Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
7 ноември 2021
Мислења
26
Поени од реакции
21
Здраво дечки.
Во план имаме со тимов да направиме еден мини статичен веб сајт на кој се прикажува високо квалитетна мапа(.svg, .png...) од Скопје и нејзините ЈСП рути, станици итн. Истата да биде почитлива, поквалитетна и појасна верзија од официјалната .jpg ЈСП мапа.
Пробав разни сајтови како OpenStreetMap, studio.mapbox.com, Google Maps и др. за симнување на детални мапи од Скопје, но ниедна не даде добар резултат. Или дава празни мапи или .jpg мапи со никакви детали и квалитет. Потребни ни се барем да се прикажуваат до негде рутите и станиците, па потоа малце би го едитирале за да се софпадне со нашата идеа(ептен ако мораме би едитирале празна мапа или уште помоло од скреч).
Даденава мапа е супер почеток, но сајтов не ни дава да симнеме транспортна мапа, а со screen shot од далеку се губат деталите.
1638537116041.png


Исто така и оваа мапа во мое мислење е одличен пример за транзитна мапа(тука).
Ако може да ме посочите на некој начин да најдам/симнам некоја ваква слична мапа?
Исто така пошо сајтот нема да е хостиран на некој сервер со најјаки ресурси ме интересира ваше мислење во кој формат би било најдобро да се прикаше мапата на сајтот за најбрзо да се лоуда, да не кочи али сепак да го задрши својот квалитет? (дали .png, .svg...)
Leaflet или OpenLayers се најдобри опции само место стандардните вектори ќе користите нешто друго. Мапата на сликата доаѓа од тука
https://www.thunderforest.com/ од тука дозволуваат превземање 150.000 вектори месечно бесплатно, ако ви требаат повеќе треба да платите или на opensteetmap ќе видите кај праќаат requesti и ќе си го земете нивното apiKey :pos:
1638549665606.png
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Leaflet или OpenLayers се најдобри опции само место стандардните вектори ќе користите нешто друго. Мапата на сликата доаѓа од тука
https://www.thunderforest.com/ од тука дозволуваат превземање 150.000 вектори месечно бесплатно, ако ви требаат повеќе треба да платите или на opensteetmap ќе видите кај праќаат requesti и ќе си го земете нивното apiKey :pos:
Прегледај го приврзокот 315389
ако ви требаат повеќе треба да платите или на opensteetmap ќе видите кај праќаат requesti и ќе си го земете нивното apiKey :pos:
Ми се свиѓа твоево размислување. Why don't go directly to the source?. :LOL:
За жал кај у нашиов случај плаќање за вектори или API најверојатно нема да е опција(или па нешо минимално). Ми се свиѓа сајтов, но сепак ќе гледам да ги користиме библиотеките шо ми ги препорачавте ти и @Lester Freamon .
Најпрво ќе глеаме со групава моја да воведеме функционалност да може да се кликне на некој обичен HTML линк и тој да линкува на специфична автобуска станица на мапата според пректходно дефинирани координати(географска ширина и должина).
 
Член од
21 март 2014
Мислења
515
Поени од реакции
378
Некој совет за cloud hosting, пред да почнам да експериментирам, ми изгоре главата од опции..
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.417
Поени од реакции
29.980
Kako da simnam editor za c#
Nisto konkretno na youtube ne vidov.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Пред некое време од другар чув за GitHub copilot и кога го разгледав видов дека може да ми е од корист. Земав да го инсталирам како plug-in во VS-Code, ми рече да се пријавам на GitHub акаунтот и ми даде некаков токен(за верификација) и вели:
  1. Copy the token.
  2. Switch back to VS code.
  3. Click Signing in to github.com... in the status bar.
  4. Paste the token and hit enter.
но проблемот е што не ми дава опција во статус барот за да се верифицирам, но кога отидов на нивниот сајт видов дека сум бил на waiting list за користење. Упорно ми го дава само ова.
1640337090763.png
Некакви искуства со ова ?
Колку што сфатив е дека секој може да го користи.
 
Член од
7 ноември 2021
Мислења
26
Поени од реакции
21
Здраво дечки.
Пред некое време од другар чув за GitHub copilot и кога го разгледав видов дека може да ми е од корист. Земав да го инсталирам како plug-in во VS-Code, ми рече да се пријавам на GitHub акаунтот и ми даде некаков токен(за верификација) и вели:
  1. Copy the token.
  2. Switch back to VS code.
  3. Click Signing in to github.com... in the status bar.
  4. Paste the token and hit enter.
но проблемот е што не ми дава опција во статус барот за да се верифицирам, но кога отидов на нивниот сајт видов дека сум бил на waiting list за користење. Упорно ми го дава само ова.
Прегледај го приврзокот 317412
Некакви искуства со ова ?
Колку што сфатив е дека секој може да го користи.
1640362020260.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom