогне при дефанзвини скокови. Па затоа и ги зедоа B.Lopez и Turner бидејќи се еден вид на 3&D центри. Која е логиката да не ги играш во вакви натпревари не сфаќам, без разлика што слабо првенство имаат и двајцата. Мораа да ги разиграат повеќе претходните натпревари и да имаат повеќе самодоверба.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
29.816
Поени од реакции
66.460
Не ги играа зашто дефанзивно не можеа да одговорат на ништо, ни пик бранеа ни стигаа нешто во одбрана. Двајцата се срам за спортот, оној Брук како Кари се понаша, само чека да шутне, ебате тоа волот неписмен.

Кој што сака нека каже преслаб е овој тим на САД, тим без вистински лидер. Барем еден да имаа, Дурант, Леброн, Кавај, многу подруго ќе беше, а вака многу повеќе се истакнуваат слабостите на некои просечни играчи како Смарт и Барнс рецимо, кои добро функционираат во екипа каде од нив не зависи ништо, него само му помагаат на тимот.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.528
Поени од реакции
1.943
Ете браво за Србите, си ја остварија целта за која дојдоа на Светсково, го тепаа четвртиот тим на Америка, па макар и во дуел за кој ќе биде 5тто место.:aplauz:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.559
Поени од реакции
2.183
Сеа за инат европскиве држави треба да идат со 3 состав на олимпијада :ROFLMAO:
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.154
Поени од реакции
9.124
Колку и да е слаб составо за нивни стандарди сепак прајме муабет за 12 НБА играчи со исклучок на можеби Пламли.. Играчи шо се први опции во своите екипи (Кемба, Мичел), втори опции (Тејтам, Мидлтон), стартери во екипа (Тарнер, Барнс, Херис) и важни играчи од клупа (Лопез, Вајт, Браун, Смарт).. Значи да не си прајме бајрам со умот 7/8мо место е апсолутен срам за вакви играчи кога репрезентации со Делаведова, Бејнс, Хернангомез браќата, Батум умрениот и Скола кој последно играше во НБА пред 3 сезони со просек од 5/4 стигаат полуфинале.. Значи и играчи шо блескаат ко Кампацо и Де Коло прашање е дали се доволно добри за НБА.. Иначе тимот на САД секое лето држи кампови каде што едно 30-40 играчи тренират заедно така да не е работата ко на ќоро да ги одбрале и да требало да се воиграат.. Плус ги имаат Поп и Кер на клупа.. Голем срам за Американците.. Очекувам дрим тим наредно лето ко во 2008 ко се собраа после резилите од 2004 и 2006
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.361
Поени од реакции
72.450
И најбитното е што Србија не се пласира на ЛОИ :D Ќе мора да играат квалификации (што ваљда ќе ги поминат лагано, ама ипак, дополнително замарање ќе им биде)
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
7.487
Поени од реакции
9.505
Америте на ова светско беа у стил...нека се радуваат малку и другите.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2.838
Поени од реакции
4.523
И најбитното е што Србија не се пласира на ЛОИ :D Ќе мора да играат квалификации (што ваљда ќе ги поминат лагано, ама ипак, дополнително замарање ќе им биде)
Далеку од лесно ќе биде пласман на ЛОИ. На овие 16 од СП им се додаваат и по 2 од 4те главни квалификациски зони/континенти. Тоа значи за 4 места на ЛОИ ќе се борат со: Литванија, Грција, Италија, + веројатно 2 од Словенија, Хрватска и Латвија, Чешка доста добро изгледа на првенството... Има конкуренција. Канада зависно од составот кој ќе го соберат, Доминиканска република исто може да е јака ако ги убедат Towns и Horford да играат. Турција и Германија се екипи кои може да имаат добри турнири. Па дури и ќе се осудам да го спомнат Камерун - ако ги соберат своите ѕвезди.
 
На врв Bottom