2019 FIBA Basketball World Cup - China

Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.833
@Leo Bonnie Скола 28-Гобер 3.. После ова би се пензионирал од форумов
Me pretrka, sakav da go pecnam i jas. :D Dobar igrac e Gober ama krajno limitiran ofanzivno, primer da mi dadat da biram megu nego i Gasol od 100 pati 101 pat Gasol bi go odbral.

Gober ne znae sam da kreira nisto vo napad, samo od zicer ili od odbiena dava kosevi. Inaku za Francija potfrlija epten Furnie i De Colo, a najvekje trenerot so cudnite rotacii.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
@Leo Bonnie Скола 28-Гобер 3.. После ова би се пензионирал од форумов
Me pretrka, sakav da go pecnam i jas. :D Dobar igrac e Gober ama krajno limitiran ofanzivno, primer da mi dadat da biram megu nego i Gasol od 100 pati 101 pat Gasol bi go odbral.

Gober ne znae sam da kreira nisto vo napad, samo od zicer ili od odbiena dava kosevi. Inaku za Francija potfrlija epten Furnie i De Colo, a najvekje trenerot so cudnite rotacii.
Јас пишав дека можи да му направи проблеми на америте и му направи, нигде не напишав дека можи сам да ги донеси Франција до злато. Човекот е 2 години со ред најдобар дефанзивец во лигата, сезонава постави рекорд во забивања во сезона со екипа со спејсинг 0, со рубио и Фејворс со него. Пола офанзива на Франција се базираше на негов одличен скрин за фурние и де коло. Цело првенство тактиката му е Гобер да го држи резултатот блиску и надевај се дека на крајот ќе му тргни на некој од бековите.

Не знам шо очекувате од него ама онаа одбрана шо ја игра и сите мали работи и жртвувања шо ги прај се победничка кошарка. А Франција без квалитетен плеј никако не можеше да го искористи до максимум.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.588
Поени од реакции
10.227
Не очекуваме ние ништо од него ти си тој шо очекува..Ти си тој шо во НБА темите го става во ист кош со Ембид, Дејвис, Таунс иако е поблиску до Џордан и Драмонд.. Па дури и послаб е офанзивно а и дефанзивно не му оди баш најдобро против технички пост-играчи како шо видовме вчера.. Е сеа ретки се такви во НБА и затоа кариера напрај..
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Не очекуваме ние ништо од него ти си тој шо очекува..Ти си тој шо во НБА темите го става во ист кош со Ембид, Дејвис, Таунс иако е поблиску до Џордан и Драмонд.. Па дури и послаб е офанзивно а и дефанзивно не му оди баш најдобро против технички пост-играчи како шо видовме вчера.. Е сеа ретки се такви во НБА и затоа кариера напрај..
Изгледа јас и ти различни спортови гледаме. Гобер 3 сезони со ред ја носи екипата во плејоф на запад, 2 пати дури и доби серија против далеку поквалитетни противници, твоите клиперси ги испадна со хејвард и џо џонсон, окц ги испадна со руки мичел со него. Значи не е се во поените, треба да разбираш малку кошарка за да го видиш импактот кој го има врз утакмиците. Заедно со Ембид и Јокиќ се 3те најдобри центри во лигата, убедливо. Па дури со Таунс го споредуваш, најголемата дупка во одбрана во плејоф шо нема играно. Па и Дејвис нема толку успех колку Гобер, 2 пати во плејоф има стигнато од кои првиот пат и метла доби. Земи изгледај неколку утакмици и врати се да дискутираме, со хајлајтс и твитер гиф не се учи кошарка.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.588
Поени од реакции
10.227
Значи неможи некој да ,,носи'' екипа ако не знај да дај кош а да не е putback dunk..5-6 год. е во лигата и уште не научи еден потег во напад.. Се знае во Јута Мичел, Рубио и Инглс ја водеа играта.. Гобер ти беше Слендерман под кош со нула вештина и IQ
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Значи неможи некој да ,,носи'' екипа ако не знај да дај кош а да не е putback dunk..5-6 год. е во лигата и уште не научи еден потег во напад.. Се знае во Јута Мичел, Рубио и Инглс ја водеа играта.. Гобер ти беше Слендерман под кош со нула вештина и IQ
Без Гобер пола утакмици немаше да бидат ни блиску резултатски, тие шо ги наброј не можат сами шут да си креираат ако не ги ослободи гобер со скрин. Се објаснуваме за топ 15 играч во лигата, не знам како да ти објаснам поќе. Во сите напредни статистики доминира, во сите листи за најдобри играчи топ 20, сега имаше на спортс илустратед листа 14ти беше.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Не очекуваме ние ништо од него ти си тој шо очекува..Ти си тој шо во НБА темите го става во ист кош со Ембид, Дејвис, Таунс иако е поблиску до Џордан и Драмонд.. Па дури и послаб е офанзивно а и дефанзивно не му оди баш најдобро против технички пост-играчи како шо видовме вчера.. Е сеа ретки се такви во НБА и затоа кариера напрај..
Можеби Embiid, Davis и Jokic се појаки (сепак се овие топ 10 играчи), ама да не се лажеме дека е споредлив со Jordan и Drummond од кои е за 2 класи појак играч. Реално освен овие 3ца во овој момент - пред почеток на сезона 2019/2020, мислам дека нема појак центар. Towns е ѕвер во напад и можеби може да се прикаже како спротивна варијанта на Gobert иако досега сеуште Gobert е поефективен. M.Gasol и Horford се другите двајца кои вредат да се спомнат ама тие веќе се во почеток на пад на кариерата, годините постепено си земаат данок иако сеуште се одлични играчи. Играчи како Drummond, Capela, Vucevic, Turner и слични се следна категорија, доста заостануваат зад погоре споментатите.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.833
Pa Vucevic ofanzivno e Hakim Olajdzuvon za Gober. Kako be Gober ja nosel ekipata do plej of, sto tropate gluposti :pos: Micel izgleda za Feniks igrase, drugo objasnuvanje nema. Pa i so Davis go sporedi majko mila bozja.... :facepalm::facepalm:

Ubavo vi vika Prokrastinatorot, vo klapata na Dramond i Jordan e, samo sto ne e tolku glup kako niv, odnosno limitiran. Ofanzivno nisto ne moze sam da iskreira, kako sto rekov i pogore, edino zicer da stavi u kos ili odbiena. So takov igrac kako vtora violina vo timot koga nekoj tim ke osvoi titula samo javete mi se, ve nosam kaj sakate na vecera. Da mu e ulogata od tipot na Bajnam okej, bi sfatil, ama vaka nikad. Najubavo se vide vcera kade edna Argentina bez kjorav centar go limitiraa maksimalno.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Што има врска дали може офанзивно сам да креира или не. И онака во денешно време ниту еден центар не е многу практично да треба сам да креира (освен веројатно Јокиќ).

Gobert доминира во одбрана, а во напад е класичен "dive man" при pick & roll.

За "носење" на екипата колку што е битен нападот исто е битна и одбраната. Стилот на игра е сосема небитен во контекстот на тоа колку е јак некој играч.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.588
Поени од реакции
10.227
Без Гобер пола утакмици немаше да бидат ни блиску резултатски, тие шо ги наброј не можат сами шут да си креираат ако не ги ослободи гобер со скрин. Се објаснуваме за топ 15 играч во лигата, не знам како да ти објаснам поќе. Во сите напредни статистики доминира, во сите листи за најдобри играчи топ 20, сега имаше на спортс илустратед листа 14ти беше.
Абе друже и Диандре беше по сите параметри топ 15-20 играч пошто имаше јака статистика во одбрана а Клиперси беа добри..Дури и all-nba беше.. Го сфаќаше некој сериозно како играч? Можиш на Гобер да му дајш топка во важен момент и да очекуваш да напрај нешто??? Па нема кошаркарско во него бе нема осет, атлетски фрик е и то е доволно во денешната кошарка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom