Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Што е важно како се изговара преценетиов режисер?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
S

sim4e

Гостин
Што е важно како се изговара преценетиов режисер?
Агор ај не замарај.
Еве како се изговара. Кристоф Кишловски (со меко л) е најблиску до македонски.
Не ми делува дека ова е точна транскрипција. Господинот Аркадиевич би требало да ги растајни дилемите.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.784
Поени од реакции
6.967
S

sim4e

Гостин
Ти благодарам што и сликовито ми демонстрираше колку си тажен.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Не ми делува дека ова е точна транскрипција. Господинот Аркадиевич би требало да ги растајни дилемите.
Јас не зборувам за транскрипција, туку за изговор. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Што е важно како се изговара преценетиов режисер?
На тема за филм сме, ваљда е битно правилно да се пишуваат имиња. Иди на тема за Втора Светска и напиши Фон Паулус, наместо Паулус и ќе видиш што ќе се деси. Ако на оваа тема се пишуваат имиња на режисери со погрешна транскрипција, тогаш каде да очекува човек да бидат точно напишани?
Ја на пример, цело време сум го викал Кжиштоф, а он да ти бил Кристоф. Сум можел да проверам, ама ми било гајле. Сега знам. (благодарејќи на темава)

IMO, да, преценет е, затоа што, имам впечаток дека го гледаат низ Три бои - призма, филмови кои не ми се допаднаа и не сконтав што гледаат луѓето во нив. Али Краток филм ми беше супер, уште кога како мал го гледав на телевизија. Тогаш ми личеше оригинален, несекојдневен. И денес ми е океј.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.986
Никој не постирал од Костурица вчера бе во темава :( (n)

Нејсе, еве ја ќе постирам ова

 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
18
Поени од реакции
16
The Lighthouse (2019)
Филмот е мало ремек дело. Со Роберт Патисон и Вилем Дефо во главните улоги, филмот е снимен во црно - бело во квадратен сооднос. Се опишуваат теми од фолклор, мистицизам, божества, нимфи како и мотиви од Едгар Алан По. Дејствието е сместено во крајот на 19 век и самиот начин на дијалог и атмосферата на филмот соодвествуваат со времето кое е прикажано. Ме воодушевува Вилем Дефо со неговите реплики испреплетени со мистицизам како и губењето на разумот на двата одржувачи на светилникот и "вечното прашање" што се наоѓа на врвот од светилникот.
Филмот котира одлично на Rotten Tomatoes со 8.05 оценка. Топла препорака од мене. А вие гледајте си марвеловци и суперхеројчиња :D.


the-lighthouse-2019-banner.jpg
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
The Lighthouse (2019)
Филмот е мало ремек дело. Со Роберт Патисон и Вилем Дефо во главните улоги, филмот е снимен во црно - бело во квадратен сооднос. Се опишуваат теми од фолклор, мистицизам, божества, нимфи како и мотиви од Едгар Алан По. Дејствието е сместено во крајот на 19 век и самиот начин на дијалог и атмосферата на филмот соодвествуваат со времето кое е прикажано. Ме воодушевува Вилем Дефо со неговите реплики испреплетени со мистицизам како и губењето на разумот на двата одржувачи на светилникот и "вечното прашање" што се наоѓа на врвот од светилникот.
Филмот котира одлично на Rotten Tomatoes со 8.05 оценка. Топла препорака од мене. А вие гледајте си марвеловци и суперхеројчиња :D.


Прегледај го приврзокот 276389
Ќе си гледаме..:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom