Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.976
Има и кај нас "таленти"! Ете некаде на почеток на темава имаше еден што продаваше "руски подморници".
Да незнае човек кого да жали повеќе! Дали изумителиве што мислат дека Тесла работел како нив на принцип проба/грешка,или едноставно луѓето што им веруваат...
Zamisli vadi COP 10, so edno polovno motorče od veš mašina od 1 Kw vadi najmalce 10Kw i toa na -30C!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ај да споделам туѓо искуство...
Со бивш колега со кого се немав видено може цела година вчера онака падна муабетче за греењево со климиве, а тој во есента 2018 кога јас ја земав Грее Хансол 3.5ката тој зеде Haier Tundra 5ka пошто тогаш баш во ек ги биеше добар глас за парите и еуровентот.

Тогаш ја зеде од Сетек со 2 години гаранција и сега пред 2 месеци кога почнал грејна сезона забележал доста разлика во капацитетот спрема претходните години. Иако сепак греела - разликата била огромна од тоа што се сеќава од лани.... вика колку и да ја изјачам над 40С издув не можела да крене иако надвор фучела и тргала максимим струја како лани.... лани вика 60С на издув годинава над 40 не сака.

После викање еден сервисер па втор сервисер, дошле до заклучок дека надворешниот изменуваш тишел или така нешто не знаеше точно да ми каже што било крајниот заклучот битно не можело да се сервисира и фала богу 1 месец пред истек на гаранцијата од Сетек му се нафатиле да му ја заменат за друга клима во иста вредност.

Избрал Hisense 5ка (Hisense DJ50XA0BG / DJ50XA0BW)
Засега впечатоците од Хајсенс му се дека како поекономична му се гледала спрема Хајерот... ама и како послаба.
Исто уште од ова време правела чести кратки/суви дефрости, на секои 40 минути вика прави по 3-4 минути таков дефрост.

Некој што има Хајсенс да потврди/побие приказна?

Јас сепак пренесувам приказна од трето лице не можам да стојам зад ова но реков може ќе е корисно на некој... како ќе биде во иднина ако добијам пак инфо ќе пренесам...
Pred se e za pozdravuvajne toj poteg pogotovo sto e od Setec toa napraveno zamena na ured so prikraj na garancija,e sega mu dale poevtina klima od negovata tundra koja sto ja zemal ako bila ne nekoi akcii od 33~36k a hisens e 29k i e najevtina varijanta DJ,serijata na hisens ...
e sega taman ke ne informiras kako ke raboti hisens, ali ako sega veke pravi D,f sto bi pravela narednata nedela/mesec ...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Pred se e za pozdravuvajne toj poteg pogotovo sto e od Setec toa napraveno zamena na ured so prikraj na garancija,e sega mu dale poevtina klima od negovata tundra koja sto ja zemal ako bila ne nekoi akcii od 33~36k a hisens e 29k i e najevtina varijanta DJ,serijata na hisens ...
e sega taman ke ne informiras kako ke raboti hisens, ali ako sega veke pravi D,f sto bi pravela narednata nedela/mesec ...
Neznaev deka DJ 50 e tolku evtina.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Pred se e za pozdravuvajne toj poteg pogotovo sto e od Setec toa napraveno zamena na ured so prikraj na garancija,e sega mu dale poevtina klima od negovata tundra koja sto ja zemal ako bila ne nekoi akcii od 33~36k a hisens e 29k i e najevtina varijanta DJ,serijata na hisens ...
e sega taman ke ne informiras kako ke raboti hisens, ali ako sega veke pravi D,f sto bi pravela narednata nedela/mesec ...
A ova sega sto go citam me zaprepasti ...ej a nie sakame vo eu... cccc so restrikcii kako vo 1970 e sto napravija site napred 10 cekori nie 30 nazad ..! eh makedonce ...tesko nas ako dojde vaka ...ili ke ja kacat +10% strujata ..i strujata ke stane luksuz samo za bogati*
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Pred se e za pozdravuvajne toj poteg pogotovo sto e od Setec toa napraveno zamena na ured so prikraj na garancija,e sega mu dale poevtina klima od negovata tundra koja sto ja zemal ako bila ne nekoi akcii od 33~36k a hisens e 29k i e najevtina varijanta DJ,serijata na hisens ...
e sega taman ke ne informiras kako ke raboti hisens, ali ako sega veke pravi D,f sto bi pravela narednata nedela/mesec ...
Нема да можам баш да кажам.... којзнае кога ќе се сретнам пак наредно со колегата, корона сеа нема многу многу дружби...
Не знам колку ја зеде на времето а инаку и Хајсенс во Сетек сега вика дека е 35к само на промо цена е 29к
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Neznaev deka DJ 50 e tolku evtina.
epa kako bese kolku pari tolku muzika ...ama neli ovie hisense vikaja so gmcc kompresor ovaa dj18ka pisuva so HIGHLY Hitachi ,kompresor ili ovie od setec povtorno pecatna greska ...
Автоматски споено мислење:

Нема да можам баш да кажам.... којзнае кога ќе се сретнам пак наредно со колегата, корона сеа нема многу многу дружби...
Не знам колку ја зеде на времето а инаку и Хајсенс во Сетек сега вика дека е 35к само на промо цена е 29к
Ne mora direktno neli sega so samava korona se po viber pravime ili fb, jas so pola prijateli/drugari taka komunicirame nema setajne, inaku i tundrata 2018 za istov Black/ popust bese 33k.!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Zamisli vadi COP 10, so edno polovno motorče od veš mašina od 1 Kw vadi najmalce 10Kw i toa na -30C!
Имам една приказна,во споредба со се што се има изнапишано тука се надевам нема да излезе спам...
Пријател мој имал вујко што "собирал магнети" за да ги проучува и да експериментира со нив!? Според него магнетизмот уште бил мистерија која криела многу тајни!?
Океј! Секој со свое хоби... плус типот имал средно електро завршено,па си помислив дека и прави нешто со магнетите...
Една вечер се погодувам на гости заедно со вујкото. И муабетот вака-така тргна накај физика,или да бидам попрецизен "метафизика".... зошто типов незнам ни како школо воопшто завршил! Одма ми стана јасно зошто работи нешто трето а не е електричар.(веројатно струја одма ќе го отепа ако проба да смени сијалица :ROFLMAO: )
Елементарно непознавање на основни закони во физика! Живци ме фатија! Ај ќе разберам да незнае да реши диференцијална равенка,на Максвел равенките,на Дирак... Ама типов имаше проблем уште со Фарадеј и најосновни концепти што се учат уште седмо,осмо!
Е такви се повеќето "иноватори"!
И затоа сите завршуваат со некоја механичка врска,лостови,брегасти и слично во нивните уреди! ...или мотор од машина за перење :ROFLMAO:

П.С.битно на сите Никола Тесла им е идол и ја фалат неговата генијалност без да знаат дека за разлика од нив Тесла бил одлично образован,технички поткован и во чекор со (тогашната) напредна математика и физика.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Osnovno pri montaža na nadvorešnata e edinica e nivelacija, dovolna odalečenost od zidovite, orientacija da zema svež a ne veće ednaš iskoristen vozduh i najvažnoto držačite da bidat so tipli vo betonskite nosači, a ne vo ostatokot od zidot pa makar i dobro da se fateni. Motorot na kompresorot vrti so mnogu promenliv broj na vrteži vo tekot na rabota i pravi viši harmonici na oscilacii koi lesno možat da pravat rezonancii koi se epten neprijatni. So samoto pricvrstuvanje na cvrstiot kostur od zgradata se izbegnuvaat ovie efekti i so stavanjeto na gumeni damperi sosema se eliminiraat.
Monterite odat po linija na najmal otpor, ako može da bira omeđu zid od cigla i betonski nosač toj izbira cigla, lesno i brzo se buši i nema armatura da mu ja upropasti skapata burgija. Ako može da stavi 1m cevka namesto 3m kolku što ti sleduva i kolku što e preporaka, toj stava 1m.
Ako treba da buši beton za bakarnite cevki ili cigla normalni bira cigla iako vnatrešnata edinica poradi toa će bide postavena na najlošoto možno mesto.
правило при монтажа:бушење во бетонски носачи или столбови на зграда не се препорачува,поради нарушување на статиката на зградата.
замисли сите да бушат во носачите или столбовите дупки во бетон да протнат бакарни цевки :)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
Имам една приказна,во споредба со се што се има изнапишано тука се надевам нема да излезе спам...
Пријател мој имал вујко што "собирал магнети" за да ги проучува и да експериментира со нив!? Според него магнетизмот уште бил мистерија која криела многу тајни!?
Океј! Секој со свое хоби... плус типот имал средно електро завршено,па си помислив дека и прави нешто со магнетите...
Една вечер се погодувам на гости заедно со вујкото. И муабетот вака-така тргна накај физика,или да бидам попрецизен "метафизика".... зошто типов незнам ни како школо воопшто завршил! Одма ми стана јасно зошто работи нешто трето а не е електричар.(веројатно струја одма ќе го отепа ако проба да смени сијалица :ROFLMAO: )
Елементарно непознавање на основни закони во физика! Живци ме фатија! Ај ќе разберам да незнае да реши диференцијална равенка,на Максвел равенките,на Дирак... Ама типов имаше проблем уште со Фарадеј и најосновни концепти што се учат уште седмо,осмо!
Е такви се повеќето "иноватори"!
И затоа сите завршуваат со некоја механичка врска,лостови,брегасти и слично во нивните уреди! ...или мотор од машина за перење :ROFLMAO:

П.С.битно на сите Никола Тесла им е идол и ја фалат неговата генијалност без да знаат дека за разлика од нив Тесла бил одлично образован,технички поткован и во чекор со (тогашната) напредна математика и физика.
Да не е Војо Ушевски вујкото :)
Не дека има врска со магнети ама со удирање глава во ѕид иноваторство да :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Да не е Војо Ушевски вујкото :)
Не дека има врска со магнети ама со удирање глава во ѕид иноваторство да :)
Не,ама на тој левел отприлика :ROFLMAO:
Експерименти на ниво како на детенце од пет години да му дадеш да си игра со магнети,и исто разбирање на тие "мрачни сили"!
Пробај објасни му дека последната Нобелова награда за QED е дадена во 1965 за теорија објавена во 1949! А он сирот неможе да сфати три прости равенки од пред 200 години,и се надева дека со мозгање на магнети ќе открие ново чудо!? :)
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.976
правило при монтажа:бушење во бетонски носачи или столбови на зграда не се препорачува,поради нарушување на статиката на зградата.
замисли сите да бушат во носачите или столбовите дупки во бетон да протнат бакарни цевки :)
Taka e. Se složuvaš deka od dve tipli nema ništo da mu fali na nosačot? A za bakarot rekov bušenje beton, a ne nosači, a po zgradive ima kolku sakaš nenosivi ukrasni betoni, na niv mislev.
Inače ako nadvorešnata ne se fati za nosač, e srećka lotarija dali će rezonira ili ne, improvizacii ima kolku sakaš pa zatoa i kukanja po forumi.....posebno bitno za poteškite i posnažni edinici.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ако Енергија заебе нешто со климата и монтажата, на цел глас се труби дека треба да дојдат и да го решат проблемот.
Кога Грее ќе го направи истото, дискусијата се одвлекува во друг правец.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ако Енергија заебе нешто со климата и монтажата, на цел глас се труби дека треба да дојдат и да го решат проблемот.
Кога Грее ќе го направи истото, дискусијата се одвлекува во друг правец.
Toa e taka na forumov zasto ima par botcinja sto non stop rabotat na toa.
Inaku ne se kaza koj montiral i kade e montazata. 3 strani plukanje a ne doznavme koj montiral i kade, a ocigledno e do toa a ne do klimata.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
I samite proizvoditeli,go kazuvaat min.cevovod.Eve kaj Tsibata e 2m.No toa ne znaci deka mora da bidi 2m.Se znaj deka kolku podolga e cevovodot,poveke ke gi amortizira zvucite.Zatoa ima I 15 m predpolnene,kaj sekoj proizvoditel e razlicno.Duri I da e grb so grb ,nadvoresnata so vnatresnata ,ubavo eda se stavi 5-6m cevovod,toa ke ke sluzi kako amortizer na zvukot.Duri I samite proizvoditeli,svojte testiranja gi pravat so taa dolzina na cevovod,I postignuvaat najdobri rezultati
E sega nekoj od monterite,kako sto im slusano ke recat se gubelo na kapacitetot.Nisto ne se gubi,mozi do 0,1procent,zanemalivo.
Ponatamu,so pogolema dolzina mozi samo da dobieme poveke na kapacitetot I efikasnosta na urredot I do 20procenti ako go postavime na pozavetna strana
,jug,jugoistok,jugozapad,da se izbeni sever,dokolku konfiguracijata na terenot ni go ovozmozi toa,so malo dodavanje na instalacijata.
Ama,mnogu,malce se obrnuva rabota na gorenavedenovo,sto od siromatija,so I samite monteri,da zastedat na materijal.
Znaci,dokolku ste finansiski vo moznost stavete pojke instalacija,pa makar svitkana vo krug,zad nadvoresnata edinica.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom