Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
Ух, за вакво нешто најдобро да си го најдеш мајсторот што го правел решението, да не му чепнеме нешто што не треба па да не тужи за авторски права.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ух, за вакво нешто најдобро да си го најдеш мајсторот што го правел решението, да не му чепнеме нешто што не треба па да не тужи за авторски права.
па тоа е работата, мајсторот го средуваше ова ама штета што тогаш не го запишав :D Немам никаков контакт сега и не верувам дека би дошло до авторски права и такви работи бидејќи го користам само јас ова за една фирма.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
па тоа е работата, мајсторот го средуваше ова ама штета што тогаш не го запишав :D Немам никаков контакт сега и не верувам дека би дошло до авторски права и такви работи бидејќи го користам само јас ова за една фирма.
Отвори ги дбф фајловите со ексел и избриши што не ти треба. Нормално прво бекап за да не зезнеш некој битна релација.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Отвори ги дбф фајловите со ексел и избриши што не ти треба. Нормално прво бекап за да не зезнеш некој битна релација.
Имам пробано во notepad со бришење, еве сега и со ексел пробав и неупотреблив е програмот после тоа.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Кои јазици е најдобро да ги научам ако сакам да направам Андроид апликација? Со Јава или C? Со програмирање немам искуство, освен малку C++ во средно.

Имам идеја за апликација што планирам да ја спроведам, ништо комлицирано, но мерак ми е сам да научам да ја направам. Реално, на колку време можам да се надевам да научам еден од јазиците?
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Ми треба помош.
Правам апликација преку Forms Application всушност тоа е еден вид квиз. И сега сакам да користам рандом броеви за да отворам од моите 50 прашања на пример 30 меѓутоа имам проблеми бидејќи рандомите се во низа. Ако може некој да помогне ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
Ми треба помош.
Правам апликација преку Forms Application всушност тоа е еден вид квиз. И сега сакам да користам рандом броеви за да отворам од моите 50 прашања на пример 30 меѓутоа имам проблеми бидејќи рандомите се во низа. Ако може некој да помогне ?
Пиши ги линиите код што те мачат, па ќе пробаме да помогнеме.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.135
Поени од реакции
1.068
Ми треба помош.
Правам апликација преку Forms Application всушност тоа е еден вид квиз. И сега сакам да користам рандом броеви за да отворам од моите 50 прашања на пример 30 меѓутоа имам проблеми бидејќи рандомите се во низа. Ако може некој да помогне ?
Прашањата ги чуваш во низа ? Да речеме дека имаш 50 прашања а сакаш да избереш 30. Алгоритмот оди вака.
Креираш една празна листа или низа од 30 елементи.

Генерираш еден рандом број од 1 до 50. Проверуваш дали тој број бил претходно искористен (Дали тоа прашање е веќе земено). Ова можеш да го провериш на повеќе начини. Еден начин е да имаш множество (пр. HashSet во java) и да проверуваш дали бројот се наоѓа во множеството. Ако се наоѓа, тогаш значи дека треба да изгенерираш нов број.
Ако не знаеш за податочни структури од тип на множество, листа, мапа, те советувам да истражуваш малку повеќе бидејќи многу го олеснуваат процесот на решавање вакви проблеми.
Ако не сакаш да правиш нешто вакво, тогаш можеш изгенерираните рандом броеви да ги чуваш во низа и при секое генерирање на нов рандом број да проверуваш дали се наоѓа таму.
Да претпоставиме дека си нашол прашање кое не е земено до сега (рандом број кој се појавува прв пат). Нека биде 8. Сега го земаш прашањето на 8ма позиција и го ставаш во новата низа (таа што ќе ги содржи тие рандом прашања).
Сето ова ќе го повториш 30 пати.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
private void Form3_Load(object sender, EventArgs e)
{
Random rand = new Random();
int r;
for (int i = 0; i < niza.Length; i++)
{
r = rand.Next(1, 26);
if (!niza.Contains(r))
{
niza = r;
}
else
{
i--;
}
}
private void button_Start_Click(object sender, EventArgs e)
{
label1.Visible = false;
button_Start.Visible = false;
comboBox1.Visible = false;
timer1.Start();
for (int i = 0; i < niza.Length; i++)
{
switch (niza)
{ tuka e da se menat label I button text vo case;
}
Прашањата ги чувам во стрингови 50 се и сега треба на пример 26 наизменично. Меѓутоа незнам како да средам да ми го даде второто прашање кога ќе се кликне копчето.
[DOUBLEPOST=1461264782][/DOUBLEPOST]Проблемот е среден.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
Zdravo na site. Nekoj ako moze da mi kaze kako da se vpisuva bukvi direktno Vo desktopot so c#
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
@Bridger како бе друже менуваш референци од интеџер дирекно на низа. Или јас нешто не разбирам.

Дефинирај си Dictionary или DataTable, стави ги прашањата во неа, и со помош на Rand генерирај кое прашање да се извлече и после
вади ги прашањата од речникот или DataTable-от. Направи форма да додаваш и одземаш нови прашања (да биде динамички целата работа). :)

После, во самото копче стави еден метод да ти генерира рандом бројчиња, и ќе ги користиш тие бројчиња како индекс да ти вади податоци од самата структура на подоатоци (дали речник, или дататаблица).

Дефинирај си исто UserSetting во Properties.Settings.Default еден SpecializedStringCollection кадешто ќе ги чуваш прашањата кои веќе одреден корисник ги одговорил (за да избегнеш преповторување).


Дај користи посалам имиња на променливите, и не мешај behavior и data-structure/data-management во самата форма. Дефинирај си методи/или класа со методи да ти ја врши работата. Ем кодот ќе ти биде почист, ем модуларен. :)
 
Член од
31 јули 2012
Мислења
29
Поени од реакции
43
Дечки, не знам дали ова е вистинското место за постирање, ама ќе го пишам тука, најсоодветно ми беше, ако не, кажете каде да одам ;)

Имплементирав код од Google AdSense на WordPress станата што ја имам (www.bloggermob.com), ама сега местово каде што треба да биде рекламата ми е само празно. Не знам што би можело да ми биде грешката, а и немам некое особено познавање во програмирање.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
предлог добра страна кај што има објаснување за Big 0 notation, конкретно за пресметување.Расчепкав малце низ нет ама некако не добив презицен одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom