Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819

Само шо го изгледав филмов. Одлична драма. Онака на моменти длабока, тажна, па во други радосна, си игра со емоциите. Приказната топ, репликите исто. Кучето само се појавува како еден засебен момент. Топла препорака од мене, после фала ќе речите :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.286
Ако некого го интересира, овој петок во САД лимитирана премиера има Honeyland.


Претпоставувам ова е прв пат пoсле Dust македонски филм да има каква таква премиера/прикажвуање некој македонски филм

Можеби и ќе добие номинација за Оскар
Fun fact, на бокс-офисот само еден филм имаше подобар просечна заработка (per сала) од Honeyland - Кралот Лав.

Очигледно таргет публикава го сака филмот и постои баз меѓу критичари (y)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Два филма што онака рендом ги фатив на ТВ овие денови а што сум ги пропуштил до сега:

Прво EdTV (1999) на ТВ1000. Филмов е некој вид комична верзија на The Truman Show. Пошто излегол по него неизбежна е споредбата. Само тука Метју Меконахи доброволно прифаќа да го снимаат 24/7 за реалити шоу. Далеку е филмов од длабочината на The Truman Show ама мене ми беше онака забавен и знае да погоди некои моменти и да добиеш идеја колку е глупо животот да ти го гледаат сите.

Вториот беше нашиот „Мирно лето“ на Наша ТВ. Може на некој ќе му е чудно што до сега не сум го гледал ама ич не сум мераклија на стари македонски или југословенски филмови, некако премногу ми се правени по некоја клише формула. И затоа ме изненади што филмов ме заинтересира да го догледам до крај. Она што ми падна во око е колку филмов се разликува од денешните филмови. Чист литературен говор, едноставни сцени и дијалози. Познати клише ситуации, ама сепак те копка како ќе заврши. Па и дел од ликовите се така креирани што не може да не ти останат во сеќавање. И што е најбитно, дефинитивно ни фалат современи македонски комедии.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Edtv е римејк, оригиналот е од 94та, 4 години пред Труман Шоу
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Long shot e eden od najdobrite rom-com filmovi vo poslednive nekolku godini.
Zabaven, feel good film so odlichna hemija pomegju Set i Sharliz.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Long shot e eden od najdobrite rom-com filmovi vo poslednive nekolku godini.
Zabaven, feel good film so odlichna hemija pomegju Set i Sharliz.
И јас го гледав пред некој ден и истото го помислив, кој би рекол дека може да има таква хемија меѓу Шарлиз и Сет? Мислам, неспоиви ми беа до пред филмов.
Не би го ставила во најдобри ром комс, жанрот е отиден у пм и нема некоја конкуренција, али дефинитивно ми беше кулирање.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Сега најдовте да коментирате откако престанаа да го даваат во кино? :(
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.286
Сега најдовте да коментирате откако престанаа да го даваат во кино? :(
Ако ти значи нешто мене ми е тешко срање филмот :D

Иако критичариве го фалат... 0 причини гледам во филмот за фалење, од ниту еден аспект не ми легна нити ми фати око.
Автоматски споено мислење:

A ваљда "ми легна" и "ми фати око" треба да означуваат една иста работа..ама нема везе, нека се соберат повеќе зборови, нека чита рајата, што ќе праиш друго у летово...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Каква фасцинантна приказна. 9/10
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Ова е еден од најголемите моменти во историјата на филмот, Нетфликс ќе пушти филм со буџет од 160 милиони. Голем удар е за кино салите, ако биди успешен очекувам и други филмови да одат вака без кино премиера(само лимитед колку да се во игра за оскари)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Масовно кајганџиско одење на премиерата на Once Upon a Time in Hollywood на 15 август?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom