Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
26 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
@Scr0ptx
Код:
int a[100];
scanf("%d", &a);
Кога читаш низа од integer со scanf, како во примерот, ако низата ти почнува со 0 компајлерот
ќе помисли дека тоа е крајот на низата т.е дека низата ти е иницијализирана на NULL.
Во овој случај би морал да ги внесуваш елементите од низата на овој начин:
Код:
int i;
for (i = 0; i < size; i++) {
    scanf("%d", &a[i]);
}
Сепак вака корисникот после секој внес би морал притиска ентер.
Освен ако стриктно во програмата не е наведено дека мора да користиш scanf, за внес на низа од тастатура подобро е да користиш fgets. Еве ти ја изменета програмата, не сум ја тестирал, кажи ми дали работи.

Код:
#include <stdio.h>

int phoneNumber (char *a)
{
printf("Please enter your phone number:\n");
fgets(a, sizeof(a), stdin);
return 1;
}

int findOperator (char *a)
{
if ((a[2]=='0') || (a[2]=='1'))
printf("Your number is from T-mobile");
else if ((a[2]=='2') || (a[2]=='8'))
printf("Your number is from Vip");
else
printf("Your number is from an unknown operator !\n");
return 1;
}
int main ()
{
char a[100];
phoneNumber(a);
findOperator(a);

return 0;
}
Уште една работа за крај. Во овој пример можеби не ти се најде за потребно, но во иднина секогаш кога можеш, кога проследуваш низа како аргумент, проследувај ја и нејзината големина како посебен аргумент, ќе ти користи понатаму.
Инаку ако немаш аритметички операции или стварно голема потреба да користиш низа од integer, float, double....користи си char* и мирна ти глава :)[DOUBLEPOST=1451348642][/DOUBLEPOST]Уште нешто, за секакви ситни и крупни проблеми, како иден програмер треба да се запознаеш со http://stackoverflow.com/. Тука можеш да најдеш решение на многу проблеми поврзани со програмирање или да помогнеш на некој ако можеш и сакаш.
И за крај, ако сакаш брзо да провериш некој код, а немаш при рака IDЕ, compiler...
можеш тоа да го сториш на нет, има online компајлери, како на пример
http://www.tutorialspoint.com/compile_c_online.php
Поздрав


Фала ти многу за помошта, програмот работи без никаков проблем. Исто така фала за вебсајтот што ми го покажа.

со C само прв семестар се работи на факултет вака со овие ми се посцледни задачи. ( се надевам :) :р )

Уште еднаш фала, пријатен ден. !
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Да ве прашам, како нуб за програмирање а со амбиција да научам повеќе програмски јазици што би ми препорачале прво ?
C, C+, Java, JavaScript и по кој редослед да ги учам? Фала ви однапред
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Да ве прашам, како нуб за програмирање а со амбиција да научам повеќе програмски јазици што би ми препорачале прво ?
C, C+, Java, JavaScript и по кој редослед да ги учам? Фала ви однапред
Многу пати е разговарано на оваа тема на форумов. Ако и после сето тоа не наоѓаш одговор, затоа што не си се потрудил, тогаш имаш само амбиција а не и воља истото да го направиш - тогаш воопшто не се ни обидувај, брзо ќе заглавиш. Ако грешам, тогаш докажи ... прочитај се што е пишувано и постави поконкретно прашање.
 
S

silmarillion

Гостин
Дали некој работи/има работено salesforce (cloud computing)? Го работам веќе 2 месеци, знам дека е многу ретко користен во нашата земја (што не е случај и надвор) и во последниве година-две доживува малку по малку експанзија. Ако некој го има работено нека пиши или тука или по пп, да размениме искуства. :)
Јас го спремам 201 за месец-два, малце е заебано дека освен free developer верзијата тешко дека имаш голема шанса да дојдеш во допир со фирма што користи SF кај нас. Знам дека ВИП користеа едно време, незнам дали уште го користат, и една фирма за IPTV. Ама без добра имплементација и обука, џабе фрлени парите. Тоа е реално проблемот што го имаше SF на почеток. Па затоа почнаа со Trailhead-от за барем нешто од нешто да се обучуваат луѓето од фирмите што го користат. Иначе, на територија на балканов само една фирма е сертифициран партнер па и тие малце мутни ми изгледаат што значи дека има огромен потенцијал. Админот е "досадниот" дел ама е prerequisite за developer кај што е уствари слободата и $ :). Иако од мои контакти во странство, имам инфо дека admin-on-demand за SF е реално добар бизнис во моментот, па убаво би било да се знаеме колку сме за во иднина :)
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Колку пари би ме чинело некој да ми направи програма да проверува дали Тумблр корисничкото име е слободно или не.
Пример му ставам јас 10-20 кориснички имиња, проксиња и тој да испише кој се слободни а кој не.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Колку пари би ме чинело некој да ми направи програма да проверува дали Тумблр корисничкото име е слободно или не.
Пример му ставам јас 10-20 кориснички имиња, проксиња и тој да испише кој се слободни а кој не.
Ако не се брзаш јас ќе ти напишам Пајтон скрипта. Отвораш ноутпад пишуваш 10, 20, 30 или колку сакаш усернејма и го зачувуваш. Потоа пушташ скрипта и го именуваш тој документ како документ од кој сакаш да проверува скриптата дали тие имиња се слободни или не се.

Ти велам ако не се брзаш бидејќи моментално нема да можам бидејки сум преоптоварен од работа, а сум слободен тек после 10 ти Фев.

Ништо не е сигурно ама треба да сум слободен тогаш. Ако сум слободен нема да ми одземе многу време и би те чинело 0 денари.
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Здраво на сите,

Се пријавив на Сивус Јава обуката и ме известија дека ќе има техничко тестирање од областа на основи на програмирањето. Дали досега некој бил на вакво тестирање и што би можел да очекувам? Досега имам учено некои основи на Јава од е-книги.

Поздрав
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Во фирмава моментално тестирам апликација а можно е и во иднина тоа да го работам (тестер). Разбарав низ интернет и видов дека во поголемите земји тестерот е доста солидно платен (во Америка минимална плата е 18.000 долари). Дали некој знае кај нас како се движат платите? Друга работа, што точно работи тестерот? Пошто јас само откривам багови и ги запишувам во Jira (сега developer-от) ги корегира баговите па по некој ден би требало да почнам и со некој друга фаза.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Тестер (или пофенси наречено КуА) ти е работа за неамбициозни што се задоволуваат после 10 години работа да стасаат до кај 500 евра плата. Ако си завршил информатички факултет ова би ти било арчење на време и талент.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
30
aко имa некој проект во aндруид студио (било којa темa) што би ми користел зa нa фaкултет некa пише пп
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Здраво, имам програма со која што изработувам фактури, програмава е во DOS и сеа сакам да ги избришам сите постоечки фактури и артикли и да почнам од ново. Дали може да ми кажете како? :)
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Преинсталирај ја програмата на друга партиција.
Не се инсталира, .exe пуштам, правам фактури, принтам, гасам. Све си е зачувано. Некој код нема за ресетирање на ова?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ај тогаш пушти принтскрин од фолдерите и фајловите каде што е exe фајлот.
Или ако имаш TeamViewer да ти помогнеме на лице место.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom