Општи дискусии за ТВ серии

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
За разлика од другото ѓубре од серии што ги форсираат моментално, што на нетфликс, што онака, гамбитот е одлична. Не е ремек дело, али не е за толку хејт. Башка што е минисерија и нема да замараат со разводнета приказна во наредни сезони. Иако има куп што замараат по нет за втора сезона, се надевам дека на бизнисмениве нема да им текне тоа.

Во форсирање на ѓубре, вие што ја гледавте Емили во Париз, можете да се радувате на втора сезона.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.726
Gambitot ima problemi so napikuvanje tvtropes kolku sho moze poveke.

Likovite opsto se mnogu povrsni, licen favorit od lik mi bese majkata, bese mess.

Ne znam koi se razlikite megu knigata i serijata, ne me interesira tolku da gi ispituvam, ama se oseka deka glavniot lik e napisan od perspektiva na maz.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
The Third Day, минисерија на HBO со Џад Лоу во главна улога е нај-fucked-up серија што сум ја гледал во животот. Човек кој за годишнината на смртта на својот син оди на местото каде што бил убиен, среќава девојче кое сака да се самоубие, ја спасува, и ја носи во нејзиниот дом, полуостровот Осеа кој кога ќе надојде плимата станува остров, потполно отсечен од надворешниот свет. Сем (Џад Лоу) останува заробен таму, среде островјаните кои се приврзаници на некоја чудна паганска религија, среде култови, мистериозни случувања, ритуални жртвувања (на луѓе!!!), и место на кое никому не може да верува. Ако сакате чудни ствари, притоа со одлична кинематографија каде буквално секој кадар може да остане врамен како слика во вашата дневна соба, или позадина за вашиот компјутер, и да немате појма што по ѓаволите се случува - ова е срањето за вас! Нема да најдете ништо налик ова. Плус, само 6 епизоди се. Give it a try!

@wot , имам впечаток дека тебе особено ќе ти се допадне.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
The Third Day, минисерија на HBO со Џад Лоу во главна улога е нај-fucked-up серија што сум ја гледал во животот. Човек кој за годишнината на смртта на својот син оди на местото каде што бил убиен, среќава девојче кое сака да се самоубие, ја спасува, и ја носи во нејзиниот дом, полуостровот Осеа кој кога ќе надојде плимата станува остров, потполно отсечен од надворешниот свет. Сем (Џад Лоу) останува заробен таму, среде островјаните кои се приврзаници на некоја чудна паганска религија, среде култови, мистериозни случувања, ритуални жртвувања (на луѓе!!!), и место на кое никому не може да верува. Ако сакате чудни ствари, притоа со одлична кинематографија каде буквално секој кадар може да остане врамен како слика во вашата дневна соба, или позадина за вашиот компјутер, и да немате појма што по ѓаволите се случува - ова е срањето за вас! Нема да најдете ништо налик ова. Плус, само 6 епизоди се. Give it a try!

@wot , имам впечаток дека тебе особено ќе ти се допадне.
Bas ke i dadam sansa. Thank you.

Denovive izgledav

Breeders, so hobitot martin freman, nikogas poveke ne sum sakal da nemam deca, pocnuva mnogu smesno a zavrsuva malku mracno. Solid watch 8/10

Dave, loosely based na raperot lil dicky, mnogu e awkward, specificen humor ima u FX, pred toa Cake! gledav od niv, do sea se nemam razocarano, sepak nivna e Sunny in Philly, tuka bi go tagiral @Red John
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Доколку сакате серија во која има константно викање до тој степен што на моменти мора да пуштите на mute, за да ушното тапанче и мозокот се стабилизираат од звучниот шок што го претрпеле, доколку сакате серија кај што користат една ебена пцовка у секоја епизода по милион пати ("cocksucker"), доколку сакате серија кај што жени пцујат и зборат како уличарки, доколку сакате серија во која се собрани глумци со најиритантни можни гласови (во оваа категорија доминира женски лик), доколку животот ви е премногу брз и интересен, а сакате малку да ви здосади, тогаш топло ви препорачувам да си ја пуштите DEADWOOD.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Доколку сакате серија во која има константно викање до тој степен што на моменти мора да пуштите на mute, за да ушното тапанче и мозокот се стабилизираат од звучниот шок што го претрпеле, доколку сакате серија кај што користат една ебена пцовка у секоја епизода по милион пати ("cocksucker"), доколку сакате серија кај што жени пцујат и зборат како уличарки, доколку сакате серија во која се собрани глумци со најиритантни можни гласови (во оваа категорија доминира женски лик), доколку животот ви е премногу брз и интересен, а сакате малку да ви здосади, тогаш топло ви препорачувам да си ја пуштите DEADWOOD.
Играше на времето на Сител и ептен ми беше одвратна. Дефинитивно една од најиритантните серии.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Не ми се верува дека 13 години вешто ја избегнувам "The Big Bang Theory". Требаше сосема рандом да кликнам лајк на една група за амерички ситкоми за да се заразам, иако низ годините милион пати ја фаќав на телевизија али ниеднаш не ми привлече внимание.

Уште едно во низата ремек дела на Chuck Lorre.


Се газам на Воловиц, еден од најдобрите кастинзи според напишаната скрипта, нормално после Дел Бој.

Види му фаца ... :pos::pos::pos:

Прегледај го приврзокот 275779
Воловиц е најинтересен лик во серијата дефинитивно.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
30 monedas извади одлична пилот епизода. Режисер е Алекс де ла Иглезија, кој прати европски филмови, треба да го знае типов. Продукција на ХБО.

Одлична прва епизода со мистерија и чат-пат хорор елементи. Едвај чекам нова епизода.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
На што гледате серии ? Јас претежно на stremio, ама е многу слаб со преводи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom