Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.509
Поени од реакции
157
the Omen е еден од најконтраверзните филмови, и беше премиерно прикажан на 06.06.06, датум кога се смета дека (ќе) се роди синот на Сатаната, Дамјан. Уште го немам гледано филмов, ама сакам да го гледам само чекам подобра снимка, зошто мрзам да гледам глави на луѓе доле :)

Еве некои слики:

Кажете дали и колку е добар ама не разкажувајте пошто после нема да ми биде интересен :tapp:
 

LadyPatron

Temptation
Член од
23 март 2005
Мислења
268
Поени од реакции
1
Oвие слики ти се од првиот филм,оваа година,т.е,на 6.6.06 беше прикажан римејкот...Бев да го гледам на самиот ден,а ден пред тоа го гледав првиот...Безвеза филм,барем за мене.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.509
Поени од реакции
157
Знам дека се од првиот филм, ама неможев да најдам од овој... ама последната мислам дека е од римејкот. И викаш срање а...
 

LadyPatron

Temptation
Член од
23 март 2005
Мислења
268
Поени од реакции
1
Да земам да ти го раскажам,ке ми фати четири реченици.Едноставно не ми е јасно зошто го имат направено римејкот.
Мене во целос не ми се допаднаа улогите,Liev Schreiber,Julia Stiles...
Ти гледај го филмов,па после заедно ке коментираме:wink:
 

^SaW^

^K^B^
Член од
2 јуни 2006
Мислења
892
Поени од реакции
1
Ovoj e najstrasen film do sea izlezeno...marem taka kazaa na TV:)ne sum go gleal pa da vi garantiram ama:)
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.509
Поени од реакции
157
^SaW^ напиша:
Ovoj e najstrasen film do sea izlezeno...marem taka kazaa na TV:)ne sum go gleal pa da vi garantiram ama:)
Сигурно тој што кажал не го гледал, пошто кај нас нема филмски критичари... само да не е кажала Биљана Секуловска од А1? кога би правел споредба она е пострашна од било кој хорор :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
1
Сите слики се од старата верзија, исто и последната. Јас го гледав филмот. Не е ништо посебен, само римејк на претходниот ( Е, тој беше страшен) !!

Многу полоша верзија од претходната, дефинитивно, нема ништо страшно, мислев дека детето можеше да биде нешто појезиво...
Ама, не , сепак не! :)

Многѕ повише вреди да се гледа стариот филм од 1977год, отколку овој. Дури и глумата беше лоша...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
1
Нема никаква врска со Егзорцизмот на Емили Роуз.
Филмот е само римејк на The Omen од 1977 кој више постои, во кој главна улога имаше Грегори Пек. Сите настани се исти, приказната е иста, се е исто, само актерите се други.

Верувам дека се обиделе да направат подобар филм, како за денешно време, ама успеале да изнесат само една многу лоша и многу бледа копија на оригиналот.

Филмот воопшто не е страшен. (или пак само мене не ми беше страшен, затоа што знаев се што и кога ќе се случи)

Од трејлерот и плакатот, ми изгледаше дека детето Демијан ќе биде појезиво, ама и тоа не испадна како што очекував... Не знам, филмот едноставно го нема ТОА :)
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.891
Поени од реакции
4
го гледав филмов и не е ништо посебно зш на вакви теми мислам има едно добри 10 филма направено и се ми е веќе тоа веч видено така да не ми го задржа вниманието па морав да правам некои други поинтересни работи мислам дека се сваќаме :):):):)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
61
Генерална дискусија за играни филмови

За да не се отвара посебна тема за секој нов (или стар) игран филм,тука пишувајте за нив.

Така ќе се постигне поголема прегледност на подфорумот.Значи,ако сакате да презентирате каков и да било филм,тоа сторете го ТУКА.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Mama Jack

Еве да ве информиран и ја за еден понов филм на легендарниот Мистер Боунс(Леон Шустнер)...Се вика Мама Џек...филмот е страва...во филмот има некои моменти од кои буквално ќе паѓате од смеење до несвест.
Тие што го гледале Мистер Боунс не смеат да го пропуштат...пола од глумците се тука :)

Ајде глејте го...па кажујте:zlo:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Еееее касниш...јас го глеаф :pos::pos::pos::pos::pos::pos: мнооогу закон филмче.....
Добро беше она коа и го подметнуваа сплесканото куче на старата :pos:
Најсмешен лик оној малиот шо се смее ко будала :pos: и JAck се разбира.....
Мама Јack ко скејтер :pos::pos::pos:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
112
RUSHMORE

Филм на Вес Андерсон од 1998.

Приказната е околу едно 15 годишно "посебно" :) дете кое оди во едно приватно училиште (шокирачки школото се вика Rushmore)...

Би можел да ви ја "нацртам" тука основната приказна но мислам дека филмот не го заслужува тоа. Едноставно треба да се доживее...

Музиката, камерата, дијалозите не се како во повеќето mainstream филмови.

Да ме зборам дека воодушевува фактот дека Вес Андерсон, како режисер и најважно како ко-сценарист, ги третира децата како возрасни. Значи не се мали и слатки и не им е поентата да кажат по една мала, слатка реплика да ја олеснат ситуацијата. Тука тие се во центарот на приказната...

Препорачувам на сите да го гледаат.


http://www.imdb.com/title/tt0128445/
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
112
THE BIRDCAGE

Комедија на Мајк Николс од 1996.
Сопственик на геј-кабаре клуб од Флорида и неговиот партнер треба за една вечер да се преправаат пред родителите на вереницата на нивниот син дека се стрејт. :)


Филмот е базиран на француската театарка комедија на Jean Poiret (подоцна направен е и француски филм) La Cage Aux Folles. Покрај тоа што филмот е најсмешниот што го имам гледано генерално важи и како еден од подобрите римејци. Дури се смета дека е подобар и од оригиналот. :)

http://www.imdb.com/title/tt0115685/

Ете го линкот а и една препорака од мене да го гледате. :)
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
да да добар филм :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: ѕвер беше оној малиот црнецот не ми текнува како се викаш) ама ѕвер беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom