Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
lol сериозен си?
Ами ако некој почнува програмирање сигурно не би почнал со Јаваскрипт. А обично сите што сакаат да почнат со програмирање (онака лаици по 20 и кусур години) уствари не сакаат да програмираат туку сакаат да научат да изработат по некоја веб страна за некоја локална биртија и такви ствари само се им е едно те исто ним, барем од искуство ова.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Помош - Знам C++ доволно(функции,циклуси,низи...), а и знам ХТМЛ и CSS доволно. Со што да продолжам ако е во интерес заработка во поскоро време ? Пада влада :(
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
Помош - Знам C++ доволно(функции,циклуси,низи...), а и знам ХТМЛ и CSS доволно. Со што да продолжам ако е во интерес заработка во поскоро време ? Пада влада :(
Па прво треба да кажеш што сакаш да работиш. Ако сакаш да работиш веб, тогаш имаш сервер страна и клиентска страна.
На сервер страна тешко дека ќе можеш да работиш со Ц++ (а функции, циклуси и низи се далеку од доволно за да почнеш да работиш нешто за што би ти платиле). За да работиш на серверскиот дел треба да го разбираш клиент - сервер моделот, да знаеш објектно ориентирано програмирање и да имаш познавања од бази на податоци (креирање на база, конектирање, влечење податоци, зачувување итн...). Секако ова се најосновните работи што ти требаат за да можеш да изработиш една веб апликација. Најкористени технологии за ова се јава и пхп.
Ако не сакаш да се занимаваш со ништо од претходново, можеш да работиш фронтенд (клиентски дел). Можеш да правиш статички страници (секогаш се исти, немаат серверски дел) за кои ти е потребно само HTML и CSS. Ако сакаш да работиш нешто посериозно, ќе треба да научиш јава скрипт, па барем една од познатите јава скрипт библиотеки (jquery, angularjs) и некоја библиотека за форматирање на изгледот, responsive design итн., како на пример twitter bootstrap.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Совети за промена ? и помош за мобилна верзија и за музиката што не е подржана во Firefox I IE ?
http://gsx.16mb.com/
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Некој да знае да работи во Unity развојна околина за игри? Конкретно ми треба помош за проектна активност за на факултет ФИНКИ. Се работи за обична игра, релативно лесна за изработка доколку има солидно познавање. Муабетот ми е ако некој знае да работи добро во Unity да се договориме за некоја цена ако може да ми ја изработи играта до среда :) Ако случајно знаете некој член што би можел да помогне, тагнете го..
Благодарам однапред... :)
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Да не отворам нова тема, ај ќе прашам тука, па некој што знае нека ме цитира. Почна да ме интересира програмирање, поточно фронт енд, дизајн и такви работи. Што би требало да научам за почетно ниво, junior? За кај нас, да може некаде да се влезе за пракса и со можност за вработување.
 

tooose

Dr_Go_FasT
Член од
26 август 2009
Мислења
55
Поени од реакции
11
Сакам да научам програмирање, имамискуство со електроника и ембедед системи, но користам готови сорс кодови, конкретно за ардуино, микрочип атмел.
Кој програмски јазик е потребно да го знам ц или ц++, каде можам да појдам на курс.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Дали некој работи/има работено salesforce (cloud computing)? Го работам веќе 2 месеци, знам дека е многу ретко користен во нашата земја (што не е случај и надвор) и во последниве година-две доживува малку по малку експанзија. Ако некој го има работено нека пиши или тука или по пп, да размениме искуства. :)
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво , сум студент прва год. информатички науки но ми требаше малку помош во врска со Ansi C почетници . имам една задача но никако немозам да го ресам проблемот ! задачата бара : Write a program that will find if the phone number that is entered is from t-mobile , vip , one or some other operators !

јас ја имам направено, но во секој случај само првиот IF STATEMENT ми излегува значи и со 078 прво почвам и сепак YOUR NUMBER IS FROM T-MOBILE ми пишува .... ми треба брза помош ... фала ви многу :) !

#include <stdio.h>

int phoneNumber (int *a)
{
printf("Please enter your phone number:\n");
scanf("%d", &a[100]);
return 1;
}

int findOperator (int *a)
{
if ((a[2]==0) || (a[2]==1))
printf("Your number is from T-mobile");
else if ((a[2]==2) || (a[2]==8))
printf("Your number is from Vip");
else
printf("Your number is from an unknown operator !\n");
return 1;
}
int main ()
{
int a[100];
phoneNumber(a);
findOperator(a);

return 0;
}
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
Здраво , сум студент прва год. информатички науки но ми требаше малку помош во врска со Ansi C почетници . имам една задача но никако немозам да го ресам проблемот ! задачата бара : Write a program that will find if the phone number that is entered is from t-mobile , vip , one or some other operators !

јас ја имам направено, но во секој случај само првиот IF STATEMENT ми излегува значи и со 078 прво почвам и сепак YOUR NUMBER IS FROM T-MOBILE ми пишува .... ми треба брза помош ... фала ви многу :) !

#include <stdio.h>

int phoneNumber (int *a)
{
printf("Please enter your phone number:\n");
scanf("%d", &a[100]);
return 1;
}

int findOperator (int *a)
{
if ((a[2]==0) || (a[2]==1))
printf("Your number is from T-mobile");
else if ((a[2]==2) || (a[2]==8))
printf("Your number is from Vip");
else
printf("Your number is from an unknown operator !\n");
return 1;
}
int main ()
{
int a[100];
phoneNumber(a);
findOperator(a);

return 0;
}
Испечати го бројот за да видиш дали е добро вчитан. Овој дел најверојатно ти е грешен: scanf("%d", &a[100]). Пробај да го вчиташ бројот како низа од карактери.
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Испечати го бројот за да видиш дали е добро вчитан. Овој дел најверојатно ти е грешен: scanf("%d", &a[100]). Пробај да го вчиташ бројот како низа од карактери.

ммммм ... фала за replying fast :P ;

го пробав то што ми го кажа ,и кога се печати бројот ми излегува без првата 0 значит јас внесувам : 070123456 , и тука ми испечатува : 70123456 ? незнам точно зашто вака излегува :S ! ?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
ммммм ... фала за replying fast :P ;

го пробав то што ми го кажа ,и кога се печати бројот ми излегува без првата 0 значит јас внесувам : 070123456 , и тука ми испечатува : 70123456 ? незнам точно зашто вака излегува :S ! ?
Поради тоа што вчитуваш цел број (integer). Цел број не може да има прва цифра 0.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
@Scr0ptx
Код:
int a[100];
scanf("%d", &a);
Кога читаш низа од integer со scanf, како во примерот, ако низата ти почнува со 0 компајлерот
ќе помисли дека тоа е крајот на низата т.е дека низата ти е иницијализирана на NULL.
Во овој случај би морал да ги внесуваш елементите од низата на овој начин:
Код:
int i;
for (i = 0; i < size; i++) {
    scanf("%d", &a[i]);
}
Сепак вака корисникот после секој внес би морал притиска ентер.
Освен ако стриктно во програмата не е наведено дека мора да користиш scanf, за внес на низа од тастатура подобро е да користиш fgets. Еве ти ја изменета програмата, не сум ја тестирал, кажи ми дали работи.

Код:
#include <stdio.h>

int phoneNumber (char *a)
{
printf("Please enter your phone number:\n");
fgets(a, sizeof(a), stdin);
return 1;
}

int findOperator (char *a)
{
if ((a[2]=='0') || (a[2]=='1'))
printf("Your number is from T-mobile");
else if ((a[2]=='2') || (a[2]=='8'))
printf("Your number is from Vip");
else
printf("Your number is from an unknown operator !\n");
return 1;
}
int main ()
{
char a[100];
phoneNumber(a);
findOperator(a);

return 0;
}
Уште една работа за крај. Во овој пример можеби не ти се најде за потребно, но во иднина секогаш кога можеш, кога проследуваш низа како аргумент, проследувај ја и нејзината големина како посебен аргумент, ќе ти користи понатаму.
Инаку ако немаш аритметички операции или стварно голема потреба да користиш низа од integer, float, double....користи си char* и мирна ти глава :)[DOUBLEPOST=1451348642][/DOUBLEPOST]Уште нешто, за секакви ситни и крупни проблеми, како иден програмер треба да се запознаеш со http://stackoverflow.com/. Тука можеш да најдеш решение на многу проблеми поврзани со програмирање или да помогнеш на некој ако можеш и сакаш.
И за крај, ако сакаш брзо да провериш некој код, а немаш при рака IDЕ, compiler...
можеш тоа да го сториш на нет, има online компајлери, како на пример
http://www.tutorialspoint.com/compile_c_online.php
Поздрав
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom