Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Druze iskreno bas mi e gajle za negovoto ponasanje toa si e negova kultura mene me interesira brendot Gree a vo momentov vo Mk podobar budzet brend best buy od Gree nema toa e fakt a za negovoto ponasanje toa si e negov sram kako on kako glaven direktor na Gree mak se ponasa.
Имаш ТСТ за бест бај.
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
261
Здраво. Едно прашање се одлучив да земам инвертер 5ka. Разгледував па доколку може некој поупатен да ми каже кој е најдобар избор буџетот од 40 000-50 000. Ги гледав овие 4 па која е разликата и дали вреди да се доплати 10 000 за тие поскапите?


може и некој друг предлог ако има некој подобар избор од ова за слична сума. Фала
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Здраво. Едно прашање се одлучив да земам инвертер 5ka. Разгледував па доколку може некој поупатен да ми каже кој е најдобар избор буџетот од 40 000-50 000. Ги гледав овие 4 па која е разликата и дали вреди да се доплати 10 000 за тие поскапите?


може и некој друг предлог ако има некој подобар избор од ова за слична сума. Фала
Tosot bez razmisluvanje odlicna mokna tivka inverter klima.
Ako ne sakas Tosot togas Haier tundra.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Здраво. Едно прашање се одлучив да земам инвертер 5ka. Разгледував па доколку може некој поупатен да ми каже кој е најдобар избор буџетот од 40 000-50 000. Ги гледав овие 4 па која е разликата и дали вреди да се доплати 10 000 за тие поскапите?


може и некој друг предлог ако има некој подобар избор од ова за слична сума. Фала
Тундра! Нема сврха да лупаш 150€ плус за другиве,а поскапичките се бааѓи поскапички не се 10000ден.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Здраво. Едно прашање се одлучив да земам инвертер 5ka. Разгледував па доколку може некој поупатен да ми каже кој е најдобар избор буџетот од 40 000-50 000. Ги гледав овие 4 па која е разликата и дали вреди да се доплати 10 000 за тие поскапите?


може и некој друг предлог ако има некој подобар избор од ова за слична сума. Фала
Imaat vo Gree nekoja kolicina na R410, vidi Dali ima uste, bea okolu 35000
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Druze purpenata e zatvorena od nadvor so Stiropor a od vnatre dzidovite se maltedisani gletuvani i kreceni
Автоматски споено мислење:


Stavi slika od klimata i dalecinskoto :)
Vakov e ko na linkov i ne e los za ladenje :D
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Aj oд поискусните совет за соба во куќа 30 м2 со пвц прозорци не се големи изолација на една страна и соба шо се грее на друга страна само северната страна нема изолација.
Засега се думам меѓу 5.5 кв Хаиер тундра и 3.5 кв грее амбер.
Што би било пооптимално тундрата е појака и појке троши амберот ми е поекономична.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Aj oд поискусните совет за соба во куќа 30 м2 со пвц прозорци не се големи изолација на една страна и соба шо се грее на друга страна само северната страна нема изолација.
Засега се думам меѓу 5.5 кв Хаиер тундра и 3.5 кв грее амбер.
Што би било пооптимално тундрата е појака и појке троши амберот ми е поекономична.
Ovaa klima mozebi ke bide malku prejaka za prostor od 30 m2 no ke namalis brzina na fan ventilator no barem ke imas rezerva za golemi minusni temperaturi plus mozes i vrata da otvoris za drugi sobi.
Klimata e odlicna mokna kvalitetna tivka i ima nepovtorlivo ekstra cena

 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Aj oд поискусните совет за соба во куќа 30 м2 со пвц прозорци не се големи изолација на една страна и соба шо се грее на друга страна само северната страна нема изолација.
Засега се думам меѓу 5.5 кв Хаиер тундра и 3.5 кв грее амбер.
Што би било пооптимално тундрата е појака и појке троши амберот ми е поекономична.
Амберот ти е и појака и повеќе троши(логично нели?!). Остај тоа 3.5ка што ја пишува,таа е чиста 5.5ка па дури и појака.
Е сега се зависи какви ти се топлинските потреби(или поточно загуби). Ако 4kw ти е доволно,тогаш Тундрата со 4.2pdsg ти е таман.Ако имаш потреба од повеќе од 4kw,тогаш Амберот.
Ovaa klima mozebi ke bide malku prejaka za prostor od 30 m2 no ke namalis brzina na fan ventilator no barem ke imas rezerva za golemi minusni temperaturi plus mozes i vrata da otvoris za drugi sobi.
Klimata e odlicna mokna kvalitetna tivka i ima nepovtorlivo ekstra cena
@најубав сега да треба да зимам клима(а,не ми треба),без размислување би си ја товарил оваа за 600€ и ич око нема да ми трепне! Ако е 7-мица,ќе и најдам место. Ама финтата е што мене нема да ми смета да работи он-оф или да треба да и намалувам брзини! ...ама на некои "свилени" тоа не им се допаѓа! Оти нели инвертерот морал во трета брзина да работи да не му паднел КОП-от и да не дошла 50ден поголема сметка,или на feel да била,па он прецизно да модулирал со +-50W ко демек нуклеарен реактор е ова па светот ќе пропадне ако не прави така...
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Амберот ти е и појака и повеќе троши(логично нели?!). Остај тоа 3.5ка што ја пишува,таа е чиста 5.5ка па дури и појака.
Е сега се зависи какви ти се топлинските потреби(или поточно загуби). Ако 4kw ти е доволно,тогаш Тундрата со 4.2pdsg ти е таман.Ако имаш потреба од повеќе од 4kw,тогаш Амберот.
Сакаш да ми кажиш дека амберот е појак од тундрара? влезна на амберот е под 1 кв на тундрата е околу 1.5кв
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Aj oд поискусните совет за соба во куќа 30 м2 со пвц прозорци не се големи изолација на една страна и соба шо се грее на друга страна само северната страна нема изолација.
Засега се думам меѓу 5.5 кв Хаиер тундра и 3.5 кв грее амбер.
Што би било пооптимално тундрата е појака и појке троши амберот ми е поекономична.
Amberot ti e pologicen i podobar izbor za 30m2.

Zamisli 5.5kw prva brzina e jaka a nemozes da namalis na primer za ladenje.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Сакаш да ми кажиш дека амберот е појак од тундрара? влезна на амберот е под 1 кв на тундрата е околу 1.5кв
ostaj ja taa vleznata ...jas imam amber vo 40m2 nadvoresno ne izolirana dnevna otvorena so pvc,
za januari potroseni se 520kw / ili vo prevod 700w prosek ama drzevme 24* so 2 deca mali^ a januari bese najuzasen 3 nedeli so magli i ogromna vlaznost i minusni temperaturi sto e uazsno losa situacija za bilo koja klima ... + sum vo kujka od site strani omav kolku sakas 3 zidovi severo istok site nadvoresni...
ama amberot iako napisana 12 ka e ekstremno jaka pojaka i od povejke 18ki(primer tundrata 18ka na tolejne e so max 6kw, a amberot e so max 7.2kw na toplejne)~ ova potvrduvam* 101% pa sega odluci sam*
 

Kajgana Shop

На врв Bottom