Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од I am a bastard!, 19 септември 2008.

 1. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.389
  Допаѓања:
  9.411
  Ух, за вакво нешто најдобро да си го најдеш мајсторот што го правел решението, да не му чепнеме нешто што не треба па да не тужи за авторски права.
   
 2. Зајче

  Зајче Бело, и тоа!

  Член од:
  13 септември 2008
  Мислења:
  3.334
  Допаѓања:
  3.939
  па тоа е работата, мајсторот го средуваше ова ама штета што тогаш не го запишав :D Немам никаков контакт сега и не верувам дека би дошло до авторски права и такви работи бидејќи го користам само јас ова за една фирма.
   
 3. pLaToOn

  pLaToOn

  Член од:
  5 август 2009
  Мислења:
  1.290
  Допаѓања:
  479
  Отвори ги дбф фајловите со ексел и избриши што не ти треба. Нормално прво бекап за да не зезнеш некој битна релација.
   
  На Зајче му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Зајче

  Зајче Бело, и тоа!

  Член од:
  13 септември 2008
  Мислења:
  3.334
  Допаѓања:
  3.939
  Имам пробано во notepad со бришење, еве сега и со ексел пробав и неупотреблив е програмот после тоа.
   
 5. poimanemam

  poimanemam

  Член од:
  28 август 2013
  Мислења:
  945
  Допаѓања:
  1.162
  Со MS Access пробаше?
   
 6. Зајче

  Зајче Бело, и тоа!

  Член од:
  13 септември 2008
  Мислења:
  3.334
  Допаѓања:
  3.939
  Ај ќе пробам :)
   
 7. zipperwow

  zipperwow

  Член од:
  26 ноември 2014
  Мислења:
  810
  Допаѓања:
  1.358
  Кои јазици е најдобро да ги научам ако сакам да направам Андроид апликација? Со Јава или C? Со програмирање немам искуство, освен малку C++ во средно.

  Имам идеја за апликација што планирам да ја спроведам, ништо комлицирано, но мерак ми е сам да научам да ја направам. Реално, на колку време можам да се надевам да научам еден од јазиците?
   
 8. Bridger

  Bridger fb.com/fitclaw

  Член од:
  21 март 2014
  Мислења:
  319
  Допаѓања:
  122
  Ми треба помош.
  Правам апликација преку Forms Application всушност тоа е еден вид квиз. И сега сакам да користам рандом броеви за да отворам од моите 50 прашања на пример 30 меѓутоа имам проблеми бидејќи рандомите се во низа. Ако може некој да помогне ?
   
 9. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.389
  Допаѓања:
  9.411
  Пиши ги линиите код што те мачат, па ќе пробаме да помогнеме.
   
 10. Amaterasu

  Amaterasu 123123113

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  1.052
  Допаѓања:
  900
  Прашањата ги чуваш во низа ? Да речеме дека имаш 50 прашања а сакаш да избереш 30. Алгоритмот оди вака.
  Креираш една празна листа или низа од 30 елементи.

  Генерираш еден рандом број од 1 до 50. Проверуваш дали тој број бил претходно искористен (Дали тоа прашање е веќе земено). Ова можеш да го провериш на повеќе начини. Еден начин е да имаш множество (пр. HashSet во java) и да проверуваш дали бројот се наоѓа во множеството. Ако се наоѓа, тогаш значи дека треба да изгенерираш нов број.
  Ако не знаеш за податочни структури од тип на множество, листа, мапа, те советувам да истражуваш малку повеќе бидејќи многу го олеснуваат процесот на решавање вакви проблеми.
  Ако не сакаш да правиш нешто вакво, тогаш можеш изгенерираните рандом броеви да ги чуваш во низа и при секое генерирање на нов рандом број да проверуваш дали се наоѓа таму.
  Да претпоставиме дека си нашол прашање кое не е земено до сега (рандом број кој се појавува прв пат). Нека биде 8. Сега го земаш прашањето на 8ма позиција и го ставаш во новата низа (таа што ќе ги содржи тие рандом прашања).
  Сето ова ќе го повториш 30 пати.
   
 11. Bridger

  Bridger fb.com/fitclaw

  Член од:
  21 март 2014
  Мислења:
  319
  Допаѓања:
  122
  private void Form3_Load(object sender, EventArgs e)
  {
  Random rand = new Random();
  int r;
  for (int i = 0; i < niza.Length; i++)
  {
  r = rand.Next(1, 26);
  if (!niza.Contains(r))
  {
  niza = r;
  }
  else
  {
  i--;
  }
  }
  private void button_Start_Click(object sender, EventArgs e)
  {
  label1.Visible = false;
  button_Start.Visible = false;
  comboBox1.Visible = false;
  timer1.Start();
  for (int i = 0; i < niza.Length; i++)
  {
  switch (niza)
  { tuka e da se menat label I button text vo case;
  }
  Прашањата ги чувам во стрингови 50 се и сега треба на пример 26 наизменично. Меѓутоа незнам како да средам да ми го даде второто прашање кога ќе се кликне копчето.
  --- Споено дупло мислење, 21 април 2016 ---
  Проблемот е среден.
   
  Последно уредено: 21 април 2016
 12. sidel

  sidel

  Член од:
  28 октомври 2012
  Мислења:
  272
  Допаѓања:
  38
  Zdravo na site. Nekoj ako moze da mi kaze kako da se vpisuva bukvi direktno Vo desktopot so c#
   
 13. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.337
  Допаѓања:
  2.081
  @Bridger како бе друже менуваш референци од интеџер дирекно на низа. Или јас нешто не разбирам.

  Дефинирај си Dictionary или DataTable, стави ги прашањата во неа, и со помош на Rand генерирај кое прашање да се извлече и после
  вади ги прашањата од речникот или DataTable-от. Направи форма да додаваш и одземаш нови прашања (да биде динамички целата работа). :)

  После, во самото копче стави еден метод да ти генерира рандом бројчиња, и ќе ги користиш тие бројчиња како индекс да ти вади податоци од самата структура на подоатоци (дали речник, или дататаблица).

  Дефинирај си исто UserSetting во Properties.Settings.Default еден SpecializedStringCollection кадешто ќе ги чуваш прашањата кои веќе одреден корисник ги одговорил (за да избегнеш преповторување).


  Дај користи посалам имиња на променливите, и не мешај behavior и data-structure/data-management во самата форма. Дефинирај си методи/или класа со методи да ти ја врши работата. Ем кодот ќе ти биде почист, ем модуларен. :)
   
  На Bridger му/ѝ се допаѓа ова.
 14. innah96

  innah96

  Член од:
  31 јули 2012
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  42
  Дечки, не знам дали ова е вистинското место за постирање, ама ќе го пишам тука, најсоодветно ми беше, ако не, кажете каде да одам ;)

  Имплементирав код од Google AdSense на WordPress станата што ја имам (www.bloggermob.com), ама сега местово каде што треба да биде рекламата ми е само празно. Не знам што би можело да ми биде грешката, а и немам некое особено познавање во програмирање.
   
 15. Shteff Mathers

  Shteff Mathers

  Член од:
  10 декември 2010
  Мислења:
  2.966
  Допаѓања:
  2.149
  предлог добра страна кај што има објаснување за Big 0 notation, конкретно за пресметување.Расчепкав малце низ нет ама некако не добив презицен одговор.
   

Сподели преку: