Помош: Општи прашања, совети, трикови..

I am a bastard!

God Save The Queen
Член од
18 септември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
8
Ок, темава е за тоа кој програмски јазик да го учам?
Имам основа од C и Java.
Од она што читам, гледам и слушам во Македонија најмногу се бара Java,C++,MySQL и/или PHP/MySQL а и Visual.Net во последно време.

Бидејки треба да одберам, што вие би ми препорачале? Кој програмски јазик да започнам да го изучувам кој би ми носел добар профит тука, а особено во странство.

Можеби ќе дадете предлог за графички дизајн, 3Д моделирање, сепак би сакал да знам како стојат работите во Македонија.
 

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
Според мене (не дека сум многу добар програмер или слично,само од пријатели и што читам на интернет) најдобро би било ако те интересира веб програмирање односно да земеш да учиш ПХП плус јава скрипт... Голема предност ќе ти биде што веќе знаеш (колку толку) јава и ц...
Поздрав анд хев фан л'рнинг :wink:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ок, темава е за тоа кој програмски јазик да го учам?
Имам основа од C и Java.
Од она што читам, гледам и слушам во Македонија најмногу се бара Java,C++,MySQL и/или PHP/MySQL а и Visual.Net во последно време.

Бидејки треба да одберам, што вие би ми препорачале? Кој програмски јазик да започнам да го изучувам кој би ми носел добар профит тука, а особено во странство.

Можеби ќе дадете предлог за графички дизајн, 3Д моделирање, сепак би сакал да знам како стојат работите во Македонија.
Ретко кој од програмерите овде програмира за македонскот пазар.
Македонскиот пазар е мал, тендерите се договараат во четири очи,стопанството ни е руинирано...
Над 90% од фирмите во македонија работат на outsourcing за фирми од Европска Унија,Америка,Австралија, you name it.
Ако сакаш да станеш web programer почни со HTML и CSS.
Доунлоадирај го Нотепад++ сними неколку книги на торент или оди на линкот www.w3schools.com таму ќе најдеш квалитетни туторијали за хтмл.
Одкако ќе стекнеш добра основа со html и css.
Оди на линков http://www.tanguay.info/wamp/installPhp5.php5
На линкот имаш инструкции што се треба да инсталираш за да постанеш php програмер.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Или па asp.net :wink:
http://www.asp.net/

Но пред се, за добро да се потковаш земи помини структурно програмирање па објектно (мој совет C, па почни нешто јава, поработај на класи, објекти..., па малце C# односно визуелното и иди на ASP.NET)

Со среќа
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
6
ASP to mozes da go simnes od ovde . http://www.microsoft.com/express/download/
Pazi se vika visual web developer ali moras predhodno da instaliras vo control panel - add or remove windows programs - add or remove windows components - IIS (internet information services ) ....Ama za asp moras da znaes ili C++ ili VB ili C# .....pa sea vidi so ti odgovara (sve ovoa e besplatno )

Ноу реклама.
HsIlOmEdUs.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
Ок, темава е за тоа кој програмски јазик да го учам?
Имам основа од C и Java.
Од она што читам, гледам и слушам во Македонија најмногу се бара Java,C++,MySQL и/или PHP/MySQL а и Visual.Net во последно време.

Бидејки треба да одберам, што вие би ми препорачале? Кој програмски јазик да започнам да го изучувам кој би ми носел добар профит тука, а особено во странство.

Можеби ќе дадете предлог за графички дизајн, 3Д моделирање, сепак би сакал да знам како стојат работите во Македонија.
Ако се вработуваш некаде, најверојатно C# и ASP, или Јава, ако си работиш сопствени проекти што сакаш т.е. што ти е по мерак.

Ако тераш freelancer -ска работа на мали проекти, тогаш нема друго освен PHP, затоа што ќе завршиш најчесто на интеграција на JOOMLA, DRUPAL, WORDPRESS на custom проекти.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Едноставно .NET, C# И ASP.NET, со тоа покриваш, WEB, DESKTOP, Distributed Applications... едноставно покриваш се.

Додека со PHP остануваш само на WEB и тоа е тоа.

Поздрав
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Хеј може една препорака? Само што го слегнав Visual Studio Express. Се мислам да почнам со Visual C# и Visual C++ (немам учено ништо пред нив). Да се нафатам одма на нив или нешто претходно да научам?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Хеј може една препорака? Само што го слегнав Visual Studio Express. Се мислам да почнам со Visual C# и Visual C++ (немам учено ништо пред нив). Да се нафатам одма на нив или нешто претходно да научам?

Basic C i C++ :pipi::pipi:??

Него според мене ... PHP/Java Script and MySQL ....Имам другар од интернет ... у странство што е (ЕУ) ... вика само такви програмери се бараат таму -.-

Иначе има Lynda's Training Videos 28гб ... ХТМЛ/ЦСС и Јава Скрипт све има на нив .... ако сакаш пиши ПП за Торент.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Хеј може една препорака? Само што го слегнав Visual Studio Express. Се мислам да почнам со Visual C# и Visual C++ (немам учено ништо пред нив). Да се нафатам одма на нив или нешто претходно да научам?
C# ти е подобро решение. Подобар е за снаоѓање на почетници и не ја тупи толку многу со детални ствари. Башка семантиката и смислата на јазикот се перфектни.
Верувам дека не ти се потребни уште сега managed класи, покажувачи такви и онакви и уште редица ствари.

Ако сакаш C++ може евентуално со CLR .NET апликации да почнеш, мада и тие знаат да бидат проблематични.
 

StaneMk

The Rival
Член од
27 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Хмм па веб програмирањето во македонија мислам дека не е толку многу развиено,но во иднина се надевам дека ќе биде,па според мене веб програмирање е подобро,односно PHP,Java Script,Ruby,Perl итн.
 

ForMyLove

Don
Член од
7 октомври 2008
Мислења
54
Поени од реакции
1
Моја препорака почни да учеш PASCAL ili Visual Basic, наједноставни се и плус тоа е основата за другите програмски јазици
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Моја препорака почни да учеш PASCAL ili Visual Basic, наједноставни се и плус тоа е основата за другите програмски јазици
Јас лично сум строго против Visual Basic. Толку ужасен програмски стил не постои никаде на друго место во универзумов. Толку слабости... катастрофа. Ако почнеш со VB многу тешко ќе ти биде понатака со други јазици.

C# е добар почетнички јазик. Толку од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom