Најекономично греење и ладење

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Јас се раководев од искуството и препораките од корисниците.
За Самсунг и Хајсенс, немам прочитано искуство на корисник.
Сум читал за Хајсенс Енерџи и Енерџи Про, првите впечатоци се задоволителни.
Тундрата има и добри резултати на тестови и задоволни корисници.
Битно е во какви услови ќе ја користиш. Како што читаш, секому просторот и потребите, па и очекувањата се многу различни.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Колку би била разлика во потрошена енергија доколку климата се користи на 5 брзина и на 7 брзина, а на иста зададена температура, да речиме 25 степени?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
Колку би била разлика во потрошена енергија доколку климата се користи на 5 брзина и на 7 брзина, а на иста зададена температура, да речиме 25 степени?
Prosečno ako modulira okolu minimumot 3.5-ka okolu 50 W, vo povisokite režimi ako vleče 800W vo 5-ta, vo 7-ma očekuvaj do100- tina W pomalce, zavisno od klima do klima i prostorot, otprilika tolku.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Колку би била разлика во потрошена енергија доколку климата се користи на 5 брзина и на 7 брзина, а на иста зададена температура, да речиме 25 степени?

Кај мене е 10% помалку во 4/5 брзина, во однос на 1-ва брзина.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.222
Поени од реакции
2.921
Колку би била разлика во потрошена енергија доколку климата се користи на 5 брзина и на 7 брзина, а на иста зададена температура, да речиме 25 степени?
Веројано зависи од модел до модел.....
Со поголем фан да имаш иста температура на издув би значело и поголема потрошна - се разбира и поголема добиена топлина со поголем COP.
Автоматски споено мислење:

Manulac a zosto ne kazes deka i Lifto ne go grees gledam ubavi sliki imas vo lift slikan, sigurno i patokazi imas nakade da ode topliot vazduh e samo ne znam dali i semafori imas postaveno :popce: ajde ocekuvame edno video so defrost da videme batkata kolku :drk: ke se isprazni.
Гледам и на фејсбук си ми гледал слики.... друго нешо дан треба.... инстаграм, твитер да ти дадам?
И снепчет ако побараш...

За тоа... манулач.... патокази и семафори по дома... и количество на празнење... те препраќам кај @Коста Сениор на час по култура.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
eve sega se vkluciv i sto gledam Dno od covek si bil be ti , ako sakas dojdi vo zivo ke gledas kako raboti pa ti si bil bezobrazen manipulator da si igraes so slikive moi da \gi fotosopiras pa ti si seljacina golema nemas druga rabota i si igrae majtap ovde , jas ne sum manipulator a ti toj Zlatko mzoe doma da si go noses ili kaj nego da mu otides pa da sis e raduvate na aparaturata na usisi na izduvi na copove mopove pa da si pravete eksperimenti so negovata klima i da se raduvate kolku slabo torse i kolku mnogu gree , ti nemas gram mozok ovde si samo za da igraes majtap jas sum kazal nikoj ne vregam ama ova ne e za prostuvanje
ti sigurno na sliki ne veruvas ama toa si e tvoj problem

Luge bas bi sakal da mu go vidam suratot na ovaa #micko88 bas me interesira koj stoi pzoadi ovoj profil eve davam 50 evra da doznaeme koj e pozadi ovoj profi sramota od covek si bil be ti ti najverovatno vo p0odmornica si napraven pa se ti ode naopacku i brojki i sliki.
samo eden sbor od podaleku od takvi kako tebe MRS
Многу опасен си бил ти,гледам и потерница од 50е.си распишал по мене.Тражи се жив или мртав :).Кога ќе ме го видиш суратов, сурат во сурат на мегдан ќе ми излезеш или со клуч колата ќе ми ја изгребеш.Кога тогаш со таков однос ќе налеташ на некој како што заслужуваш па после ќе плачеш.Со оглед на тоа дека имаш многу постови слични на рекламите од Топ Шоп:) ме заинтересира колку имаш температура на издув,и јас да знам и другите да знаат па ако проценам дека е добра климата можеби ќе си купам и јас.Сликите јавно си ги објавил така да достапни се на цел свет а јас ги преправив со цел
да докажам дека лесно се преправаат и да докажам зошто не верувам на слики.Затоа побарав видео да направиш бидејќи потешко се манипулира а може и повеќе да се види. Еве во колку постови напишал дека грее 80кв.со клима немезис 7 и дека бил многу задоволен од потрошувачката.А во други постови приметив дека не испушта можност да каже дека е климата e иста како Амбер само немезис бил поевтин.Место за сомнеж дека си продавач има но оставам можност дека не сум во право и дека све ова е случајно.По цела ден си на форумов направи едно видео од 10-тина м.

 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.222
Поени од реакции
2.921
Golema greska se pravi sto lugeto sto citaat a neznaat mislat deka so edna jaka klima od edna soba ke se great drugite. Za nekoe po kvalitetno greenje samo multisplit ili klimi vo sekoja soba mu e majkata.( smeta duvanjeto na maksimum na klimata)
За се си има намена, ако клима 12ка е наменета за простор до 30м2 зошто и ставаат највисока брзина на вентилатор од 800-900m3/h.
И ставаат за ко ќе нема никој во просторијата таа да грее со максимални перформанси.
Значи додека си на работа, или додека спиеш во спална, климата во дневна да грее најекономично што може.

Za brendovite voopsto ne se slozuvam, ama za muabetot si potpolno vo pravo. Klima ured e lokalen ured, samo za vo prostorijata kade sto se montira. A mestenja vo hodnici vo pretprostorii pa ke duvala niz edna preku druga preku treta soba pa krivini pa regali pa plafoni spusteni pa itn...... Ova se edni od najcestite greski pri izbor na klima ured i negova mestopolozba.
За клими во секоја соба не се сложувам, се разбира доколку не е потребно во секоја соба преку цел ден да е пријатно и комотно за седење ама верувам дека тоа не е случајот со спалните.
Највисок фан навистина не е пријатен доколку дува директно во луѓе.... ако не дува директно може се трпи но сепак е прегласен (кај мене на Мицу LN35 макс фан е 822m3/h а некаде минимумот е близу толку) не знам како тие луѓе го трпат ама што да се прави немаат потивка опција :(

Конкретно за кај мене, преку ден скоро ич не го користам.... барем додека работам од дома и 95% од времето сум дома.
Инаку би го користел од 2 до 4 на евтината тарифа доколку одев на работа во канцеларија, таман за кога ќе се приберам дома после 5.
Преку ноќ почнав да го користам редовно. Морам да кажам дека се слуша по малку и во спална дека со разотворени врати.... но верувам многу помалку отколку да имам засебна внатрешна единица поставено и во спалната.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.568
Поени од реакции
5.213
Da si baras, odma nova.
Автоматски споено мислење:


Pravite muabet za kuki bez izolacija, katastrofa. Zemete izolirajte gi, ne arcite pari za gluposti.
Ne e veke komunizam, umre toa, ke si ja sviete opaskata, ke izolirate objekt, pa posle uzivajte.
Да само што не секогаш се проблем парите некогаш и капиталистичката администрација што ја имаме кочи, па така поделба на дворно место кое е државна сопственост неможе да се реши од 2009 година и не ти дозволуваат да поставиш скеле и да работиш
Размонтираа скеле дојде полиција не било нивна надлежност што загрозуваат безбедност на работниците
и еве просветли ме како да го изолирам објектот?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Inventor Nemesis Pro 7 kw si krcka so 1050-1100w potrosuvacka a gream okolu 80 kvadrata vo dnevna 24 - 24.5 stepena a vo drugite dve sobi 21 stepen vo silent mod.
Јас ова истото го знам од другар кој ја има истата клима Nemesis 24(обичен Amber не е нордик) во скоро сличен простор по површина само што е стан на 11 кат последен и со голема површина на алу.прозори,зграда од 80тите. Во поголемата спална ја има ставено старата LG додека Nemesis работи во 50кв.+ догрева помала спална а до пред две години се грееја на дрва со *еленче* и LGто. Не треба да ве чуди таа клима така да работи на прв вентилатор во секој момент е барем 55* на издув и количина од 800 кубни на топол воздух без мака!



Za 76 m2 stan so aluminiumski prozori stiropor 10cm izolacija zemav edna amber 5.5 i edna fary 3.5. Planiram da go gream cel stan i dvete da rabotat 24h cela sezona. Iskustva so amberot nekoj deka so faryto do sega samo pozitiva gledam koj go stavil.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Тебе те испуштивме,ама за тебе нема зимо. Ти тука ке напишеш искуства за Амберот!
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.568
Поени од реакции
5.213
Не го бранам бе бот. За разлика од тебе и пар продавачи на еден или друг бренд, јас сум корисник и немам никаква финансиска придобивка.
Затоа и Ви укажувам на сите дека ве излизга и дека сите се закачивте за сликите. Токму и тоа е поентата дека слики лесно се манипулираат. Затоа и бара видео како @zlatko_ti412 што има ставено на пар наврати.

целта на темава е за баш таквите да имаме најголема финансиска придобивка ама не е секогаш според планираното
Golema greska se pravi sto lugeto sto citaat a neznaat mislat deka so edna jaka klima od edna soba ke se great drugite. Za nekoe po kvalitetno greenje samo multisplit ili klimi vo sekoja soba mu e majkata.( smeta duvanjeto na maksimum na klimata)

Во 95% од времето ова што го напиша е точно. Ама искрено мн зависи и од сабилноста на струјата во подрачјето, зашто има места во мкд каде губење на фаза е секојдневие. И замисли сега стално губиш фаза кај што ти е климата ама низ другите соби имаш струја во сите приклучоци. Иако да и јас пре би рекол да се иде со една голема надвор и 3 внатре него секаде посебно (или уште подобро голема со две внатрешни и една посебна клима плус)
последните неколку страни се изначитав муабет за попредок.Ајде уште еднаш да прашам тука до некоја добра душа која има одлично познавање за клими да предложи инвертер3.5 до кај 25-27.000денара.Има ли некој таков да ми посочи добра клима за тие пари?
Јас би идел со Тундра за тој ценовен ранг, зависи од тоа колку имаш топлотни загуби ама ако просторот ти е добро изолиран и немаш енормни загуби би требало да немаш проблеми. Базирано според искуства кои ги споредиле други членови на форумов или други форуми, што не значи дека они не лажеле. Да ме прашаш за климите што јас ги имам па да тврдам што постирам :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
За се си има намена, ако клима 12ка е наменета за простор до 30м2 зошто и ставаат највисока брзина на вентилатор од 800-900m3/h.
И ставаат за ко ќе нема никој во просторијата таа да грее со максимални перформанси.
Значи додека си на работа, или додека спиеш во спална, климата во дневна да грее најекономично што може.



За клими во секоја соба не се сложувам, се разбира доколку не е потребно во секоја соба преку цел ден да е пријатно и комотно за седење ама верувам дека тоа не е случајот со спалните.
Највисок фан навистина не е пријатен доколку дува директно во луѓе.... ако не дува директно може се трпи но сепак е прегласен (кај мене на Мицу LN35 макс фан е 822m3/h а некаде минимумот е близу толку) не знам како тие луѓе го трпат ама што да се прави немаат потивка опција :(

Конкретно за кај мене, преку ден скоро ич не го користам.... барем додека работам од дома и 95% од времето сум дома.
Инаку би го користел од 2 до 4 на евтината тарифа доколку одев на работа во канцеларија, таман за кога ќе се приберам дома после 5.
Преку ноќ почнав да го користам редовно. Морам да кажам дека се слуша по малку и во спална дека со разотворени врати.... но верувам многу помалку отколку да имам засебна внатрешна единица поставено и во спалната.
Najvisok fan stavaat za da zgree ili izladi brzo ako raboti autofanot koj kaj mutsu na grenje ne go biva.
Televizija kako slusas na slusalki e ne e toa greenje toa ne e toa.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
целта на темава е за баш таквите да имаме најголема финансиска придобивка ама не е секогаш според планираното
Другар си ме цитирал, ама не си разбрал на што алудирам. Се обраќав на член кој што продава клими од одреден бренд и има финансиски бенефит од тоа ако продаде плус. ;)
 
Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
Многу опасен си бил ти,гледам и потерница од 50е.си распишал по мене.Тражи се жив или мртав :).Кога ќе ме го видиш суратов, сурат во сурат на мегдан ќе ми излезеш или со клуч колата ќе ми ја изгребеш.Кога тогаш со таков однос ќе налеташ на некој како што заслужуваш па после ќе плачеш.Со оглед на тоа дека имаш многу постови слични на рекламите од Топ Шоп:) ме заинтересира колку имаш температура на издув,и јас да знам и другите да знаат па ако проценам дека е добра климата можеби ќе си купам и јас.Сликите јавно си ги објавил така да достапни се на цел свет а јас ги преправив со цел
да докажам дека лесно се преправаат и да докажам зошто не верувам на слики.Затоа побарав видео да направиш бидејќи потешко се манипулира а може и повеќе да се види. Еве во колку постови напишал дека грее 80кв.со клима немезис 7 и дека бил многу задоволен од потрошувачката.А во други постови приметив дека не испушта можност да каже дека е климата e иста како Амбер само немезис бил поевтин.Место за сомнеж дека си продавач има но оставам можност дека не сум во право и дека све ова е случајно.По цела ден си на форумов направи едно видео од 10-тина м.


Znaci vaka jas sum se greel na drva vo 2018 se resiv za klima bratot gore nad mene imase Beko 7kw ne go zatopluvase bidejki bese on of klima na sekoj saat defros nadvoresniot del po 2 santima mraz fakase 2017 krajot bese toj kupi Vivaks 5,5 kw ispadna deka e slaba ne zadovolitelna za toj prostor pa pak go namesti Bekoto vo hodnikot za da gi gree i drugite dve spalni, ista kuka ist raspored nad mene zivee, jas barajki po net gledam ja falat Amber mokna klima se odluciv za nea i se javuvam pravam muabet ja nemat na zaliha noemvri mesec bese toa mi kazaa sredinata na dekemvri ke dobijat pak kontaktiram nemat dobieno a drvata mi se pri kraj taka da kazam, mine nova godina pak prasuvam ne znaele tocno koga ke dodje pratkata so roba.
Jas sum od Stip vo meguvreme vo stip vo nova prodavnica butik vleguvam januar mesec gledam mnogu toplo prijatno ja zagleduvam klimata na Amber odam nakaj nea citam inventor Nemesis Pro i taka pobarav po net mi izleze jivi firmata od gevgelija se javiv napravivme muabet iako tie ne znaea mnogu za nea jas e najdov na grckata strana Invertor nemesis https://www.inventorairconditioner.com/air-conditioning/wall-mounted-air-conditioners/nemesis-pro
tami simnav specifikacii simnav i od amberot komaj se e isto kako sto procitav deka Invertorot Nemesis se proizvedeni vo Gree za grcki pazar pod toa ime, i taka otidov vo gevgelija ja kupiv i tie kontaktiraa so eden serviser od Stip da e namesti za da vazi garancijata i imam garancija 2 god bezuslovno i 8 godini so doplata od 800 denari eve sega vo februari treba da gi viknam da dojdat da iscistat sredat proverat i da e produzat garancijata znaci vo februari isetkuvaat tie 2 godini e toa e toa.
Jas ne sum nikakov diler na klimi ni prodavac ni pak imam nekoj pridobivki od toa ednostavno site ovde pisuvaat za svoite klimi pa i jas pisuvam ni sum izlazal ni sum nesto dodal ni pak izlazal,i ti e velicis tvojata mitsubusi i na Zlatko bidejki gledam imate isti jas ne sum fanatik i da sedam po cel den na forumot, vcera si pisuval posle toa eden kup komentari a jas se vkluciv posle 20h gledam deka si kontra sekogas kon drugite brendoe samo Mitsubisi go priznavas za brend.
Sekoj so sreka neka si gi koristi klimite nekoj ke e zadovolen nekoj ne ima sekakvi klimi ne znaci ako e najskapata od 100 bona deka ke e i podobra i od poeftinata , tie sto imat pari neka kupuvaat tolku sum odvoil tolku sum dal i ne sum zgresil eve zosto da go velicam nemesis goga sega gledam deka imaat samo 11 komada 7 ci ostanato vo jivi gevgelija znaci 5 ki i 3 ki nemaat mozebi nema poveke uvoz na taa klima.
toa e od mene jas sum zadovolen od klimata pa sega veruval ne veruval toa e mozes da vides na slikive jas preska vidov deka si ima ostaveno traga koga s slikana saat minuti i sekundi i na saatite vo sobata sto se vremeto e isto pa ti veruval ne veruval toa e.
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom