Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Ајде малку помош луѓе со жената се думаме со шо да се грееме дали да земаме камин или клима што би не греело повеќе оти малцр сме зиморливи а сакаме топло да ни е лани се греевме на добоши нашравено ќумбе пекол беше по куси ракави седевме до душа не беше јака зима иначе собата ни е 40м2 малтсрена без фасада од надвор малце вземја е со пвц е сега се двоумиме дали клима или камин ве молам за мислење позз
Bidejki si bez fasada 40m2 ne e mala povrsina taka da moj predlog ovaa inverter klima 3.5 kw No mnogu e mokna ima kompresor od 5.5kw inverter klima so ovaa klima ke nemas nikakov problem za greenje

Klimata e so twin rotary compressor sto e odlicno



друже колку не си во право.
турбината ја вадам најмалку 5-6 пати.
прво ја чистев со импровизиран најлон....не се исчисти како што треба.
затоа ти давам совет од прва рака,ако чистиш не чисти како на сликата.

на едната страна има штраф кој го стегаш и ја прилагодуваш турбината со шипчето од моторот а на другата страна имаш лагер кој има осовина која се врти и се подесува самата.
твоево чистење е површно.
се кладам во што сакаш дека после чистењето како што го опишуваш има остатоци од мувла и габички

такви најлони имаш на али а можеш и сам да направиш
Neznam Druze ama nekolku monteri i serviseri sto imam prasano site mi vikaat da ne se vadi turbinata tuku da se pere na lice mesto

A ti po slikite sto gi stavi izgleda cela vnatresnata edinica si ja demontiral za perenje na saketo izmenuvacot ?
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Не знам до кај се квотите пополнети за субвенциите, верувам дека пополека се исполнуваат. Но од тоа што го увидов барем со луѓето околу мене, ме радува фактот што конечно почна на прво место да се става квалитетот и докажаноста при изборот на инвертер уред. Малку само ми беше збунувачки фактот со налепниците кај одредени налепница брендови кои што главен маркетинг трик им е налепницата со минус 22 минус 33 итн. , а при тоа никаков верификуван податок пропратен и докажан во тој контекст. Само би советувал до сите оние кои имаат намера да се подноват со инвертер уред, претпазливо со информациите кои што ви се пласираат поготово преку комерцијални трикови и други продажни тактики. Имајте во предвид дека живеете во земја со умерена клима, не во Нордиска затоа налепниците, греачите и остало земајте ги во предвид со резерва. На прво место нека ви биде докажаноста, квалитетот, сервисот, компанијата која што го нуди. Чисто како инфо имате одлични премиум брендови со години докажани (Toshiba,Mitzubishi,Carrier итн) кои што сега ви се подостапни сега него било кога, и секако доколку немате можност имате и сериозни кинески брендови кои што секако добро се покажале низ периодов (Haier,Midea,Gree итн).
Пазете со налепниците и информациите што ви се пласираат, барајте и очекувајте стручност и одлична услуга. Верувајте на докажаноста и сертификатите кои што се официјални и непристрасни.
Секое добро.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Дечки, каде има wifi адаптер и колку кошта за vivax ACP-24CH70AERI R32

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
28 април 2009
Мислења
747
Поени од реакции
505
Здраво дечки. Ми треба предлог за инвертер клима од 3,5кв до кај 25-26.000. Нема да служи како примарно тело за загревање, туку само за догревање, односно во ладни денови насабајле пред работа и слично.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Дечки, каде има wifi адаптер и колку кошта за vivax ACP-24CH70AERI R32

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
WI-FI Modul za VIVAX AERI


Здраво дечки. Ми треба предлог за инвертер клима од 3,5кв до кај 25-26.000. Нема да служи како примарно тело за загревање, туку само за догревање, односно во ладни денови насабајле пред работа и слично.
Ovaa inverter klima e ekstra

 
Член од
28 април 2009
Мислења
747
Поени од реакции
505
Ovaa inverter klima e ekstra

[/QUOTE]

Ми го понудија и овој модел, ми кажаа дека се склопува во истата фабрика со Gree.

https://klimi.mk/product/406

Јас лично го имам овој модел

https://klimi.mk/product/351

Ме интересира дали вреди таа разлика од 2-3000 денари меѓу моделиве
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Ovaa inverter klima e ekstra

Ми го понудија и овој модел, ми кажаа дека се склопува во истата фабрика со Gree.

https://klimi.mk/product/406

Јас лично го имам овој модел

https://klimi.mk/product/351

Ме интересира дали вреди таа разлика од 2-3000 денари меѓу моделиве
[/QUOTE]
Tosot e brend na Gree odnosno Tosot klimite gi proizveduva Gree e sega i Haier tundra i Tosot Muse LCLH se odlicni klimi koja sakas taa zemija
Odlukata e tvoja
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Ми го понудија и овој модел, ми кажаа дека се склопува во истата фабрика со Gree.

https://klimi.mk/product/406

Јас лично го имам овој модел

https://klimi.mk/product/351

Ме интересира дали вреди таа разлика од 2-3000 денари меѓу моделиве
Tosot e brend na Gree odnosno Tosot klimite gi proizveduva Gree e sega i Haier tundra i Tosot Muse LCLH se odlicni klimi koja sakas taa zemija
Odlukata e tvoja
[/QUOTE]
Neka si ja zeme koja saka cenata e ista,samo kazi mu deka Tosot lclh e fairy lclh ima pogolem izduv680m3 od haier koj e so 550m3 i tosot lclh ima 7brzini na vnatresen fan, i usten 3/4 raboti + prumer ima vgraden wi.fi koj na drugi klimi e +1000~2000mkd.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Tosot e brend na Gree odnosno Tosot klimite gi proizveduva Gree e sega i Haier tundra i Tosot Muse LCLH se odlicni klimi koja sakas taa zemija
Odlukata e tvoja
Neka si ja zeme koja saka cenata e ista,samo kazi mu deka Tosot lclh e fairy lclh ima pogolem izduv680m3 od haier koj e so 550m3 i tosot lclh ima 7brzini na vnatresen fan, i usten 3/4 raboti + prumer ima vgraden wi.fi koj na drugi klimi e +1000~2000mkd.
[/QUOTE]
2 ta modeli na inverter klimi i Tosot Muse LCLH i Haier Tundra Green imaat vgradeno WI-FI ( ne treba da se dokupuva WI-FI stik )
Haier Tide Green e so Hitachi kompresor
Tosot Muse LCLH e so Gree kompresor
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Ok i sega cenata e ista 26K, sto bi kupil.???
Jas bi kupil HAIER Tundra Green bidejki nema greaci na kompresor i kondez a Tosot Muse LCLH ima graci samo poradi gracite ne bi kipil Tosot Muse LCLH
Koga bi kupuval Tosot bi go odbral modelot Tosot Muse Eco
Inaku eve podetalno okolu HAIER Tundra Green
 

Kajgana Shop

На врв Bottom