Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 август 2019
Мислења
16
Поени од реакции
18
Pocituvani SV B ili Strelec
Sto konkretno odi vo pakuvanjata na gree amber nordic 35? i bi zamolil koji se dimenzite na bakrenite cevki.
Vi blagodaram odnapred.
So pocituvanje ve pozdravuvam
 
Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
здраво дечки
ме интересира искуства со Carrier?
сакам да одберам клима што ке вршит работа односно ке загреват за 35м2 дневна трпезарија и кујна, во стара зграда без термо фасада само со пвц дограма.
мислам дека Carrier infinity 42QHB18D8S ке вршит работа и ке бидит економична.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Pocituvani SV B ili Strelec
Sto konkretno odi vo pakuvanjata na gree amber nordic 35? i bi zamolil koji se dimenzite na bakrenite cevki.
Vi blagodaram odnapred.
So pocituvanje ve pozdravuvam

vo ednata kutija odi Nadvoresniot del vo drugata Vnatresniot del a bakarni cevki nema vo pakuvanjeto, cevki do 3 metra spagaat vo samata montaza zavisi od kolku kw e klimava dokolku e nad 3 metra se doplaka , drugo upatstvo i specifikacii dalinsko bes baterii i toa e drugar :):):)
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
здраво дечки
ме интересира искуства со Carrier?
сакам да одберам клима што ке вршит работа односно ке загреват за 35м2 дневна трпезарија и кујна, во стара зграда без термо фасада само со пвц дограма.
мислам дека Carrier infinity 42QHB18D8S ке вршит работа и ке бидит економична.
Carrier е еден од најстарите брендови. Добар модел е тоа.
 
Член од
12 август 2019
Мислења
16
Поени од реакции
18
vo ednata kutija odi Nadvoresniot del vo drugata Vnatresniot del a bakarni cevki nema vo pakuvanjeto, cevki do 3 metra spagaat vo samata montaza zavisi od kolku kw e klimava dokolku e nad 3 metra se doplaka , drugo upatstvo i specifikacii dalinsko bes baterii i toa e drugar :):):)
Pocituvani ne bez razlog prasanje bese upateno do clenovi koji znaat mnogu poveke od kolku nekoj si mislat inaku hvala na odgovorot samo nisto konkretno ne mi odgovori. Jas konkretno napisav za koji model se raboti tuka vo slo inaku je vo zavisnost na prodavacot kolku metri spagaat vo besplatna montazna a poveketo je 4 do 5 metri so 1 proboj na zid od 40 cm i do nekoja odredena visina vo nekoji drzavi i nekoji modeli imaat vo kutijata 5 metri bakreni cevki.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
здраво дечки
ме интересира искуства со Carrier?
сакам да одберам клима што ке вршит работа односно ке загреват за 35м2 дневна трпезарија и кујна, во стара зграда без термо фасада само со пвц дограма.
мислам дека Carrier infinity 42QHB18D8S ке вршит работа и ке бидит економична.
Mozis da si malku na granica so greenjeto. 35m2, neizolirana zgrada, ke si nekako na granica. Obichno ovie poevtinive 3,5ki na -7/-10 davaat 2,5kw do 2,9kw maksimum, pa toa moze da ti e malku problem. Nekolku prashanja: Vo koj grad zivejs? Na sho se greeshe dosega? Na koj sprat si? I dali imas shansa da go zgolemis budzetot?
 
Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
Mozis da si malku na granica so greenjeto. 35m2, neizolirana zgrada, ke si nekako na granica. Obichno ovie poevtinive 3,5ki na -7/-10 davaat 2,5kw do 2,9kw maksimum, pa toa moze da ti e malku problem. Nekolku prashanja: Vo koj grad zivejs? Na sho se greeshe dosega? Na koj sprat si? I dali imas shansa da go zgolemis budzetot?
Ne e 3.5kw
Carrier infinity 42QHB18D8S 5.5kw e i ne e eftina. Inace vo Ohrid ziveam na 5ti sprat odnosno najgore a prethodno na termo pecka se greev odnosno prezivuvav
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Pocituvani ne bez razlog prasanje bese upateno do clenovi koji znaat mnogu poveke od kolku nekoj si mislat inaku hvala na odgovorot samo nisto konkretno ne mi odgovori. Jas konkretno napisav za koji model se raboti tuka vo slo inaku je vo zavisnost na prodavacot kolku metri spagaat vo besplatna montazna a poveketo je 4 do 5 metri so 1 proboj na zid od 40 cm i do nekoja odredena visina vo nekoji drzavi i nekoji modeli imaat vo kutijata 5 metri bakreni cevki.
Pocituvan jas ti odgovoriv bidejki jas imam Amber 7kw i znam sto spaga i sto ide komplet ,
Konkretno za se ti odgovoriv jas sto ne e jasno ?
Dve kutii so vnatresen del i nadvoresen del i dalinsko bes baterii i uputstvo i toa e , ti sto ocekuvas vselenski brod da ima za tie pari .
Cevkite se do 3 metri uracunati vo montazata 3500den 4500den jas plativ 5500den sekoe metro se doplaka po 10 Evra majstorite si pravat dupka si srafat ti si uzivas i posle samo si e startuvas i toa e pocituvan.
So zdravje da si e koristis koga ke ti e donesat . :) :) :) :) :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
@Androit ti imas Inventor grcka klima do -15, zatoa nemas baterii. Ludi.maks e vo Slovenija sto imas poteba cena za montaza da mu kazuvas za vo Gevgelija?
@Ludi.maks
Idat klasicno... 2 kutii vnatresna/nadvoresna, vo vnatresnata imas user manual, daljinsko, Baterii vo plasticen omot neupotrebeni, i sve toa zaedno e spakuvano vo prozirna kesa.
Vo nadvoresnata imas pak vo kesicka spakuvano 2 gumi za zaptivanje na otvorite na tacnata, cucla-lule plasticno za vrzuvanje na crevoto za kondenz, holendri Energetska Nalepnica i PtoductFiche.
Taka barem stiga kaj nas, a vasiot uvoznik moze da gi ima poracano i so kit za montaza, znaci da ima i bakar 3m...zavisi kako gi poracal.
Автоматски споено мислење:

Carrier е еден од најстарите брендови. Добар модел е тоа.
Carrier e prepakvana Midea koga stanuva zbor za rezidencijalni uredi za domasna upotreba.
Komercjalni pravat no ne proizveduvaat minisplit uredi.
Moze samo duplo da ja plati etiketata a ke dobie OEM ured izlezen od pogonite na Midea. I klimata e na kapilara so Pdesignh od mizerni 3,9kw...koja 5,5ka ovde ni 4kw nema. 3,45kw na bivaletna -7...ete tolku i e akalot....a 53k.
Ke ja najdete na Eurovent ako izberete proizboditel iliManifacturer ....Foshan Midea Carrier....kineska Midea na kapilara.

@Jovan.A ako veke sakas prava 5,5ka skrpi uste 5000ki i zemi go Daikinot FTXF50....ovaa ni za 40k nevredi sto ti ja nudele a ne pa za 53....za 58 se naogja Daikinot imas tuka nekolkumina sto ja imaat i top im se pogodi.
Od toa Midei/Vivaksi/Carieri begaj od takvi sto podaleku ako mislis da se grees ns klima, tie ne se optimizirani za greenje i na prva ladna zima ke se uveris vo ova sto ti go kazuvam sega.
Ako imas ogranicen buget do 53 moja preporaka konzolnata na Gree 5,5kw za 52k.
 
Последно уредено:
Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
@Androit ti imas Inventor grcka klima do -15, zatoa nemas baterii. Ludi.maks e vo Slovenija sto imas poteba cena za montaza da mu kazuvas za vo Gevgelija?
@Ludi.maks
Idat klasicno... 2 kutii vnatresna/nadvoresna, vo vnatresnata imas user manual, daljinsko, Baterii vo plasticen omot neupotrebeni, i sve toa zaedno e spakuvano vo prozirna kesa.
Vo nadvoresnata imas pak vo kesicka spakuvano 2 gumi za zaptivanje na otvorite na tacnata, cucla-lule plasticno za vrzuvanje na crevoto za kondenz, holendri Energetska Nalepnica i PtoductFiche.
Taka barem stiga kaj nas, a vasiot uvoznik moze da gi ima poracano i so kit za montaza, znaci da ima i bakar 3m...zavisi kako gi poracal.
Автоматски споено мислење:


Carrier e prepakvana Midea koga stanuva zbor za rezidencijalni uredi za domasna upotreba.
Komercjalni pravat no ne proizveduvaat minisplit uredi.
Moze samo duplo da ja plati etiketata a ke dobie OEM ured izlezen od pogonite na Midea. I klimata e na kapilara so Pdesignh od mizerni 3,9kw...koja 5,5ka ovde ni 4kw nema. 3,45kw na bivaletna -7...ete tolku i e akalot....a 53k.
Ke ja najdete na Eurovent ako izberete proizboditel iliManifacturer ....Foshan Midea Carrier....kineska Midea na kapilara.

@Jovan.A ako veke sakas prava 5,5ka skrpi uste 5000ki i zemi go Daikinot FTXF50....ovaa ni za 40k nevredi sto ti ja nudele a ne pa za 53....za 58 se naogja Daikinot imas tuka nekolkumina sto ja imaat i top im se pogodi.
Od toa Midei/Vivaksi/Carieri begaj od takvi sto podaleku ako mislis da se grees ns klima, tie ne se optimizirani za greenje i na prva ladna zima ke se uveris vo ova sto ti go kazuvam sega.
Ako imas ogranicen buget do 53 moja preporaka konzolnata na Gree 5,5kw za 52k.
Kaj imat ponuda od daikin da razgledam?
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
@Androit ti imas Inventor grcka klima do -15, zatoa nemas baterii. Ludi.maks e vo Slovenija sto imas poteba cena za montaza da mu kazuvas za vo Gevgelija?
@Ludi.maks
Idat klasicno... 2 kutii vnatresna/nadvoresna, vo vnatresnata imas user manual, daljinsko, Baterii vo plasticen omot neupotrebeni, i sve toa zaedno e spakuvano vo prozirna kesa.
Vo nadvoresnata imas pak vo kesicka spakuvano 2 gumi za zaptivanje na otvorite na tacnata, cucla-lule plasticno za vrzuvanje na crevoto za kondenz, holendri Energetska Nalepnica i PtoductFiche.
Taka barem stiga kaj nas, a vasiot uvoznik moze da gi ima poracano i so kit za montaza, znaci da ima i bakar 3m...zavisi kako gi poracal.
Автоматски споено мислење:


Carrier e prepakvana Midea koga stanuva zbor za rezidencijalni uredi za domasna upotreba.
Komercjalni pravat no ne proizveduvaat minisplit uredi.
Moze samo duplo da ja plati etiketata a ke dobie OEM ured izlezen od pogonite na Midea. I klimata e na kapilara so Pdesignh od mizerni 3,9kw...koja 5,5ka ovde ni 4kw nema. 3,45kw na bivaletna -7...ete tolku i e akalot....a 53k.
Ke ja najdete na Eurovent ako izberete proizboditel iliManifacturer ....Foshan Midea Carrier....kineska Midea na kapilara.

@Jovan.A ako veke sakas prava 5,5ka skrpi uste 5000ki i zemi go Daikinot FTXF50....ovaa ni za 40k nevredi sto ti ja nudele a ne pa za 53....za 58 se naogja Daikinot imas tuka nekolkumina sto ja imaat i top im se pogodi.
Od toa Midei/Vivaksi/Carieri begaj od takvi sto podaleku ako mislis da se grees ns klima, tie ne se optimizirani za greenje i na prva ladna zima ke se uveris vo ova sto ti go kazuvam sega.
Da mojava e Gree Amber proizvedena za Grcki pazar pod imeto invertor Nemesis specifikacii isti so Gree Ambet mokna jaka klima 7 kw e mojava cudo od masina i jas sum od Stip ne Gevgelija i ne prodavam klimi i ne ubeduvam luge. @Strelec a dali mu kaza deka ovdesnive ne se Nordik ne se Twin Rotari tuku samo Rotari ti nemas nikakva potkrepa za toa prati od specifikacijata da videme deka pisuva twin roatari kompresor, si mu pratil link od Finska deka ovdesnite se ist model a pogledni i vo Srbija Bugarija Grcija se so isti oznaki demek taka gi ubeduvas eve ti link od Finska ova se prodava i kaj nas.
Si zaboravil da mu pises deka ima i jonizator vo vnatresniot del ona malo zelenko. Ajde cekam od specifikacijata da videme sto pisuva nemoj da zaboravis.
Pozdrav
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Carrier e prepakvana Midea koga stanuva zbor za rezidencijalni uredi za domasna upotreba.
Да, знам. Онолку колку што Daikin се препакувани Gree клими затоа што носат joint venture компресори.

Мала историја:
Mitsubishi Electric во 1921 а како Mitsubishi Heavy 1884
Carrier 1915
Daikin 1924
Midea основана 1965
Gree 1991 а како Zhuhai City Haili Cooling Engineering Company Limited во 1989

d toa Midei/Vivaksi/Carieri begaj od takvi sto podaleku ako mislis da se grees ns klima, tie ne se optimizirani za greenje i na prva ladna zima ke se uveris vo ova sto ti go kazuvam sega.
Да погодам?? Да? Gree да набави! По можност Amber!
Тој е оптимизиран за греење со 4kW и фиксирани дефрости на секои 40 минути со крцкави пластики и бучни вентилатори (vlavot снимаше и објави на Youtube. Нова клима)
Ако има среќа можеби ќе му се падне со алуминиумски изменувач. Пошто бакар е too mainstream!


Единствено паметно во постот ти беше советот да додаде уште 5000 денари и да купи Daikin.

Немало да греат [sic] Midei/Vivaksi/Carieri. Ма дај
Каква препотентност човече!! Не биле оптимизирани!

Стручњак ли си, кондураџија ли си што ли си!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Kaj imat ponuda od daikin da razgledam?
@bulipilot prasaj go od kade ja zema
Автоматски споено мислење:

@FlegmaFX
Foshan e vo Kina....kraj,bilo nekad toa, realnosta sega e taa, Carrier klima za doma e Midea nadvoresna i smeneta plastika i etiketa na vnatresna, zdelano v Midea a cena kako da e Daikin....ne me zarbavaj.
Автоматски споено мислење:

Da mojava e Gree Amber proizvedena za Grcki pazar pod imeto invertor Nemesis specifikacii isti so Gree Ambet mokna jaka klima 7 kw e mojava cudo od masina i jas sum od Stip ne Gevgelija i ne prodavam klimi i ne ubeduvam luge. @Strelec a dali mu kaza deka ovdesnive ne se Nordik ne se Twin Rotari tuku samo Rotari ti nemas nikakva potkrepa za toa prati od specifikacijata da videme deka pisuva twin roatari kompresor, si mu pratil link od Finska deka ovdesnite se ist model a pogledni i vo Srbija Bugarija Grcija se so isti oznaki demek taka gi ubeduvas eve ti link od Finska ova se prodava i kaj nas.
Ti da ne buncas deka imas Amber Nordik slucajno? Ajde pisi go kompresorot koja oznaka ima vo toj tvoj Nemezis i ke ti objasnam kolku si vo zabluda.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom