Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.137
Поени од реакции
22.185
Што е важно како се изговара преценетиов режисер?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
23 мај 2007
Мислења
135
Поени од реакции
212
Што е важно како се изговара преценетиов режисер?
Агор ај не замарај.
Еве како се изговара. Кристоф Кишловски (со меко л) е најблиску до македонски.
Не ми делува дека ова е точна транскрипција. Господинот Аркадиевич би требало да ги растајни дилемите.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.001
Поени од реакции
3.890
Член од
23 мај 2007
Мислења
135
Поени од реакции
212
Ти благодарам што и сликовито ми демонстрираше колку си тажен.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.871
Поени од реакции
19.789
Не ми делува дека ова е точна транскрипција. Господинот Аркадиевич би требало да ги растајни дилемите.
Јас не зборувам за транскрипција, туку за изговор. ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.020
Поени од реакции
29.895
Една од најдобрите мини серии за мене. Можеби е поспор, ама носи своја филозофија ликот.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.791
Поени од реакции
48.619
Што е важно како се изговара преценетиов режисер?
На тема за филм сме, ваљда е битно правилно да се пишуваат имиња. Иди на тема за Втора Светска и напиши Фон Паулус, наместо Паулус и ќе видиш што ќе се деси. Ако на оваа тема се пишуваат имиња на режисери со погрешна транскрипција, тогаш каде да очекува човек да бидат точно напишани?
Ја на пример, цело време сум го викал Кжиштоф, а он да ти бил Кристоф. Сум можел да проверам, ама ми било гајле. Сега знам. (благодарејќи на темава)

IMO, да, преценет е, затоа што, имам впечаток дека го гледаат низ Три бои - призма, филмови кои не ми се допаднаа и не сконтав што гледаат луѓето во нив. Али Краток филм ми беше супер, уште кога како мал го гледав на телевизија. Тогаш ми личеше оригинален, несекојдневен. И денес ми е океј.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.803
Поени од реакции
78.154
Никој не постирал од Костурица вчера бе во темава :( (n)

Нејсе, еве ја ќе постирам ова

 
На врв Bottom